Dáváte si kávu hned po probuzení? Experti radí s tím okamžitě přestat
Je ranní káva ihned po probuzení zdraví prospěšná? Odborníci na to mají jasný názor.
Vstanete, vypnete budík, možná si cestou na záchod přečtete zprávy na telefonu, a ihned poté zamíříte do kuchyně postavit vodu na kávu. Možná si říkáte, že bez ranního šálku nejste schopni fungovat nebo už jste si jenom zvykli na tuhle rutinu a nechce se vám ji měnit. Následující názory expertů na zdraví by vás ale mohly přesvědčit, že káva hned po probuzení nakonec nebude tak dobrý nápad, jak se kdysi zdálo.
Ačkoliv je každý člověk jiný, naše organismy fungují většinou dost podobně. Tedy ráno mezi 8 a 9 hodinou tělo přirozeně produkuje velké množství kortizolu, aby nakoplo všechny systémy a člověk se po ránu cítil opět plný energie a připraven k její spotřebě. Obdobnou funkci ale plní i kofein, který do sebe člověk dostává například právě pitím kávy. Jakmile si tak dáte první šálek hned ráno v tento čas, v podstatě svůj systém přetěžujete, protože mu dáváte násobně více energie, než potřebuje.
V průběhu dne to pak podle odborníků může vést k tomu, že hladina kortizolu v těle nebude vyrovnaná a vy se rychleji unavíte. Navíc její konzumací hned po ránu na lačný žaludek tělo vysušíte, což opět není zdraví příliš prospěšné. I proto se většina expertů shoduje, že nejprve je ráno lepší tělo zavodnit. Ideální čas na první šálek kávy je pak zhruba 3–4 hodiny poté, co vstanete. Pokud tedy vstanete v 7 a do práce dorazíte v 9, první šálek byste si měli dát až kolem 10. Mezitím si třeba můžete vyřídit e-maily, připravit podklady nebo se jen socializovat s kolegy. Váš organismus vám poděkuje a o to víc se budete na ten první denní kofeinový rauš těšit.
Zdroj: Betterup.com, Healthline