20. prosince 2019 14:14

Jak vzniknul Ghost Rider? Jeho tvůrce se hádal s Marvelem o peníze

Antihrdina ďábelského byl reakcí na Supermana nebo Fantastickou čtyřku.

V neděli ve 20.00 přijede na COOL hororový superhrdina Ghost Rider. Nicolas Cage se i ve druhém díle téhle série představí jako motorkář Johnny Blaze, který podepsal smlouvu s ďáblem a dostal za to superschopnosti i hořící lebku. Výsledek má... všelijakou pověst, ať už ale Cageova Ghost Ridera milujete či nenávidíte, nelze mu upřít značnou porci zábavnosti. Nakonec, rozporuplným názorům se nelze divit. Příběh skutečného vzniku komiksového Ghost Ridera je totiž temný a plný bratrovražedných hrůz skoro stejně jako jeho fiktivní zrod.

Nová krev

Najít kořeny Ghost Ridera není snadné, vezmeme to však od jeho nejslavnější inkarnace. Psala se 70. léta a Marvel byl na špici slávy. Zlatý věk, který o dekádu dříve rozjela Fantastická čtyřka spolu s X-Meny a Spider-Manem, mu zajistil nehynoucí popularitu. Ale jen naivové by usínali na vavřínech. Marveláci tak několikrát do roka přicházeli s novými superhrdiny v jejich omezených sériích. A někteří z nich se časem dočkali přesunu do velké vlastní série.

Ghost Rider, publikován poprvé v Marvel Spotlight #5 v srpnu 1972, byl jedním z nich. Protože už si Stan Lee tou dobou užíval hvězdné popularity, v Marvelu samozřejmě hledali i další talenty. A jedním z nich byl Gary Friedrich, který Ghost Ridera sesmolil spolu s kreslířem Mikem Ploogem. Vznikl tak motorkář Johnny Blaze s hořící hlavou, který podepsal smlouvu s ďáblem. Pánové však rozhodně měli velmi specifickou inspiraci - úplně poprvé se totiž Ghost Rider objevil již o víc jak dvě dekády dříve ve svém původním, westernovém alteregu.

V roce 1949 totiž skutečně prvního Ghost Ridera vydávala konkurenční firma Magazine Enterprises jako ďábelského pistolníka z Divokého západu. Nešlo o stoprocentně překlopenou verzi postavy, jíž znáte z Cageova filmu - původní Ghost Rider se za ducha jen převlékal (nosil fluorescenční kostým). A navíc znal komplexnější triky než jen podškrtnutí smlouvy s Mefistem, v civilním životě byl totiž učitel. Komiks se však bohužel moc neprodával, jeho práva propadla a Friedrich a Ploog se u něj tak mohli inspirovat a stvořit novější, drsnější iteraci Ghost Ridera, kde prapůvodní nápad řízla pořádnou porcí motorkářů i Fausta.

Fungovalo to nadmíru dobře a renovovaný Ghost Rider se už v roce 1973 dočkal vlastního komiksu. Nikdy samozřejmě nešlo o matadora ve stylu Iron Mana, ale právě to byla jeho výhoda. Po celá 70. léta byl Ghost Rider synonymem nové, drsnější a krutější verze komiksu, která se vymezovala jak vůči starým naivům Supermanovi a Batmanovi, tak i vůči barevným týmovkám z 60. let. Ghost Rider tak zkrátka byl trochu (s přimhouřením obou očí, uší i všech dalších otvorů) něco jako filmový Temný rytíř, jelikož se ostře stavěl do opozice vůči starším, optimističtějším komiksům.

Těžké časy

I u Ghost Ridera nicméně (stejně jako u mnoha jeho kolegů) platí, že měla jeho krasojízda omezenou dobu, jelikož se naopak začaly další komiksy vymezovat vůči němu. V 80. letech tak Ghost Rider skoro zmizel, aby se o pár dekád později vrátil v renovovaném provedení. Marvel to zkoušel více přístupy. Jedním byla výměna hlavního hrdiny Johnnyho Blaze za teenagera Dannyho Ketche, jiným kyberpunková (!) mutace Ghost Rider 2099. Nakonec pak došlo i na filmovou mutaci s Nicolasem Cagem nebo seriálovou mutaci v Agentech S.H.I.E.L.D.u, kde je zase úplně jiný Ghost Rider.

Odkaz jezdce s hořící lebkou tedy rozhodně přetrval. Co bohužel nepřetrvalo stejně krásně, je přátelství Friedricha a Marvelu. Friedrich totiž časem stále výrazněji tvrdil, že autorská práva na Ghost Ridera patří primárně jemu. Marvel naopak oponoval, že byl Friedrich jen námezdní pracovní síla a práva (potažmo tržby) si ponechá sám, pěkně děkuji. Ať už to bylo jakkoliv, Friedrich nakonec Marvel v roce 2007 zažaloval.

Obě strany došly v roce 2013 k mimosoudnímu vyrovnání, jehož podmínky doposud nebyly zveřejněny. Vzhledem k rozložení sil se však zdá, že Marvel ustoupil Friedrichovým požadavkům a vyplatil mu nějaké dostatečně tučné odškodné, zatímco si sám ponechal práva (či jejich majoritu) na Ghost Ridera samotného. V každém případě ale spor zanechal malou kaňku na pověsti slavné společnosti.

Uvážíme-li však, s jak těžkými zápletkami se Johnny Blaze (a další inkarnace Ghost Ridera) potýkají, bylo by překvapivé, kdyby nějaké temné tajemství neleželo i v pozadí jeho vzniku. Vyrovnání každopádně znamená, že se Ghost Rider bude ještě dlouho moct ukazovat ve světě Marvelu. A můžeme-li přitom soudit z toho, jak kreativně a originálně zapadlo jeho já do Agentů S.H.I.E.L.D.u, rozhodně bude zajímavé sledovat, co všechno ho ještě čeká!

Ghost Rider 2: Duch pomsty začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický