5. června 2023 00:01

Kompletní historie G. I. Joe: Od hraček k akčnímu velkofilmu

Jak se došlo k tomu, že si Channing Tatum zahrál armádní hračku?

Už v pátek večer se vám na Prima COOL představí tajná vojenská jednotka G. I. Joe! Skvadra osazená Dennisem Quaidem a Channingem Tatumem se postaví superteroristům z organizace Cobra... a bude se při tom prohánět i ulicemi Prahy. Jak se ale G. I. Joe dostali tak daleko? Film je samozřejmě vrcholem evoluce oblíbených hraček, které jsou tu s námi 40 let a dost změnily svět superhrdinů.

Samotný název „G. I.“ pramení z druhé světové války, kdy značil „government issue“ – čili něco, co bylo vydáno vládou. Rozšířil se jako synonymum amerických vojáků, především pěšáků. V roce 1945 jej ve své řeči dokonce použil i vrchní spojenecký velitel Dwight Eisenhower, když jako skutečné hrdiny války vyzdvihl „G. I. Joe a jeho kolegy z letectva, námořnictva i zásobování každého spojeneckého národa“. Když proto Hasbro začalo v roce 1964 produkovat třiceticentimetrové vojenské panáčky jménem G. I. Joe, bylo zaděláno na kult.

Původně se vojenské figurky jmenovaly Rocky, Skip a Ace. Hasbro časem přišlo s univerzálním zastřešovacím termínem G. I. Joe, koncept byl však v jádru zjevně životaschopný. Původní prototyp Stana Westona dával možnost pohybovat nohama i rukama či dodávat vojákům výstroj a výzbroj. Hasbro v zásadě chtělo přijít s panenkami pro chlapce, ale předpokládalo, že hračky s podobným označením nebudou chlapci chtít – vymyslelo proto termín „akční figurka“ a G. I. Joe šli na dračku! Od roku 1971 začaly vycházet i další figurky s motivy hrdinů Marvelu a DC z produkce hračkárny Mego a koncept „action figures“ se naplno ustálil ve slovníku.

Vojáčci G. I. Joe sami zpočátku nebyli svázáni do fiktivního týmu nebo války s teroristy. V 70. letech na ně však čekaly první dvě výraznější změny. Nejprve se z čistě vojenské jednotky proměnili dílem na partu dobrodruhů – vietnamská válka byla na svém vrcholu a Hasbro nechtělo figurky vojáčků příliš spojovat s reálným konfliktem. G. I. Joe se tak dočkali přejmenování na Adventures of G. I. Joe a několika bratrů, mimo jiné „Kung-Fu Grip“, jenž využíval stále populárnější východní bojová umění. Teprve v roce 1976 pak Hasbro přišlo u jiné figurky, Atomic Mana (podobnost s postavou Simpsonů čistě náhodná!), jež se inspirovala postavou kyborga ze seriálu Six Million Dollar Man, s konceptem týmu klaďasů a zloduchů, dokonce i podpořeným vlastním komiksem. Odtud pak nebylo daleko k tomu, aby něco podobného aplikovali i na G. I. Joe.

Původní třiceticentimetrové figurky byly cool, ale také poněkud mohutné – v roce 1982, na vrcholu Reaganovy vlády a popularity Star Wars, tak Hasbro odpálilo novou škálu akčních figurek o velikosti 9,5 cm. Spolu s nimi šel ven i animovaný seriál (nejprve jako minisérie, od roku 1985 v plnohodnotném formátu) a vlastní komiks – podobného ranku, jako později u Transformers.

Ruku v ruce s příchodem G. I. Joe Team pak šla na trh i linie Cobra, která za mnoho let inspirovala celovečerní film.

Hasbro se obávalo, že se hračky padouchů nebudou prodávat. Nakonec však „podpůrné“ hračky zloduchů zisky jenom zvýšily. Díky menší velikosti Joeů i Cobrů navíc Hasbro mohlo na trh vyhodit i celou řadu podpůrných udělátek včetně vozidel a lokací.

G. I. Joe si v 80. letech užívaly masivní popularity, která dosáhla přirozené kulminace v 90. letech s nejrůznějšími sadami připomínajícími třicetileté výročí hraček – s tím, jak postupně dorůstala generace, která s G. I. Joe vyrůstala. V separátní linii se dokonce vrátily i třiceticentimetrové akční figurky. Hlavním chodem ale měl být celovečerní film...

V roce 2003, kdy se k němu Hasbro rozhoupalo, však přišla invaze do Iráku a vojenské figurky byly opět podobně „populární“ jako na konci 60. let. Namísto toho Hasbro poslalo do kin Transformers a G. I. Joe si museli na další pokus počkat až do roku 2009.

Jak se nakonec povedl? Přesně to můžete na Prima COOL zjistit už v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný