14. dubna 2022 06:00

Karel Roden hacknul Igora Bareše. Ve filmu Promlčeno ho sledoval několik měsíců

V dnešní době tajemné a nebezpečné hackery už ani nepoznáme. Vypadají jako obyčejní lidé chodící do práce na osmihodinovou pracovní dobu. Mohou vypadat například i jako herec Karel Roden. Jako zkušený podnikatel v IT si v novém thilleru Promlčeno režiséra Roberta Sedláčka vybral Igora Bareše v roli bohatého právníka.

Karel Roden se coby Radek vrací po dvaceti letech do Prahy, aby zde splatil dávný dluh z minulosti. Nabourá se do firemní sítě advokáta Kříže (Igor Bareš) a na dálku tak získá jeho údaje i kontrolu nad jeho počítačem. Ve firemní síti se navíc nepozorovaně pohybuje několik měsíců.

„To je naprosto běžné. Útočník se do systému dostane nepozorovaně, průměrně se tam pohybuje třeba tři měsíce, v průmyslové výrobě někdy až tři čtvrtě roku. Obětem to oznámí až ve chvíli, kdy se s tím nedá nic dělat,“ komentuje výchozí situaci z filmu Michal Novák, expert ve společnosti Soitron, která se zabývá kyberbezpečností. Podle Nováka se navíc může útok stát v době dovolené nebo v noci, kdy oběť nemá šanci rychle zareagovat. Je proto důležité myslet na prevenci a mít krizový plán, jak postupovat.

Představa, že hacker připomíná asociálního člověka, který tráví většinu života v temném pokoji obklopený počítači, dráty a elektronikou, odpovídá spíše realitě devadesátých let. Dnešní podobě hackera odpovídá Karel Roden s životním stylem obyčejného podnikatele daleko více. „Dnes byste hackera asi nepoznali. Chodí do běžného zaměstnání na osm hodin denně a dělá jen to, co mu někdo zadal. Dříve se jednalo o nadšence, kteří si chtěli dokázat technologickou nadvládu nad stroji, to už dnes nebývá. Dnes je to tvrdý byznys,“ popisuje Novák.

Ačkoliv se Roden ve filmu režiséra Roberta Sedláčka (Jan Palach, České století, Bohéma) cíleně nabourá do sítě konkrétnímu člověku, ve skutečnosti jsou oběti takových útoků spíše náhodné. Útočník rozešle nebezpečný odkaz třeba milionu lidí, z těch ho otevře jen zlomek, z něhož má jen několik procent nezabezpečený počítač, ale to útočníkoví stačí. „Přes ně se může dostat dál, třeba do firemní sítě a získávat data,“ vysvětluje technologický expert Soitronu. Data následně útočník prodává na darknetu nebo vydírá své oběti o výkupné.

Igor Bareš ve filmu neměl dobře zabezpečenou síť a nedodržoval základní pravidla. „Stačí selský rozum. Neklikejte na to, co neznáte. Nesdílejte své osobní údaje. Nepoužívejte jedno heslo na více účtech a používejte hesla s alespoň dvanácti znaky a neexistujícími slovy. Mějte dobré antiviry a dvoufázová ověření,“ dodává Michal Novák.

Sám herecký představitel napadeného advokáta se však kyberútoků neobává: „Počítač nepoužívám a mobil mám takový ten pro seniory. Tam se mi opravdu nikdo nedostane,“ říká Igor Bareš.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický