8. května 2023 00:02

Krátká historie nacistických zombies: Kde všude se objevily?

Ve kterých filmech a hrách najdete nacistické zombies?

V sobotu večer se na COOL prokouše válečný horor Overlord: Nacistické zombie. Parta paragánů je v něm v předvečer vylodění v Normandii vysazena za nepřátelskými liniemi… Velmi brzy ale zjistí, že je v nacisty okupované vesničce vyloženě mrtvo. Nebo máme říct spíše *nemrtvo*? Overlord přitom není prvním filmem, který kombinuje slavné fiktivní monstrum s monstrem dočista reálným – jak ale na tuhle kombinaci vlastně došlo? Budete možná překvapeni, kam až sahají kořeny tohoto subžánru…

Tenkrát v Karibiku

Nelze se rozhodně přít o to, že na rozmach a popularitu nacistických zombies došlo až po roce 2005. Důvodů je několik, ale v zásadě mají leccos společného s tím, že ve stejnou dobu přišla i renesance zombie filmů. Nekonečné variování tématu tak nakonec vedlo k tomu, že se zkusili i nemrtví náckové. Tím spíše, že zombies i nacisté jsou populární nepřátelé ve hrách, takže jejich syntéza byla jen otázkou času.

V reálu však můžeme příklady zombie nácků ve fikci najít mnohem, mnohem dále v minulosti. V první řadě: na první setkání zombies vytvořených nacisty došlo již ve filmu King of the Zombies z roku 1941! Biják natočený během skutečné druhé světové si sice zombies představoval jinak, než jsme zvyklí (šlo o otroky vytvořené pomocí voodoo, protože nemrtví „zombies“ přišli do fikce až o víc jak 20 let později) ale je nasnadě, že lidé nebrali nácky úplně vážně ani v době, kdy Hitler bombardoval Londýn.

V reálu byli ostatně i mnozí vysoce postavení šéfové třetí říše sami zakoukaní do okultismu a po válce se to dobře vědělo. Není proto překvapivé, že zejména s rozmachem béčkových hororů v 50. a 60. letech došlo i na vícero ujetých příkladů nacistických něco-jako-zombies – třeba ve filmu Frozen Dead, kde se rozmrazují vojáci schovaní pro novou válku, anebo ve vše vypovídající klasice They Saved Hitler's Brain (1968). Okultní nacisté se pak koneckonců dostali i do dvou dílů Indiana Jonese, na tu dnešní podobu nemrtvonácků jsme si však museli počkat až do toho příchodu videoher.

Na virtuální frontě

Zombies patří mezi nejlepší videoherní nepřátele z prostého důvodu – to, že jsou hloupí, je u nich součást jejich popisu, nikoliv nezbytnost daná primitivní umělou inteligencí. Hráči navíc typicky rádi vraždí co nejvíc oponentů (bossové jsou bossové, protože je jich za hru jen pár…), a to je další výhoda zombies. Lze je střílet do mozku, aniž by z toho měli výčitky hráči i vývojáři!

První náckovské zombies se tak ve hrách objevily dokonce hned v první opravdické střílečce z pohledu první osoby – Wolfensteinovi 3D. Většinou jsme v ní sice vraždili „klasické“ nácky, ale v jednom levelu došlo na ukázku zelených nacistických supervojáků, kteří hrají na stejnou notu jako filmové horory výše. Není překvapivé, že měli zelení zombienáckové nemlich stejnou inteligenci jako zbylé shluky chodících pixelů, a tak se nápad mohl posunout o krok kupředu.

Zombienáckové se tak trochu vrátili o dekádu později v Return to Castle Wolfenstein. Tentokrát tu sice pořád byly staré, magií oživlé zombies středověkých válečníků stejně jako moderní supervojáci, trend už ale byl jasně nastolen.

Skutečným přelomem pak byla hra Call of Duty: World at War, která je sice ve své kampani dočista realistickou (jak to jen u téhle značky jde…) střílečkou, došlo však i na multiplayerový režim, v němž spolu lidští hráči bojovali proti horám nemrtvých. A ujalo se to tak dobře, že byl zombie režim tohoto i dalších dílů na příštích pár let zdaleka tím nejzajímavějším, co sága vyplodila.

Na úspěch World at War dále navázala celá řada jiných her. Asi nejvýraznější ale byla střílečka Sniper Elite: Nazi Zombie Army, která podobně jako Call of Duty začínala jako věrohodná akce, jen aby časem zjistila, že se do zombies prostě strefuje lépe.

Návrat filmů

I díky úspěchu her se nemrtvonácci vrátili také ve větším počtu do filmového světa. Zpočátku to začínalo nevinně, Hellboy nám třeba v roce 2004 ukázal zjevně nemrtvého, ale nikoliv vygumovaného supernácka Kroenena. Něco podobného pak platilo i v prvním Kapitánu Amerikovi s jeho rudým gentlemanem Red Skullem.

V roce 2008, kdy shodou náhod vyšlo Call of Duty: World at War, dorazil britský béčkový horor Outpost, v němž parta lidí najde nacistický bunkr plný okultně vytvořených supervojáků. A hned rok nato oběhl svět ještě významnější severský horor Mrtvý sníh, jenž obrázek nemrtvých v uniformě SSáků dokončuje absolutně.

Úspěch zombienácků logicky vedl k dalším napodobitelům, tím spíše, že k natočení podobného hororu řadě filmařů stačí jen scénář, trocha kečupu a uniforma po dědečkovi. A výsledek umí vystrašit i pobavit klidně i po sto prvé! Jsou zkrátka monstra, která fungují vždy – a když je lze zkombinovat, tak to platí o to víc!

Válečný horor Overlord: Nacistické zombie začíná na Prima COOL v sobotu ve 23:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický