3 důvody, proč je Terminátor nejdůležitějším akčňákem všech dob
Terminátor - upoutávka
Revoluci robotů nevyvolal, tu filmovou však ano!
Slíbil, že se vrátí, a je zpátky! Klasika nad klasiky, Terminátor z roku 1984, se vám připomene již v neděli večer na Prima COOL. Film, který nakopl Arnieho kariéru, dal nám nesmrtelnou značku s vražednými roboty a posloužil ke vzniku jedné z nejdrsnějších akčních hrdinek vůbec, byl v mnoha ohledech přelomový. Čtěte výčet důvodů, proč stojí za to si Terminátora pustit i po stoprvní!
1. Dal vzniknout kultu Arnolda
Ačkoliv se dá za první Arnieho významnou roli brát Barbar Conan z roku 1982, vysvalený Rakušan může děkovat za nakopnutí své kariéry až Terminátorovi. Když se totiž podíváme na jeho hereckou dráhu, zjistíme, že v dvouleté periodě mezi Conanem a Terminátorem natočil přesně nula celá nula dalších filmů – s výjimkou průměrného pokračování Conana samotného! Ale poté? V roce 1985 tu máme Komando, dva roky na to Predátora a Běžícího muže, pak Rudé horko či Total Recall, a na rok 1991 samotného Terminátora 2!
Arnold by se jistojistě k filmu vyškrábal tak či onak, ale o skutečnosti, že jenom Conan mu nedodal punc filmového zázraku, svědčí i způsob, jakým se Terminátor natáčel. James Cameron tehdy rozhodně nebyl žádný chodící zázrak – slavný režisér za sebou měl jenom jeden špatný videofilm (který mu sebrali producenti) a studia mu na Termixe svěřila směšný rozpočet. Cameron tak žil z fastfoodů a velká porce filmu vznikala v duchu pořádné porce improvizace…
Pověst Camerona a jeho filmů byla dokonce tak špatná, že když režisér začal po Terminátoru pracovat na Vetřelcích, většina herců a štábu s jeho obsazením do role kormidelníka nesouhlasila a vzdor producentům uspořádala masové opuštění placu! Terminátor totiž ještě tou dobou neměl premiéru a nikdo tak nevěděl, že Cameron – potažmo i Schwarzenegger – jsou fakticky látkou vyšší jakosti.
term2 orion Zdroj: Orion
2. Zhmotnil strach z budoucna a robotů
Zní to možná příliš naivně a epicky, Terminátorovi však můžeme doslova vděčit za částečnou spásu lidstva před skutečnými roboty – až tedy nějací fakt přijdou. Nerdi sice znali Asimova nebo 2001: Vesmírnou odyseu a jejich varování před umělými inteligencemi, nic z toho však neudělalo pro bití na poplach před chytrými armádními stroji tolik, co Cameronův Terminátor. Jeho odkaz je při debatě nad drony a autonomními válečnými stroji znát dodnes – vzpomeňte, kdy jste naposledy v internetové diskuzi nad novým válečným robotem (ano, už dávno vznikají) četli název Skynetu, a kdy naopak HALa 9000...
Každý má totiž zažitý klasický spasitelský mýtus páně Camerona o tom, jak roboti skoro vyhubili lidstvo, ale John Connor jim to pak stejně natřel (pročež se ho plecháči po herodovsku pokusili zabít ještě před narozením) – a nepřímo tak tuší, že dávat strojům do rukou zbraně možná nebude nejlepší nápad pod sluncem. Terminátor sice působí trochu bezmyšlenkovitě, co do varovné agitky ale stojí na úrovni Jurského parku.
Neznamená to však, že nás nemlich každý robot, kterého lidstvo někdy postaví, bude chtít zničit. Naopak, hlad lidu naočkovaného terminátoří ságou, snad – doufejme, věřme – donutí vědátory k tomu, aby mašinám dali dostatek záložních vypínačů a promysleli každou eventualitu. Který akční biják Arnieho nebo Stallona může říct, že má podobné chytré téma a přispěl ke kvalitě života lidské populace!
term orion Zdroj: Orion
3. Začal jím akční film, který lze brát vážně
Se seriózní myšlenkou stojící v pozadí zápletky nakonec souvisí i hlavní přínos filmu. Rok 1984 rozhodně nebyl skoupý na vážná sci-fi. Již dekádu před ním s tímhle šíleným nápadem – udělat vědeckou fantastiku draze, bez trapných vtipů a nadsázky – přišla právě 2001: Vesmírná odysea. Ani pozdější Hvězdné války sice nikdo vážně nebral před plátnem, film se však humoru díky bohu zdržel. A pak došel i drsný Vetřelec a v roce 1982 i kultovní Blade Runner.
Jenže ani jeden z nich, snad s výjimkou částí Hvězdných válek, nelze považovat za “akční film”. Blade Runner je vlastně přesným opakem filmové akce! Když totiž sáhneme ke kořenům žánru, najdeme rvačky Bruce Lee nebo přestřelky Chucka Norrise, které nebral vážně ani ten nejnaivnější divák. Dokonce i etalony drahé akce – James Bond a filmy Clinta Eastwooda – se braly vážně asi jako komik během stand-upu. Terminátor však byla docela jiná káva!
Od počátku do konce snímek tepe neustávajícím napětím, které by dost dobře nefungovalo, kdyby filmaři do zápletky k Terminátorovi vložili srandovního parťáka a Kyle Reese se po návratu časem choval jako Jean Reno v Návštěvnících. Cameron se naopak inspiroval v klasickém noirovém filmu, díky čemuž se mu podařilo vytvořit dechberoucí sérii adrenalinových honiček s robotem z budoucnosti, které nikomu v kině nepřipadaly směšné! To celé v roce 1984, kdy roboti ve filmu vypadali přinejlepším jako C-3PO! Přečtěte si předminulé souvětí ještě jednou, jestli vám to nepřipadá jako doslova nadlidský výkon…
term3 orion Zdroj: Orion
Terminátor se na COOL nabootuje už v neděli večer ve 20.00!