9. dubna 2025 13:41

Skládací displeje nebo opravdu chytré brýle. Prohlédněte si nejmodernější technologické novinky jako ze sci-fi

Svět kolem nás se rychle mění a v případě spotřební elektroniky to platí dvojnásob. Výrobci neustále posouvají hranice nemožného. Nejnovější mobilní telefony nebo počítače jsou výkonné stroje. Skutečnou revoluci v posledních letech způsobil rozvoj umělé inteligence. Přijde v dalších letech nová revoluce? Spíše ne, technologičtí giganti se snaží zmenšovat své mobilní telefony, tablety či notebooky. Svět elektroniky se v nejbližší době bude ubírat cestou tenkých zařízení, ohebných displejů a také snahou rozšířit zobrazovací plochu.

Technologický veletrh MWC 2025 v Barceloně každoročně nabízí fascinující podívanou. Místy je plná až neuvěřitelných konceptů připomínajících sci-fi filmy. Robotičtí parťáci nebo futuristické čočky jsou sice blízko, ale zároveň daleko. Stroje totiž ještě stále působí krkolomně a neohrabaně. U kontaktních čoček je zatím problém s použitelnou technologií.

ČTĚTE TAKÉ: S volbami přijde více kyberútoků, říká Šedivý z Cetin. Česko má špičkovou obranu, pomáhá i AI

Technologický svátek ale také jasně naznačil, čím se výrobci spotřební elektroniky momentálně zabývají. Například Realme si pohrává s myšlenkou vyměnitelného objektivu na mobilním telefonu. Díky tomu by se zkombinovala silná stránka optiky a výkonného zařízení s velkým displejem.

Právě podobné koncepty a připravovaná zařízení jsou ukázkou, co v dalších letech budou uživatelé po celém světě používat.

Ohebné displeje všude kam se podíváte

Skládací telefony nejsou žádná novinka. Už v devadesátých letech vznikla první “véčka”, jejichž největší sláva se pojí s kultovní Motorolou V3 Razr, která byla tenká jak žiletka. S nástupem smartphonů si skládačky daly pauzu. Před šesti lety se vrátily především díky Samsungu, který odhalil svou řadu Galaxy Z a od té doby se i další výrobci snaží zdokonalovat svou technologii.

GALERIE: Samsung nacpal skládací displej do kufru

Své schopnosti v oblasti skládacích zařízení ukázala řada výrobců. Huawei se už od loňského roku chlubí na čínském trhu s dvojitou skládačkou Mate XT Ultimate. Podobné zařízení představil v Barceloně na MWC 2025 další čínský výrobce elektroniky. Společnost Tecno odhalila smartphone Phantom Ultimate 2. Vedle toho zaujala nejtenčím telefonem současnosti. Tecno Spark Slim má 5,75 milimetru tenké tělo, v němž se nachází baterie o kapacitě 5200 mAh.

V telefonu je tak větší porce energie než například ve vlajkové lodi Samsungu Galaxy S25 Ultra. Spark Slim je zajímavý i svým designem. Čočky fotoaparátu jsou vedle sebe a spojuje je tenká linka, která občas problikává. V Barceloně byl telefon ve dvou barevných variantách. První byla konzervativní bílá, zatímco stříbrná nabízela lesklá a zrcadlová záda.

Korejský Samsung na svém stánku v Barceloně představil koncept nadvakrát složeného telefonu, dále herní konzoli připomínající Nintendo Switch se skládacím displejem nebo ohebný displej v kufru. Stříbrné zavazadlo svou velikostí představovalo notebook.

Šťávu dodá příroda

Počítač se skládacím displejem si do Španělska dovezlo Lenovo. Čínská firma dlouhodobě hledá cestu, jak rozšířit klasické displeje. Proto už dříve odhalila notebooky s výsuvnou nebo rolovací obrazovkou. Tentokrát do Barcelony přivezla koncept notebooku Flip se skládacím displejem.

