18. července 2022 00:02

Krátká historie kung-fu: Vzniklo v klášteře Šaolin a inspirovalo Star Wars

Jací byli „skuteční Jediové“? A jak vlastně využívali kung-fu?

Panda Po se vrací – její druhé dobrodružství začíná na Prima COOL už v sobotu večer. I když už Po dosáhl na status Dračího bojovníka, jeho povinnosti nekončí – ba naopak! Spolu se zbytkem legendárních mistrů a mistryň totiž bude muset zmařit plány ďábelského zlosyna, která plánuje dobýt Čínu a zničit umění kung-fu. Odhlédneme-li od skutečnosti, že v Kung Fu Pandě „hrají“ mluvící zvířata, mohl by se takový plán podařit? Skutečná historie kung-fu je neskutečně temná... a plná hluchých míst!

Kung-fu, legenda začíná

O kořenech šaolinského kung-fu se toho ví dost – problém je však odlišit, co z toho je legenda a co historická skutečnost. Respektive platí, že odlišit to napříč staletími dost dobře nejde. Zaznamenané příběhy mluví o tom, že zhruba před 1 500 lety se skupina mnichů z buddhistického kláštera Šaolin (stojícího poblíž dnešního města Čeng-čou v provincii Che-nan v Číně) naučila praktikovat vlastní bojové umění.

Nedělali to z čistoty svého srdce – kláštery byly i v Číně zdrojem bohatství, což lákalo nejrůznější pochybné živly, které se na nich chtěly obohatit. Bojová umění byla v Číně běžnou formou obrany, lze vlastně říct, že něco podobného bylo typické i jinde po světě. Například i na souboje na meče ve středověké Evropě lze nahlížet jako na formu bojového umění. Ale to už odbíháme.

Na každý pád Šaolin měl štěstí na prominentní pozici – prvním buddhistickým mnichem, který se tu usadil, byl indický Buddhabhadra, jehož legendy označují za otce kung-fu jako takového. S rostoucí popularitou buddhismu (i místní formy osobní ochrany jako takové) šaolinská forma kung-fu doznala na popularitě. Nakolik lze však těmto zkazkám věřit, je velkou otázkou, například idea, že Buddhabhadra platí za zakladatele kung-fu, pochází až ze 17. století. Objevila se tedy víc jak tisíc let po jeho životě a smrti.

Dvě povahy reality

Během 6. do 7. století se mniši ze Šaolinu údajně účastnili nejrůznějších čínských třenic, což jim vyneslo popularitu i nepřátele. Opět ale těžko odhadovat, nakolik tyto folklórní příběhy popisují skutečné události a nakolik jde o pohádky. Až do 15. století se totiž šaolinští mniši neúčastnili žádných dalších bitev. Mnohé jejich heroické příběhy jsou nicméně dobře zdokumentované v čínské literatuře.

Příběhy mluví o tom, kterak mniši dovedli své bojové umění k dokonalosti a jak zlepšili své schopnosti boje beze zbraně či s kopím. Lze předpokládat, že nějaká porce těchto událostí musí mít základy v realitě. Ale stejně tak jsou i v naší literatuře zdokumentované třeba Hvězdné války, což z nich ale nutně nedělá objektivní skutečnost...

Ověřenou historii kung-fu lze totiž počítat až od roku 1928 (!), kdy byl klášter Šaolin v chaosu víc než století trvající čínské občanské války vyrabován, 200 mnichů bylo zabito a klášter byl vypálen. Ztracena byla i místní knihovna, díky čemuž můžeme někdejší historii kung-fu dovozovat jen z vnějších zdrojů. Rozhodnutí, nakolik se folklor kolem kung-fu stal a nakolik šlo jenom o pěkné pohádky, tak bude nejspíše stát na každém čtenáři.

Mezi Jedii a učiteli

Pokud se budeme držet toho, co je nejpravděpodobnější, pak lze konstatovat, že by kung-fu skutečně mělo mít kořeny v klášteře Šaolin a místní mniši jím rozhodně disponovali. Mohli se i účastnit konfliktů. Lze ale pochybovat o tom, že hráli významnější úlohu podobnou rytířům Jedi (mniši totiž v důsledku spolu se samuraji inspirovali právě George Lucase při vymýšlení Star Wars).

Klášter Šaolin byl nejspíš cosi jako internátní škola pro mladé chlapce, kteří si sem přišli zocelit tělo i mysl. Kung-fu jim v tom rozhodně pomohlo nevídaným způsobem – a mnozí jej možná uplatnili v boji i mimo stěny kláštera. Pokud však něco vypálení z roku 1928 naznačuje, pak skutečnost, že ani sebelepší bojové umění toho mnoho nezmůže s přesilou pravidelné armády. A na její moc si čínské dějiny rozhodně nemůžou stěžovat.

Idea kung-fu však přesto žije dále. A možná, že je její vliv na naše (ač spíše majoritně vysněné) chápání síly těla i ducha nakonec silnější než kdy dříve!

Kung Fu Panda 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický