Jurský park a spol.: 4 nejlepší sci-fi o klonování
Aneb jak dá Michael Dudikoff na budku vědátorům.
Nelegální genetické a kybernetické pokusy – právě to bude muset ve čtvrtek večer na COOLu odhalit a svou mocnou pěstí zlikvidovat Michael Dufikoff ve filmu Na útěku! Inu, proponenti vědy a pokroku to ve filmech měli vždycky notně neférově těžké – filmaři si na nich vybili pifku i ve čtyřech dalších kultovních filmech. Vzpomenete na všechny?
Gattaca
Mladí a klonovaní: právě toho se dočkají diváci protiklonovací agitky Gattaca. Zdejší svět utopické budoucnosti nabízí vše, co si od života přát – dokonalé zdraví, futuristickou technologii, bující kosmický program. To celé ale jenom pokud jste byli vytvořeni ve zkumavce, nikoliv “po staru”. Gattaca varuje, že naše vlastní touha po dokonalosti jednou může vytvořit eugenickou budoucnost depresivnější než vylité pivo.
gat columbia Zdroj: Columbia
Moon
To v minimalistické sci-fi Moon je důvod klonování podstatně méně vznešený – jedná se toliko o prostředek, jak ušetřit na mzdě pro zaměstnance. Namísto posílání stále nových správců lunární těžební soupravy se totiž nováčci klonovaní z jediného muže pokaždé toliko narodí, než postupem času začnou degradovat, umřou a cyklus se opakuje. Vtip je v tom, že nikdo na Zemi (krom pachatelů) o tom nemá tušení. Moon tak naznačuje scénář, který je možná podstatně pravděpodobnější.
sony Zdroj: Sony
Lůno
Kde většina příběhů o klonování varovně mává prstem nad implikacemi pro společnost, Lůno zvolilo docela odlišný, sexuálně-psychologický úhel pohledu. Jeho hrdinkou je totiž dívka hraná éterickou Evou Green, která se po smrti své lásky rozhodne si chlapce naklonovat – a to prosím pěkně skrze klon vložený do její vlastní dělohy! Notně oidipovská story o vychovávání vlastního milence hraje na všechny citlivé struny a divák u ní netuší, má-li být zhnusen, či naopak vzrušen.
luno razor films
Jurský park
To, že film varuje před klonováním, ale neznamená, že se v něm musejí množit lidi! Jeden z nejlepších příběhů o tom, že vědci jsou nešikové a všichni bychom měli raději žít v jeskyních (alespoň to jsme si z něho odnesli my), je totiž starý dobrý Jurský park. Zdejší vytvoření dinosaurů a chabé zabezpečení, které vede k masakru a útěku biočichů mezi zbytek fauny, je totiž do očí bijící metaforou, že bychom si neměli hrát na boha.
jura universal Zdroj: universal
To bychom ovšem nesměli ani zaznamenávat obraz a zvuk a Míša Dudlíkáč by neměl v čem hrát! On sám se Na útěku ocitne už ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL!