Speciál

PlayStation 5 - cena, kdy vyjde, hry

Všechno o herní konzoli Sony PlayStation 5.

Sdílejte speciál

PlayStation 5 neboli PS5 je chystaná herní konzole od Sony, nástupce velice populárního PlayStationu 4 (PS4), který je s více než 100 miliony prodaných kusů nejpopulárnějším herním zařízením současnosti. Exkluzivní hry zahrnují takové hity jako God of War, Death Stranding, Marvel's Spider-Man, Horizon Zero Dawn, Uncharted, The Last of Us, Gran Turismo a další.

PlayStation 5 slibuje herní zážitek nové generace s podporou HDR grafiky s rozlišením až 8K a ray tracingem, rychlým SSD diskem, 3D audiem a zpětnou kompatibilitou pro hry z PS4.

PlayStation 5 - hardware a základní vlastnosti

PlayStation 5 bude pohánět osmijádrové 7nm čipy Ryzen od AMD, doplněné grafickým jádrem na architektuře Radeon Navi s podporou až 8K rozlišení a ray tracingu. O zmizení nahrávacích obrazovek se má postarat vestavěný SSD disk nové generace, který má být až 19x rychlejší než stávající disk u PS4. Zcela přepracovaná bude taky zvuková karta s hardwarovou podporou nejnovějších formátů 3D audia.

Vestavěná mechanika bude podporovat optické disky s kapacitou až 100GB a poprvé u PlayStationu taky umožní přehrávat 4K UHD Blu-Ray disky, což jistě potěší filmové fanoušky.

Konzole bude podporovat stávající PlayStation VR sady, ale hovoří se taky o vylepšeném VR nové generace.

PlayStation 5 - ovladač a vzhled konzole

Bezdrátový ovladač DualSense bude mít USB-C konektor pro rychlejší nabíjení, větší kapacitu baterie a zhruba stejnou výdrž. Dostane nový vibrační systém, který přinese haptickou odezvu i do analogových páček a taky adaptibilní triggery, které budou klást různý odpor v závislosti na herní situaci.

Podle proměnlivého odporu ovladače hráč například pozná z jaké střílí zbraně či v jakém se pohybuje prostředí – třeba zda jede po asfaltu či kamení nebo zda běží hustou trávou či plave v rozbouřené vodě.

Samotná konzole je znatelně větší než její předchůdce a nepřipomíná její podobu z uniklých snímků pracovní verze, neboli dev kitu. Černobílé tělo ve stojaté podobě lehce naznačuje římskou číslici V. Konzole se bude dodávat ve dvou verzí - se zabudovanou optickou mechanikou pro instalaci her z disků a přehrávání UHD Blu-ray, ale taky bez ní v tzv. Digital Edition, kdy uživatelé budou veškerý obsah stahovat či streamovat online.

PlayStation 5 - hry

Mezi první hry potrzené na PS5 patří Immortals Fenyx Rising od autorů série Assassin's Creed, Rainbow Six Quarantine a Watch Dogs Legion. V rámci velké online přehlídky pak Sony ukázalo trailery na pokračování Horizon: Zero Dawn, Gran Turismo 7, Resident Evil Village, nového černého Spider-Mana nebo remaster klasiky Demon's Soul. V dohledné době se čeká také odhalení God of War 2, GTA VI nebo dvojice velkých RPG od Bethesdy, tedy Starfield a The Elder Scrolls 6.

Počítá se taky s vylepšenými verzemi PlayStation 4 hitovek Cyberpunk 2077, The Last of Us: Part 2, Ghost of Tsushima, Death Stranding a Final Fantasy 7 Remake.

PlayStation 5 - datum vydání a cena

Hráči v Česku se dočkají PS5 19. listopadu, první vlna předobjednávek však byla brzy rozebraná.

Kolik bude stát? Základní konzole vyjde na 499 dolarů a levnější Digital Edition bez Blu-ray mechaniky potom na 399 dolarů. České oficiální ceny jsou 13 490 Kč a 10 790 Kč.

Sdílejte speciál

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný

Nepřehlédněte na prima+

Polda

Akční / Detektivní / Kriminální