Nejnebezpečnější na surfování nejsou vlny, ale vodní proudy, říká Kateřina Havlíková z COOL Wave
Surfařka a lektorka surfingu, která už více než deset let společně se svým manželem sídlí na Fuerteventuře, tráví v oceánu každý den v rámci své práce. Zkušeností má dost, aby věděla, co je pro surfaře bezpečné a čemu se vyhnout. Překvapivě to nejsou vždy velké vlny, které dokážou zabít.
Část života pracovala v kanceláři v Praze, aby se pak zvedla ze židle a s manželem se odstěhovala na ostrov Fuerteventura, kde si společně založili školu surfování. Kateřina tak tráví skoro každý den v oceánu, kde nabírá zkušenosti a předává je svým žákům.
V pořadu COOL Wave koučuje společně s manželem Petrem červený tým.
Ačkoliv už surfuje dlouhá léta, na svou první velkou vlnou si pamatuje moc dobře. "Člověk si pamatuje každou dobrou vlnou, i místo, kde se stala," mluví o své vášni, zároveň ale dodává, že nebezpečí se při surfování vyhýbá.
"Velké vlny nejsou tolik nebezpečné jako vodní proudy, které tě odnesou někam na skály a ty to nemůžeš ovládat," vysvětluje surfařka. I kvůli tomu je dobré místo na surfování nejdřív dobře poznat, než se vrhnete do vody. Skrytým nebezpečím sjíždění tzv. barelů, které umí ovládnout jen pár desítek surfařů na světě, je i to, že je pod nimi kupříkladu jen metr a půl vody. Při pádu surfař může narazit na skály nebo na dno, což bývá životu nebezpečné, není výjimkou ani ochrnutí.
Během surfování jsou však nejčastější odřeniny a modřiny maximálně ze skály, zkušené surfaře potrápí čas od času i škrábance od zadních ploutví na spodní části surfu.
Sledujte COOL Wave každé pondělí ve 23.05 na Prima COOL!