11. ledna 2016 14:46

Joker a spol.: 5 nejlepších záporáků, které hráli totální klaďasové

Stav obležení - upoutávka

Mirci Dušínové na Temné straně.

Jeden z nejproročtějších filmů historie – tak zní často verdikt nad thrillerem Stav obležení, jenž vysílá Prima MAX v úterý ve 20.15. Důvod? Snímek z roku 1998 překvapivě chytře popisuje hypotetickou eskalaci mezi FBI a islamistickými teroristy až do bodu, kdy musí New York zmáhaný pumovými útoky obsadit americká armáda. Vize neklidné budoucnosti však není jedinou zajímavostí na Stavu obležení. Za zmínku stojí i skutečnost, že zdejšího "zlého" generála ztvárnil jinak kladný drsoň Bruce Willis. A šlo mu to překvapivě skvěle. Zařadil se tak po bok jiných herců kladných rolí, kteří si svého záporáka vyloženě užívali.

Tom Hanks (Road to Perdition)

Naučili jsme se ho milovat jako Trosečníka, Forresta Gumpa a celou plejádu klaďasů, kteří jsou v zásadě ultimativní americkou verzí Mirka Dušína. Tom Hanks nesplňuje prakticky v žádném ohledu potřeby plynoucí z rolí záporáků – dokonce i jeho vrahounský zloděj v Lupičích paní domácí byl herdek spíše vtipný ťunťa, kterému se jeho plány komicky nedaří, než drsoněm vyvolávacím dávicí reflex! Už 14 let starý krimi thriller Road to Perdition od Sama Mendese však ukazuje, že všechno může být jinak. Chladná gangsterka o nájemných vrazích, kteří v Americe první poloviny 20. století pracují strojově a bez emocí, totiž Tomíka vykreslí jako totální svini. Můžeme sice říkat, že byl ke svému údělu donucen okolnostmi, to však nic nemění na skutečnosti, že tu Tom Hanks ztvární postavu, ze které by bylo špatně i Dexterovi.

Henry Fonda (Tenkrát na Západě)

U Fondy neplatí, že by vždy ztvárnil veskrze kladné postavy. Čistě pro připomenutí, tenhle matador klasického Hollywoodu včetně zdejších westernů si nejčastěji ujížděl na nepochopených sympaťácích, kteří jsou rebely vůči systému. Takže ani jemu nechyběla temnější stránka – avšak jeho hrdina z jednoho z vrcholů tehdejšího filmu, Hroznů hněvu z roku 1940, byl víceméně typickou obětí systému, která jednou trošičku (vražda z hněvu) uklouzla, jenom aby byla ve svém přešlapu máchána příštích 128 minut. Pokud lze řadu Fordových rolí klasifikovat jako antihrdiny, pak však musíme jeho padoucha z Tenkrát na Západě zařadit do kategorie "totální bestie bez kousku citu, které přejete pomalé přejetí parním válcem". Nejenže jeho pistolník nemá sebemenší problém pobít ženy a malé děti, ale ani nic nevysvětluje, jak k téhle zrůdné nátuře přišel. Naopak, jediný flashback filmu nakonec ukáže, že byl takový asi vždycky! Někteří lidé ale zkrátka chtějí prostě vidět svět hořet. Čímž se dostáváme k...

Heath Ledger (Temný rytíř)

Nemlich všechny první ohlasy na obsazení Heatha Ledgera do role Jokera byly univerzálním nepřijetím. Tenhle australský hezoun, který působí jako z reklamy na spodní prádlo & zároveň i bělicí pastu na zuby, má ztvárnit psychopatického magora, v jehož roli tak mocně exceloval Jack Nicholson? Stejný Nicholson, který je vlastně psychopatickým magorem i v reálu? Dnes jsme již moudřejší. Tlak na to, aby Ledgerův výkon přesvědčil škarohlídy, se nakonec dost možná podepsal i na tragickém skonu znaveného představitele. Joker však bude, paradoxně i kvůli nešťastnému Ledgerovu osudu, dokonalým pomníkem transformace herce kladných rolí do totálního monstra. Zatímco před rokem 2008 byl Ledger známý spíše ze slaďáren jako Deset důvodů, proč tě nenávidím nebo Příběh rytíře, dnes prakticky éterem neproletí jediná zpráva o záporácích Batmana, aniž by čtenáři neměli na paměti jeho dokonale šíleného Jokera. Tak na tebe, Heathi!

Harrison Ford (Pod povrchem)

Drzý klaďas Han Solo, doktor Henry Jones Jr. a další baterie kladných postav – kvůli všem těm si budeme navždy pamatovat Harrisona Forda. Jasně, řada jeho postav mnohdy měla temnější kontury. Han Solo se, sakryš, živil jako pašerák, to není úplně ctnostné řemeslo. Deckart z Blade Runnera je rovněž dost sviňák, přinucen však ke svým skutkům okolnostmi. Ale i Fordův genocidní generál v Enderově hře měl pro své pohnutky vcelku racionální, ač amorální důvody. Temná strana Síly byla zkrátka v případě Fordových postav vždy potlačena ve prospěch komiky či dramatu. Ne tak v Pod povrchem, tedy v thrilleru, jehož celá pointa se dá shrnout do souvětí: "Hlavní hrdinka si myslí, že Harrison Ford je vrah, ale my jí to až do konce (skoro) nevěříme, protože jak by mohl někdo s takovýmhle ňufíkovským obličejem hrát vrahouna?!" Čím více se však klouže do králičí nory, tím děsivěji začíná Fordovo herectví přesvědčovat, že jeho postava skutečně ukrývá temné tajemství. A pro diváka zvyklého na závěrečné zvraty a Fordovo charisma jde o největší, skoro se chce říct jediný skutečný klad filmu!

Matt Damon (Talentovaný pan Ripley)

Zatímco u většiny herců kladných rolí jsou jejich záporná "já" často předmětem pozdní fáze kariéry, kdy se snaží vymanit se ze zaběhnuté škatulky, v případě Matta Damona se Talentovaný pan Ripley paradoxně odehrával v počátcích jeho filmové dráhy. Dnes je tak film trestuhodně zapomenut, a není se čemu divit. Matt Damon si v podstatě postavil kariéru na tom, že je pronásledovaným kladným rebelem (Bourneova trilogie) anebo je tak sluníčkovou postavou, že se jiné postavy mohou doslova přetrhnout, aby ho zachránily (Zachraňte vojína Ryana, Interstallar, Marťan...). Setkání s Talentovaným panem Ripleym je proto jako studená sprcha po hodině strávené v sauně. Damon zde sehraje titulního charismatického mladíka, který je ve skutečnosti podvodníkem přebírajícím identity lidí, které (často) sám zabije. To celé, protože touží po lásce. A proto zabíjí lidi, kterým na něm záleží! Nedává to mnoho racionálního smyslu? Vítejte v hlavě pana Ripleyho! Co by jiný režisér přeměnil v mišmaš, však zde funguje tak dokonale, že máte v závěru filmu chuť ve spravedlivé pomstě vůči ústřední svini ubodat televizní obrazovku.

A jak odpudivý bude Willisův hrdina ve Stavu obležení? Koukejte se v úterý večer ve 20.15 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný