9 věcí, které nevíte o Mafiánech: Koho měl ve Scorseseho klasice hrát Al Pacino?
Asi nejslavnější a nejlepší mafiánský film vychází se skutečných událostí.
Čtvrteční večer bude na COOLu patřit Scorseseho Mafiánům. Robert De Niro a Ray Liotta se tu představí v osudovém časosběrném příběhu o vzestupu a pádu jednoho amerického mafiána. A nikoliv nadarmo vám jeho story možná bude povědomá – čeští Illusioni se totiž při vývoji své Mafie inspirovali právě ve zdejší story! To ale zdaleka není jediný důvod, proč byste Mafiánům měli věnovat pozornost...
09) V první řadě je film adaptací publicistické (!) knihy Wiseguy, která pojednávala o životě skutečného Henryho Hilla, někdejšího mafiána, který se stal informátorem policie. Režisér Martin Scorsese si od mafiánského tématu sice už chtěl dát oraz, když ale viděl recenze knihy a slyšel o Henryho případu, nezbylo mu než s autorem Wiseguye Nicholasem Pileggim napsat nový scénář.
08) Scorsese označil knihu „nejupřímnějším vyznáním gangstera, jaké kdy slyšel“ a byl z konceptu u vytržení. Údajně řekl Pileggimu, že na příběh, jako je tento, čekal celý život. Nikoliv nadarmo se ostatně Mafiáni stali Scorseseho nejvíce oceněným filmem – ale to maličko předbíháme.
07) K filmu se později vyjádřil i sám Henry Hill, který sice byl původně od roku 1980 v programu na ochranu svědků, ale poté, co se „proslavil“, jej FBI z programu mohla odstranit – už totiž nemělo smysl jej držet v nové identitě. Hill řekl, že způsob, jakým Joe Perci hraje postavu Tommyho, je na „90 až 99 %“ přesný – s jediným rozdílem. Skutečný Tommy byl prý navíc strašně namakaná gorila.
Mafiáni Zdroj: Warner Bros.
06) Ve scéně, kde Jimmy rozdává peníze, měly být původně z logických důvodů využity falešné peníze filmových rekvizitářů. Robert De Niro ale přišel za hlavním rekvizitářem s tím, že mu falešné peníze nejdou přes ruku – a vybojoval si 5 000 skutečných dolarů, které na place rozdal. Jakmile tedy záběr skončil, nikdo nesměl scénu opustit, dokud se všechny peníze nevrátily a nespočítaly…
05) Pileggi se nechal slyšet, že se do rolí komparzistů najali někteří skuteční mafiáni. Filmu to prý příjemně dodalo na autenticitě, ale dodnes není jasné, jak jim byly vyplaceny honoráře – mafiáni totiž dali producentům falešné účty i osobní údaje.
04) Režisér Martin Scorsese byl přímo posedlý každým detailem filmu, a nejtypičtějším příkladem budiž kostým Raye Liotty – Scorsese dával tak šílený pozor na jeho oblékání, že mu sám uvazoval kravatu, aby byl jeho vzhled skutečně co nejvěrnější Scorseseho autorské vizi.
Mafiáni Zdroj: Warner Bros.
03) Role mafiána Jimmyho Conwaye, jehož hraje Robert De Niro, byla původně nabídnuta samotnému Alu Pacinovi – ten ale s díky odmítl, protože cítil, že mafiány hraje moc často a nechtěl spadnout do škatulky. Přesto ještě tentýž rok kývl na roli jiného mafiána ve filmu Dick Tracy, který je paradoxně ještě větším chodícím klišé.
02) Studio Warner Bros. bylo z filmu v konstantním stresu – nejenže tu bylo velmi dospělé téma a riziko hněvu reálné mafie, ale také extrémní násilí a sprostá mluva. Poté, co Scorsese film sestřihal, tak Mafiáni dostali nejhorší vnitrostudiové hodnocení v historii studia! Film byl přesto uveřejněn bez úprav a vysloužil si kultovní oblibu.
01) Matka Raye Liotty zemřela v průběhu natáčení na rakovinu – Liotta sám poté přiznal, že i když ho to hodně vzalo, rozhodl se překovat své reálné emoce do filmu, a hněv, který propůjčil postavě Henryho, je tak mnohdy snad až příliš autentický.
Mafiáni Zdroj: Warner Bros.
Mafiáni začínají na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.05.