12. října 2020 20:00

9 věcí, které nevíte o Mafiánech: Koho měl ve Scorseseho klasice hrát Al Pacino?

Asi nejslavnější a nejlepší mafiánský film vychází se skutečných událostí.

Čtvrteční večer bude na COOLu patřit Scorseseho Mafiánům. Robert De Niro a Ray Liotta se tu představí v osudovém časosběrném příběhu o vzestupu a pádu jednoho amerického mafiána. A nikoliv nadarmo vám jeho story možná bude povědomá – čeští Illusioni se totiž při vývoji své Mafie inspirovali právě ve zdejší story! To ale zdaleka není jediný důvod, proč byste Mafiánům měli věnovat pozornost...

09) V první řadě je film adaptací publicistické (!) knihy Wiseguy, která pojednávala o životě skutečného Henryho Hilla, někdejšího mafiána, který se stal informátorem policie. Režisér Martin Scorsese si od mafiánského tématu sice už chtěl dát oraz, když ale viděl recenze knihy a slyšel o Henryho případu, nezbylo mu než s autorem Wiseguye Nicholasem Pileggim napsat nový scénář.

08) Scorsese označil knihu „nejupřímnějším vyznáním gangstera, jaké kdy slyšel“ a byl z konceptu u vytržení. Údajně řekl Pileggimu, že na příběh, jako je tento, čekal celý život. Nikoliv nadarmo se ostatně Mafiáni stali Scorseseho nejvíce oceněným filmem – ale to maličko předbíháme.

07) K filmu se později vyjádřil i sám Henry Hill, který sice byl původně od roku 1980 v programu na ochranu svědků, ale poté, co se „proslavil“, jej FBI z programu mohla odstranit – už totiž nemělo smysl jej držet v nové identitě. Hill řekl, že způsob, jakým Joe Perci hraje postavu Tommyho, je na „90 až 99 %“ přesný – s jediným rozdílem. Skutečný Tommy byl prý navíc strašně namakaná gorila.

06) Ve scéně, kde Jimmy rozdává peníze, měly být původně z logických důvodů využity falešné peníze filmových rekvizitářů. Robert De Niro ale přišel za hlavním rekvizitářem s tím, že mu falešné peníze nejdou přes ruku – a vybojoval si 5 000 skutečných dolarů, které na place rozdal. Jakmile tedy záběr skončil, nikdo nesměl scénu opustit, dokud se všechny peníze nevrátily a nespočítaly…

05) Pileggi se nechal slyšet, že se do rolí komparzistů najali někteří skuteční mafiáni. Filmu to prý příjemně dodalo na autenticitě, ale dodnes není jasné, jak jim byly vyplaceny honoráře – mafiáni totiž dali producentům falešné účty i osobní údaje.

04) Režisér Martin Scorsese byl přímo posedlý každým detailem filmu, a nejtypičtějším příkladem budiž kostým Raye Liotty – Scorsese dával tak šílený pozor na jeho oblékání, že mu sám uvazoval kravatu, aby byl jeho vzhled skutečně co nejvěrnější Scorseseho autorské vizi.

03) Role mafiána Jimmyho Conwaye, jehož hraje Robert De Niro, byla původně nabídnuta samotnému Alu Pacinovi – ten ale s díky odmítl, protože cítil, že mafiány hraje moc často a nechtěl spadnout do škatulky. Přesto ještě tentýž rok kývl na roli jiného mafiána ve filmu Dick Tracy, který je paradoxně ještě větším chodícím klišé.

02) Studio Warner Bros. bylo z filmu v konstantním stresu – nejenže tu bylo velmi dospělé téma a riziko hněvu reálné mafie, ale také extrémní násilí a sprostá mluva. Poté, co Scorsese film sestřihal, tak Mafiáni dostali nejhorší vnitrostudiové hodnocení v historii studia! Film byl přesto uveřejněn bez úprav a vysloužil si kultovní oblibu.

01) Matka Raye Liotty zemřela v průběhu natáčení na rakovinu – Liotta sám poté přiznal, že i když ho to hodně vzalo, rozhodl se překovat své reálné emoce do filmu, a hněv, který propůjčil postavě Henryho, je tak mnohdy snad až příliš autentický.

Mafiáni začínají na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný