Devkit PlayStationu 5

PlayStation 5 - cena, kdy vyjde, hry

Všechno o herní konzoli Sony PlayStation 5.

PlayStation 5 neboli PS5 je chystaná herní konzole od Sony, nástupce velice populárního PlayStationu 4 (PS4), který je s více než 100 miliony prodaných kusů nejpopulárnějším herním zařízením současnosti. Exkluzivní hry zahrnují takové hity jako God of War, Death Stranding, Marvel's Spider-Man, Horizon Zero Dawn, Uncharted, The Last of Us, Gran Turismo a další.

PlayStation V slibuje herní zážitek nové generace s podporou HDR grafiky s rozlišením až 8K a ray tracingem, rychlým SSD diskem, 3D audiem a zpětnou kompatibilitou pro hry z PS4.

PlayStation 5 - hardware a základní vlastnosti

PlayStation 5 bude pohánět osmijádrové 7nm čipy Ryzen od AMD, doplněné grafickým jádrem na architektuře Radeon Navi s podporou až 8K rozlišení a ray tracingu. O zmizení nahrávacích obrazovek se má postarat vestavěný SSD disk nové generace, který má být až 19x rychlejší než stávající disk u PS4. Zcela přepracovaná bude taky zvuková karta s hardwarovou podporou nejnovějších formátů 3D audia.  

PlayStation 5
Autor: Sony Computer Entertainment PlayStation 5

Vestavěná mechanika bude podporovat optické disky s kapacitou až 100GB a poprvé u PlayStationu taky umožní přehrávat 4K UHD Blu-Ray disky, což jistě potěší filmové fanoušky.

Konzole bude podporovat stávající PlayStation VR sady, ale hovoří se taky o vylepšeném VR nové generace.

PlayStation 5 - ovladač a vzhled konzole

Bezdrátový ovladač DualShock bude mít USB C konektor pro rychlejší nabíjení, větší kapacitu baterie a zhruba stejnou výdrž. Dostane nový vibrační systém, který přinese haptickou odezvu i do analogových páček a taky adaptibilní triggery, které budou klást různý odpor.

PlayStation
Autor: profimedia.cz PlayStation

Podle proměnlivého odporu ovladače hráč například pozná z jaké střílí zbraně či v jakém se pohybuje prostředí – třeba zda jede po asfaltu či kamení nebo zda běží hustou trávou či plave v rozbouřené vodě.

Vzhled samotné konzole by se neměl v základním tvaru přiliš lišit od uniklých snímků její pracovní verze, neboli dev kitu. Krabice tak bude mít prořízlý tvar pro lepší chlazení a bude připomínat římskou číslici pět, tedy V.

PS5 devkit
Autor: reddit.com PS5 devkit

PlayStation 5 - hry

Mezi hry, které už byly potvrzené na PS5 patří Gods and Monsters od autorů série Assassin's Creed, Rainbow Six Quarantine a Watch Dogs Legion. Za prakticky jisté se považuje Horizon Zero Dawn 2, God of War 2, GTA VI nebo dvojice velkých RPG od Bethesdy, tedy Starfield a The Elder Scrolls 6.

Ghost of Tsushima
Autor: Sucker Punch / Sony Ghost of Tsushima

Počítá se taky s vylepšenými verzemi hitovek Cyberpunk 2077, The Last of Us: Part 2, Ghost of Tsushima, Death Stranding a Final Fantasy 7 Remake.

Spouštěcím titulem by měla být nová hra od Bluepoint Studios. Toto studio si získalo uznání za povedené remastery PS klasik jako Shadow of the Colossus, Metal Gear Solid: HD Collection nebo Uncharted: The Nathan Drake Collection. Více ZDE.

PlayStation 5 - datum vydání a cena

Hráči po celém světě se dočkají PS5 před Vánoci 2020, přesné datum ještě nebylo upřesněno.

Kolik bude stát? Jelikož na stejný termín je plánováno uvedení konkurenčního Xboxu Scarlett od Microsoftu, bude cenovka jistě agresivní a měla by být obdobná jako v případě konzole PlayStation 4. Ta byla uvedena na český trh za 10 500 Kč.

Reklama
Reklama