Pět nejlepších komedií Steva Martina
Poznejte nejdivnějšího komedianta 80. let ve filmech od Roxany po Pošuka.
Steve Martin je nezmar. Tenhle komediální herec s obličejem učitele matematiky byl sice na vrcholu kariéry již před notným časem, stále však ze sebe zvládá vydávat ty správné, humorné grimasy – jako třebas v komedii Dvanáct do tuctu 2.
Právě kvůli Martinově popularitě v dalekých 80. letech nepatří mezi herce, kteří by byli v naší kotlině považováni za více populární. A to by byla chyba.
Vypíchli jsme totiž pět dalších trumfů v Martinově rukávu.
5) Roxana
Martinova romantická komedie z roku 1987 adaptovala klasického Cyrana z Bergeracu čili příběh o muži, který v randění se svou vyvolenou příslušnicí něžného pohlaví pomáhá svému sokovi (aby ve finále sám zaskóroval). Moderní adaptace se drží vytyčených mantinelů a dává poznat parádního Martinova herectví – kdo jiný by totiž zvládal takovou etudu fyzického herectví, které umí prodat kult jak starým, tak i mladým divákům!
4) Cvok
Kdyby byl někdo na pochybách, že Martin někdy platil za seriózního herce, vytrhne ho z nich jeho první významná role v komedii Cvok. Toho zde Martin ztvární jako adoptivního syna černošské rodiny, který vydělá miliony na svých obskurních patentech, aby se následně zamiloval do neméně ujeté motocyklové závodnice. A zápletka v podobném tónu pokračuje i nadále. Výsledek vypadá přesně tak, jak zní, zároveň však nabízí veskrze osvobozující crazy komedii, na kterou byl Martin kabrňákem největším.
3) Muž se dvěma mozky
Může být něco lepším ukazatelem, že Martin funguje jako herec bláznů, než komedie, v níž se jeho postava zamiluje do mozku naloženého v lihu? Asi stěží. Muž se dvěma mozky je však nejenom jakousi variací na Frankensteina kříženého s milostným trojúhelníkem, ale rovněž detektivním pátráním v hledání zdejšího nebezpečného "výtahového vraha". To vše v omáčce řady gagů i sympaticky nesympatické Martinovy postavy.
2) Sólo pro dva
Rok po svém vykreslení zamilovaného neurochirurga v Muži s dvěma mozky se Martin vydal na stezku podobného příběhu. V Sólu pro dva totiž Martin jako zlý právník musí sdílet tělo svou klientkou, jejíž vědomí se do něj přeneslo po okultním procesu. Tradiční téma dvou znesvářených figurek je zde oživeno tím, že ne/přátelé zde sdílejí Martinovu figuru, a to s sebou nese i přehlídku dalších nečekaných Martinových hereckých etud.
1) Letadla, vlaky, automobily
V dost možná nejlepším filmu své kariéry si Martin střihne reklamního agenta, který se ke své rodině musí dostat skrze přehršli komplikovaných cest letadly, vlaky i automobily. Krom toho, že tato road movie platí za vynikající vánoční dílko, se v ní navíc v druhé hlavní roli objeví i John Candy (trenér z Kokosů na sněhu) jako parádní pošuk, s nímž musí Martin strávit tři dny na cestách...
Souhlas, nesouhlas? Kdo je nespokojen, nechť doporučí vlastní prim v Martinově filmografii – vzhledem k tomu, že Martinova kariéra byla na vrcholu v 80. letech, můžeme si být jistí, že daným pánem či paní bude dozajista znalec.
(lol)