Počítač nabízí 13palcový displej, který se po rozložení zvětší na 18 palců. Zásadně se tak mění poměr stran z 16:10 na formát na výšku 4:6. Displej je navíc dotykový a ve složeném stavu se z notebooku může stát tablet. Jenže nevýhodou je, že obrazovka je na vrchní části víka, která je extrémně náchylná na poškrábání.

GALERIE: Lenovo nabízí neobvyklá řešení

Není divu, že notebook mohla v Barceloně používat jen obsluha stánku Lenovo a běžný návštěvník se mohl pouze dívat.

Druhým neobvyklým nápadem od Lenovo byl laptop se solárními články na vrchu počítače. Panel tak za pomocí slunce a světla dokáže dobíjet baterii. Zástupci čínského zástupce tvrdí, že stačí 20 minut a notebook získá šťávu na hodinu přehrávání videa. V počítači byl i software, který motivoval uživatele, aby se s kamarády předháněli, kdo vyrobil více energie za pomocí slunečního svitu.

Ve většině případů se jednalo o koncepty a výrobci tuto elektroniku zatím sériově nevyrábí, přesto se jedná o zajímavý pohled, kudy se jednoho dne bude svět technologií ubírat.

Virtuální realita? U brýlí by stačila rozšířená

S velkou slávou Apple loni začal prodávat headset pro rozšířenou a virtuální realitu Apple Vision Pro. Po úvodním boomu ale přišlo vystřízlivění. Mezitím se technologická společnost Meta pustila do spolupráce s výrobcem brýlí Ray-Ban. Výsledkem jsou brýle, které umí natáčet video a pomocí AI asistenta rozpoznávat objekty.

Jenže brýle od provozovatele sociálních sítí Facebook či Instagram může překonat čínská konkurence. Tecno totiž představilo brýle s displejem, díky kterému uživatelé vidí zprávy nebo navigaci přímo před sebou.

GALERIE: Chytré brýle Tecno Glasses Pro

Menu a ovládání okulárů jsou dost krkolomné. Volba aplikací probíhala dotykem na pravé nožičce brýlí a systém reagoval s drobnou prodlevou. K dispozici byl i AI asistent, který však zatím rozumí jen anglicky a v hlučném prostředí barcelonského výstaviště nedokázal rozlišit, co říká uživatel a co slyší od lidí v okolí.

Údaje se na brýlích zobrazují v malém displeji, který je pro okolí neviditelný. Pouze všímavý člověk dokáže při správném sklonu a pohledu rozpoznat drobnou obrazovku. Zobrazené informace byly krásně čitelné a rozhraní včetně textu bylo ostré.

Nyní je otázkou, jak si poměrně neznámá čínská značka povede dále. Pokud by se ale takového konceptu chytly zavedené značky nebo již zmíněná Meta, mají brýle s rozšířenou realitou velký potenciál.

Jen si to představte: kamarád navrhne, že se potkáte v jeho oblíbeném podniku. Hlasovým příkazem zadáte navigaci, ať vám najde cestu a během okamžiku před očima vidíte, jakým směrem se na ulici máte vydat. V ideálním případě vám umělá inteligence dokáže najít recenze dané restaurace nebo nápojový a jídelní lístek, ať si předem promyslíte, co si objednáte.

Taková budoucnost nemusí být úplně vzdálená. Jak se ukázalo na technologickém veletrhu MWC v Barceloně, výrobci elektroniky se nebojí přinášet odvážné a neobvyklé nápady. Dalším krokem bude jejich samotná sériová výroba.

Zdroj: MWC, Lenovo, Tecno, autorský text

Video, které jste mohli minout: Kvůli pirátství vzniká méně obsahu, říká advokátka. Jak mohou tvůrci bránit svá díla?

Jan Hrušovský

Jan Hrušovský

redaktor FTV Prima, CNN Prima NEWS

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

RE-PLAY

Publicistický / Zábavný / Esport