Star Trek: Enterprise

Star Trek Enterprise

O pořadu

 
Rychlé info:
Originální název: Star Trek: Enterprise
Země a rok výroby: USA 2001–2005
Žánr: sci-fi
Série: 1.–4.
Počet epizod: 98
Premiéra

Tvůrci: Rick Berman, Brannon Braga

 

 
Hrají:

Scott Bakula / kapitán Jonathan Archer (Jiří Dvořák), Jolene Blalocková / subkomandér T'Pol (Lucie Svobodová), Connor Trinneer / vrchní inženýr Charles „Trip“ Tucker III (Filip Jančík), Dominic Keating / poručík Malcolm Reed (Pavel Vondra), Anthony Montgomery / praporčík Travis Mayweather (Filip Švarc), Linda Parková / praporčík Hoshi Sato (Jitka Moučková), John Billingsley / doktor Phlox (Jiří Prager)
 


O seriálu:

Zatím nejnovější televizní seriál ze světa Star Treku nás zavede do 22. století, deset let před založení Spojené federace planet. Děj se odehrává celých 115 let před původním Star Trekem s kapitánem Kirkem a 213 let před Novou generací s kapitánem Picardem, proto není potřeba ostatní seriály podrobně znát. Hvězdná flotila právě dokončila vývoj prototypu nové třídy vesmírných lodí. Enterprise NX-01 je jako první schopná letět rychlostí warp 5, a navíc je uzpůsobená pro dálkové průzkumy. Dosud se dalo cestovat maximálně warpem 2 a vesmír je tedy lidmi skoro neprobádaný. Spojenci Vulkánci lidstvu brání v širším rozletu, protože mají obavy, že pozemšťané ještě nejsou dostatečně vyspělí pro mezihvězdné lety.

Jejich odpor se ale podaří zlomit a kapitán Jonathan Archer s posádkou osmdesáti tří mužů a žen dostane úkol zkoumat nové světy a poznávat nové civilizace. Aby Flotila vulkánské velení uklidnila, jmenuje zástupkyní kapitána Vulkánku T’Pol, která má sloužit jako pozorovatelka a dodávat nutnou dávku logiky. Dochází ke konfliktům mezi ní a posádkou, hlavně vrchním inženýrem Tripem Tuckerem. Během příprav na vyplutí ztroskotá na Zemi Klingon pronásledovaný Sulibány a kapitán rozhodne o cíli první mise – dopravit ho na jeho domovskou planetu Qo’nos. Loď ještě nemá ochranné štíty ani phasery a disponuje jen základními transportéry, takže nemá ve střetech z cizími civilizacemi technologickou převahu a kapitán musí často improvizovat.

V první a druhé sérii jsou příběhy spíše jednoepizodní a zaměřují se na objevování nových světů. Lidé se poprvé setkají s Ferengy a Romulany, a dokonce se probudí několik Borgů. Třetí série má naopak spíše kontinuální děj. Enterprise bojuje s ještěroidní rasou Xindi, která vyvíjí zbraň proti Zemi. Na počátku čtvrté série Enterprise cestuje časem a dostane se do doby 2. světové války, kdy však díky zásahu jedné frakce časové studené války nacisté okupují USA.

Po návratu do správné časové linie se posádka setká s uvězněným doktorem Arikem Soongem, pradědečkem Datova tvůrce Nooniena Soonga, který obrátil svůj zájem ke kybernetice. V dvojepizodě In a Mirror, Darkly navštívíme paralelní zrcadlový vesmír, kde se hrdinové chovají úplně barbarsky a v protikladu ke svým normálním povahám. Enterprise se zaplete i do sporů na Vulkánu, do romulanského útoku, a když doktora Phloxe unesou Klingoni, dozvíme se, proč měli někteří hladká čela. Na konci seriálu se xenofobní hnutí Terra Prime snaží překazit založení Spojené federace planet.   


Zajímavosti:
Enterprise je posledním ze Star Trekových seriálů, které kontinuálně běžely celých 18 let. V roce 1987 začala Nová generace, v roce 1993 se přidal Hluboký vesmír 9, v roce 1995 Voyager a Enterprise se vysílala od roku 2001 do roku 2005.

Je to první seriálový Star Trek natáčený v širokoúhlém formátu.

Titulní písničku Where My Heart Will Take Me zpívá Russell Watson. Původně byla složena pro film Patch Adams pod názvem Faith of the Heart a nazpíval ji Rod Stewart.

Na můstek bylo vestaveno 80 plazmových obrazovek.

Kapitánova bígla Porthose hráli dva různí psi, fenky Prada a Breezy.

V posledním díle se objeví dvě postavy z Nové Generace – komandér Riker a poradkyně Deanna Troi.

Brent Spinner, který hrál v Nové Generaci androida Data, si ve třech epizodách Enterprise zahrál roli doktora Arika Soonga.

Herci z dřívějších seriálů se posadili v Enterprise na režisérské křeslo. Roxann Dawsonová (B’Elanna Torres) natočila 10 epizod, LeVar Burton (Geordi LaForge) 9 epizod, Robert Duncan McNeill (Tom Paris) 4 epizody a Michael Dorn (Worf) jednu.

Nášivky na rukávech posádky jsou inspirované nášivkami misí NASA.

Původně se v názvu seriálu nevyskytoval název Star Trek, jmenoval se jen Enterprise. Od třetí série se Star Trek do názvu vrátil.

Postavy:

Kapitán Jonathan Archer (Scott Bakula)
Jonathan Archer je prvním kapitánem, který velí lodi s warpovým pohonem o rychlosti 5. Motory navrhl jeho otec Henry, takže k nim má velice osobní vztah. O zkoumání vesmíru snil už od dětství a vždy se chtěl vydat tam, kam se dosud ještě nikdo nevydal. Jako pilot se podílel na projektu prvních warp NX lodí. Archer je nezávislý, má hluboce zakořeněný smysl pro povinnost a nechybí mu přirozená intuice. Vede ho cit pro slušnost a vyšší dobro. Nebojí se vzepřít přímým rozkazům. Vulkánce zrovna nemiluje. Má jim za zlé, že brzdí lidstvo v rozvoji a průzkumu vesmíru. Musí se naučit i diplomacii, aby posádka přežila mezi nepřátelskými bytostmi. Na lodi má bígla jménem Porthos.

Subkomandér T'Pol
(Jolene Blalocková)
T’Pol je první vulkánskou důstojnicí, která vydržela sloužit na lidské hvězdné lodi delší dobu. Předchozí rekord byl 10 dnů. Do posádky Enterprise byla dosazena vulkánským velením, aby na kapitána Archera dohlížela. Vulkánci totiž nevěří, že je lidstvo připraveno na mezihvězdný vesmírný průzkum. T’Pol zpočátku pověření brala jako trest a posádka k ní byla podezřívavá. Postupně si zasloužila jejich důvěru. Chová se možná trochu emotivněji než průměrní Vulkánci, ale stále je vzorem sebeovládání a integrity. S šéfinženýrem Tripem Tuckerem prožívá intenzivní a komplikovaný vztah. Na lodi plní funkci vědecké důstojnice i zástupkyně kapitána.

Komandér Charles „Trip“ Tucker III. (Connor Trinneer)
Šéfinženýr Enterprise a dlouholetý kamarád kapitána Archera. Kdysi spolu pracovali na lodi s prototypem warpového motoru 2, který navrhl Henry Archer. I když je Trip zkušený technik, často se chová zbrkle a nelogicky. Je největším svůdníkem z posádky a těší se pochybnému prvenství, když se stane prvním lidským mužem, který otěhotní. Jako inženýr se musí vyrovnávat se situacemi, se kterými se ještě žádný jiný inženýr nesetkal. Číslo III v jeho jméně znamená, že je už třetím Charlesem Tuckerem v rodě.

Poručík Malcolm Reed (Dominic Keating)
Taktický důstojník Malcolm Reed pochází z Británie a jeho rodina se vyznačuje dlouhou vojenskou a námořní tradicí. Sám však vodu nemá rád, protože má panickou hrůzu z utonutí. Je alergický na všechny možné pyly a substance včetně enzymu bromelinu, který se nachází v ananasu, jeho nejoblíbenějším jídle. Na lodi slouží i jako velitel bezpečnosti.

Doktor Phlox
(John Billingsley)
Lodní šéflékař pochází z volnomyšlenkářské rasy Denobulanů. Má pět dětí a tři manželky, z nichž každá má další dva manžely. Často využívá neortodoxní praktiky a zvířata k přírodní léčbě, proto jeho ošetřovna někdy připomíná zvěřinec. Phlox je zvídavý, má smysl pro humor a miluje pozemskou kuchyni, hlavně tu čínskou. Nepotřebuje moc spánku, jen jednou za čas na šest dnů hibernuje.

Praporčice Hoshi Sato (Linda Parková)
Komunikační důstojnice a geniální lingvistka Hoshi Sato se dokáže naučit cizí řeči extrémně rychle. Mluví více než čtyřiceti jazyky včetně klingonštiny. Slouží jako tlumočnice mezi posádkou a nově objevenými mimozemskými druhy, ovládá i univerzální překladač, který pomáhá vyvíjet. Zpočátku si byla svou pozicí na palubě nejistá, ale čas ji ujistil, že je užitečná.


Praporčík Travis Mayweather (Anthony Montgomery)
Kormidelník Enterprise se narodil na palubě ECS Horizon a jako syn kapitán Mayweathera vyrostl na dopravních lodích, takže má dokonce více zkušeností než kapitán Archer. Setkal se s mnoha mimozemskými rasami a navštívil řadu míst, kde pozemšťané obchodují. V průběhu seriálu byl zajat, zraněn a „zabit“ víckrát než kdokoli jiný z posádky.  

Herci:
Scott Bakula

Scott Bakula se narodil 9. října 1954 v americkém Missouri, jeho otec byl právník chorvatského původu. Během školy se věnoval fotbalu, tenisu a divadlu. Jedním z jeho prvních vystoupení byla hlavní role v muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. Studoval univerzitu v Kansasu, ale nakonec dal přednost herectví. Přesunul se do New Yorku a postupně se prosadil na prknech Broadwaye. Nominace na divadelní cenu Tony za muzikál Romance mu pomohla získat nejslavnější roli doktora Sama Becketta ve slavném sci-fi seriálu Quantum Leap, kde hrál po boku Deana Stockwella. Hrál vědce, který byl kvůli poruše uvězněn ve vlastním vynálezu. Cestuje v čase, aby napravil věci, které se v minulosti pokazily. Za tuto roli získal Zlatý glóbus a čtyři nominace na cenu Emmy. V 90. letech hrál s Mariií Bellovou v seriálu Pan a paní Smithovi a objevil se ve filmu Americká krása jako homosexuální soused hlavního hrdiny.

Po Enterprise si zahrál Chuckova dlouho ztraceného otce ve stejnojmenném seriálu a stal se jednou ze tří hlavních postav v seriálu Men of a Certain Age. Nikdy nebyl nevěrný ani zpěvu a divadelnímu herectví a průběžně účinkuje v mnoha hrách a muzikálech. Letos se objevil v dokumentu The Captains, kde Willam Shatner (kapitán Kirk) zpovídá všechny herce, kteří ve Star Treku hráli roli kapitána, a zjišťuje, co mají společného. Scott je podruhé ženatý. S první manželkou má dvě děti a s herečkou Chelsea Fieldovou další dva syny.