24. května 2019 14:28

6 nejlepších filmů o křižáckých válkách: Království nebeské vs. Ironclad

Křižácké války už se dočkaly spousty filmových zpracování. Tady jsou ty, co stojí za vidění.

Míříme na křížovou výpravu – historický velkofilm Arn začíná na Prima COOL již v neděli ve 20.00. Jeho titulní hrdina, mladý rytíř Arn, hledá lék na zlomené srdce v tažení s cílem dobýt Jeruzalém. Nejdražší švédský film vůbec jej přitom vykresluje dost moderním způsobem, což u filmů z éry křížových výprav není příliš zvykem. Pročpak? Mrkli jsme na ty nej křižácké filmy a našli nezvratné důvody.

06) Alexandr Něvský

V první řadě uveďme skutečnost, že se křížové výpravy rozhodně nevedly jen proti muslimům ve Svatých zemích. Vedly se, inu, proti leckomu! Ruský biják Alexandr Něvský o cápkovi, který během vrcholného středověku formoval "moderní Rusko", třeba popisuje křížovou výpravu katolíků proti pravoslavným. A aby toho nebylo málo, činí tak právě z pohledu pravoslavných. Proč někoho napadne točit podobný film v (relativně) moderním kontextu? Inu, Alexandr Něvský byl natočený v roce 1938, kdy se film o ruské porážce Řádu německých rytířů docela hodil sovětské propagandě...

05) The Crusades

Z podobného období je i další klíčový biják – The Crusades od Cecila B. DeMilla, režiséra Desatera přikázání. Tentokrát máme tu čest s typickým americkým velkofilmem, jehož jednotlivá políčka vypadají jako báječné černobílé fotografie (právem tak vyhrál Oscara za kameru). Asi nepřekvapí, že The Crusades popisují křížové výpravy (tentokrát Třetí "křížovku") v mnohem pozitivnějším světle. Příběh o anglickém králi, který se snaží přečůrat dobyvatele Saladina, jenž dobyl Jeruzalém (znáte z Království nebeského), je tak staromilsky jednostranný, až by jeden zapomněl, že předtím křižáci sebrali Jeruzalém pro změnu zase muslimům.

04) Saladin

Křížové výpravy, víc jak 800 let staré středověké hobby, které by nám dnes už nemělo moc říkat, zkrátka dodnes s diváky v těch či oněch zemí rezonuje – dá se totiž naroubovat na libovolné politické potřeby té či oné doby. Mimo vypjatější období ale křížové výpravy nerezonují zas tak moc. Pokud chybí moderní "paralela" k éře křížových výprav, dnešnímu divákovi idea cesty tisíce kilometrů pěšky pro dobytí města, kde se kdosi nechal ukřižovat o 2000 let dříve, zase tolik neříkala. Není navíc bez zajímavosti, že je prakticky ve všech filmech okolo popisován jen křesťanský úhel pohledu. Saladin z roku 1963 ale popisuje muslimský úhel. Egyptský film o veleúspěšném dobyvateli Jeruzaléma, pro změnu natočený v období egyptsko-izraelských válek, je nicméně mezi všemi okolo vzácným případem snímku se šťastným koncem!

03) Ironclad

Proč tedy filmů o křížových výpravách nevzniká více, když se hodí jako nástroj propagandy? Důvodem je cena! Tahle látka přímo volá po obřích bitvách a gigantických kulisách, film o křížové výpravě si tak žádá epický rozpočet. Spíše než celovečeráky, v nichž si armády dávají na budku u Jeruzaléma, tak najdeme menší a levnější příběhy sice zasazené do éry křížových výprav, ale nikoliv do jejich oblasti. Poměrně nedávný Ironclad tak ukazuje bezpráví, na které v Anglii vlivem tažení většiny rytířů do svatých zemí došlo, což umožňuje rozehrát komorní (a řádně krvavou!) bitvičku o jediný hrad, která však nezruinuje produkci. Zdá se vám to málo? Na stejném mustru operuje prakticky každý film o Robinu Hoodovi. I ten je totiž zasazený do slavné éry křižáků!

02) Arn

Poměrně jednostranně (tak či onak) pojaté křižácké filmy se však v novém miléniu dočkaly přece jen jisté modernější tváře! Arn, postavený na mustru knižní trilogie o fiktivním templáři Arnu Magnussonovi, vykresluje na 130 minutách příběh dvou a půl knih a činí tak způsobem, který je o něco méně tendenční, než by byl dříve. Navíc disponuje i poměrně rozsáhlými trikovými scénami (ne nadarmo je Arn nejdražší švédský koprodukční film vůbec). Nějak takhle by měl, dá-li Bůh, snad vypadat náš moderní Jan Žižka. Asi by nás ale nepřekvapilo, kdyby jej Arn v souboji jeden na jednoho přece jenom porazil...

01) Království nebeské

I Arn však musí kapitulovat před Královstvím nebeským, zatím jediným autenticky natočeným křižáckým filmem! Ridley Scott je možná slavnější díky Gladiátorovi, až Království nebeské je ale skutečně počinem, který si zaslouží shodit klobouk i s příčeskem. Jasně, dají se tu najít mušky (mnohým stále vadí Orlando Bloom v hlavní roli...), v poměru bitev vs. politiky vs. historického kontextu vs. sviní na obou stranách války jde však Království nebeské rozhodně nejdále. Arn se mu, pravda, přibližuje, ale natočený byl až po Ridleyho filmu, takže je nad slunce jasné, kdo inspiroval koho!

Arn začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický