27. září 2019 02:15

4 největší inspirace Labyrintu: Od Ztracených k Osvícení

Poznejte, jak napsat bestseller!

Čekají vás bludišťáci trochu jinak, v sobotu ve 21.50 totiž na Prima COOL začíná sci-fi Labyrint: Útěk. Mladí a krásní hrdinové Thomas a Teresa se tu ocitnou uprostřed tajemného gigantického bludiště a nebudou v něm sami! Najít cestu ven přitom bude stejně zapeklité, jako najít otázky na to, kdo je sem zavřel. Jak ale vůbec někdo přijde s podobnou premisou? Filmový Labyrint vychází ze stejnojmenné knihy, autor knižní předlohy James Dashner se pak nedávno pochlubil tím, co jej inspirovalo při psaní románu.

04) Kubrickovo Osvícení

Pro znalce Osvícení bude pojítko mezi oběma díly vlastně logické, přesto je vtipné, že se k němu Dashner bez zapírání přiznal. V závěru kultovního Kubrickova hororu totiž šílený Jack Nicholson nahání svého synka v zasněženém bludišti, které stojí poblíž zdejšího "prokletého" hotelu. Malý Danny utíká doslova jako o život, nakonec však otce zmate natolik, že tu Jack umrzne.

Dashner prý scénu viděl jako malý chlapec a naprosto ho fascinovala idea honičky v labyrintu, vzpomínka na ni mu uvízla v paměti až do dospělosti a byla základem jeho námětu na román. "Byl jsem příliš mladý na podobný film a totálně mě vyděsil," řekl Dashner. "Od té doby jsem se bludišť vždycky trochu bál."

03) Román Pán much

Také v tomto případě je pojítko na první pohled zjevné – knižní (a už dlouho i filmový) Pán much je totiž jedním ze základních pilířů žánru Děsivé knížky o dětech. V románu Williama Goldinga z roku 1954 havaruje dopravní letadlo na opuštěném ostrově. Co čert nechtěl, nehodu přežívají jenom děti a záchrana nepřichází...

Dorost si tu tak začne pomalu vládnout sám a chová se přesně tak, jak byste čekali, pokud jste depresivní cynik nevěřící v čistotu dětské duše (popřípadě vzpomínající na šikanu na školním dvorku). Kolektiv se tak propadá do kmenové mentality a spolu s ní i do doby kamenné. Dashnera tu nicméně zaujala spíše úvodní premisa než temné vyústění. "Je tu ten nápad, že jsou všichni ti kluci uvěznění na ostrově a snaží se přijít na to, jak se k sobě chovat."

02) Román Enderova hra

Prakticky zcela opačného ranku je Enderova hra, již možná znáte pro její filmové zpracování, které mělo premiéru před několika lety. Slavná sci-fi totiž vypráví o partě geniálních dětí, jež svými strategickými (a v sekundární zápletce i politickými) nápady nejenže ubrání lidstvo od mimozemské invaze, ale i zcela promění civilizaci jako takovou.

Není to superhrdinská četba – dětičky jsou nejprve vybrané vojenským programem a trénovány k vedení flotil, jako by šlo o počítačovou hru. Výsledek však předčí veškerá očekávání a "zneužití" dětí v genocidě ufonů je svého druhu depresivně dvojznačným koncem. Dashner v souvislosti s Enderovou hrou připomněl, že ačkoliv je jeho Labyrint přirovnáván k young adult románům v duchu Hunger Games, on sám vidí kořeny žánru spíše v dílech jako Enderova hra.

01) Seriál Ztraceni

I pokud jste totální literární hotentot, který se knih dotkne jen pohrabáčem při prosévání žhavých uhlíků v krbu, Dashnerovu poslední inspiraci nejspíše dobře znáte. Je jí totiž seriál Ztraceni, který disponuje celou řadou identických prvků s Labyrintem (a sám se ostatně také dost inspiroval u Pána much). Jack, Kate nebo Sawyer možná nemají sotva občanku a neutíkají bludištěm, v obecném pohledu jim ale do hrdinů Labyrintu moc nechybí.

Ústřední Ostrov je také kontrolovaným experimentem tajemné organizace, zároveň má však rovněž velmi přírodní zjev (také by mohl totiž vypadat třeba jako Kostka, že). Cílem je tu opět utéct, najít cestu ze šlamastyky ven však bude vyžadovat svaly i rozum! Jako obvykle ale při pohledu na Ztracené a Labyrinty platí, že když dva dělají totéž, není to nutně totéž.

Labyrint: Útěk začíná na Prima COOL v sobotu ve 21.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický