22. května 2023 00:02

7 nejlepších komiksů s Batmanem: Co inspirovalo filmovou trilogii o Temném rytíři?

Poznejte ty nejklasičtější komiksové klasiky, v nichž Batman chrání svůj milovaný Gotham.

V neděli večer na COOL vtrhne komiksová klasika Temný rytíř povstal. Christian Bale tu jako nejslavnější iterace Batmana bude potřetí a naposledy zachraňovat Gotham, čímž zakončí zlomovou Nolanovu trilogii o netopýřím muži. A to je ideální příležitost sesumírovat si i ty nejlepší komiksy s Batmanem, které sloužily jako předloha (nejen) tomuto bijáku.

07) Návrat temného rytíře

Těžko hledat ostřejší vstup do ságy, než je Návrat temného rytíře (1986) od Franka Millera. Story starého Batmana, který se vrací z důchodu, aby znovu čelil jak superpadouchům, tak i Supermanovi (!), je typickou svéráznou Millerovinou, která boří starou mytologii, jen aby ji znovu složila v novém kontextu. Není náhodou, že všechny další oceňované vážné příběhy Batmana přišly až po tomto...

06) Knightfall

Pokud vám předešlý komiks přišel z filmového hlediska povědomý, Knighfall z roku 1993 je ještě větším zdrojem inspirace pro Nolana – a pro film Temný rytíř povstal obzvlášť. Batman se tu totiž musí servat s Banem, který navíc odhalil Batmanovu tajnou identitu, což vede k neslavné Batmanově prohře a bolestivému zranění.

05) Arkham Asylum

Tenhle komiks možná znáte z jeho herní verze – původní předloha každopádně vyšla v roce 1989 a servíruje story blázince, nad kterým převzali kontrolu samotní blázni. To působí jako primitivní story (skoro jako určená pro videohru…). Grant Morrison tu ale dovede zahustit atmosféru temnou historií Arkhamu a symbolikou takovým způsobem, že by i Ecovi přecházel zrak.

04) Soví tribunál

Další zářez dorazil teprve v roce 2011 a staví proti Batmanovi novou partu zloduchů – elitní tajnou organizaci, která se datuje až k samotnému založení Gothamu. Soví tribunál sice přichází po restartu časové linie DC komiksů, takže si v podobných tvrzeních může dovolit víc než jiné komiksy, o to víc se mu však daří vykreslit novou, ještě temnější realitu Batmanova rodiště.

03) Smrt v rodině

Co kdyby Joker zabil Robina? Právě na to odpovídá Smrt v rodině z roku 1989, jeden z nejdůležitějších komiksů pro Batmanovu kontinuitu. Kontroverzní příběh, v němž navíc čtenáři dopředu hlasovali o Robinově osudu (nejde ovšem o Dicka Graysona, ale Jasona Todda), se trvale podepsal na dalším směřování Batmanových příběhů a celé jeho atmosféry.

02) Dlouhý Halloween

Častým motivem oceňovaných komiksů je jejich vykreslení Bruce/Batmana jako staršího vyhořelého superhrdiny. Dlouhý Halloween z roku 1996 na to jde přesně opačně – mladý Batman tu pronásleduje sériového vraha, jen aby se věci notně zkomplikovaly a Harvey Dent se nakonec stal Two-Facem. I v tomto případě tedy jde o velkou inspiraci pro příběh filmového Temného rytíře.

01) Kameňák

Začali jsme Frankem Millerem, skončíme Alanem Moorem. Jeho Kameňák z roku 1988 je stejně tak Batmanův jako Jokerův příběh – jedná se totiž o Jokerův origin, na němž dost staví i Joker s Joaquinem Phoenixem. Syrovější, dramatičtější, přízemnější... to všechno jsou synonyma Kameňáku, bez něhož by byl vztah Batmana s Jokerem poloviční.

Komiksový film Temný rytíř povstal začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Ohodnoťte film Temný rytíř povstal na Kinoboxu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický