Hooligans – zákon tribuny

Hooligans - Zákon tribuny

O pořadu

Každý pátek v noci

Fscinující seriálový dokument ukáže extrémní stranu sportu, plnou nadšení i organizovaného násilí. Nemusíte být zrovna fanoušci fotbalu, aby vás zaujal exkluzivní pohled do světa znepřátelených táborů hooligans. Každý národ je totiž trochu jiný a jeho minulost a tradice se v chování fanoušků více či méně znatelně odráží.

Rychlé info:
Originální název:
The Real Football Factories International
Země a rok výroby: Velká Británie 2007,
Distributor: Alfred Haber Distribution
Žánr: fotbalový dokument
Počet epizod: 10
Délka epizody: 60 minut
Účinkují: Danny Dyer

 
O pořadu:
Pořad Hooligans – zákon tribuny zkoumá temné, občas přímo hrozivé podsvětí fotbalového světa a násilí s ním spojené. Fenomén extrémních fotbalových výtržníků se sice zrodil ve Velké Británii, s jeho obdobami se však setkáváme takřka všude. Hooligans mají svá vlastní nepsaná pravidla. Herec a moderátor Danny Dyer si respekt extrémních fanoušků vydobyl rolí v kultovním filmu Hooligans. Proto si ho pustí k tělu a ukážou mu svůj nebezpečný svět.  

 
O emoce a vyhrocené okamžiky nebude nouze. Když se dostane do kotle a je přímým svědkem rvaček, výbuchů, a dokonce i střelby, jde Dannymu mnohdy o život. Zavede nás do mnoha koutů Evropy a Jižní Ameriky, kde bude zkoumat, jak se daná subkultura v různých podmínkách vyvíjela, jaké jsou místní tradice a co je naopak v různých končinách stejné. Dokument si všímá také náboženské, sociální a ekonomické situace v daných zemích a vše dokresluje autentickými záběry. Snaží se být objektivní a zpovídá zástupce všech znepřátelených táborů. Pokouší se vysvětlit, proč může vést fotbalová vášeň až k ničení a krvavým rvačkám. Pro někoho je totiž fotbal jedinou náplní života a skutečným náboženstvím a je ochotný za svůj klub položit život.

 
Když je srovnáme s kolegy ze světa, nejsou slavní angličtí hooligans možná až tak drsní, jak se o nich traduje. V Turecku Danny zjistí, že se jednou fanoušek Rambo vloupal na stadion klubu Galatasaray s vlajkou konkurenčního klubu Fenerbahce a nožem na kebab. Turci vůbec často používají nože a jejich nepřátelství například vůči anglickým fanouškům je hluboce zaryté. V roce 2000 dokonce ubodali dva fandy Leeds United. Fotbalové zápasy zde doprovázejí ohňostroje, dělbuchy a děsivý hluk. Občas je ke zvládnutí situace potřeba i tank. V Argentině zase není nouze o slzný plyn a na jednu část tribuny se neodváží vstoupit ani policie. Itálie je proslavená svými ultras. Danny sleduje zápas Říma proti Laziu s oběma znepřátelenými skupinami. Nejdříve s jednou, pak s druhou. Balkán přinese zajímavé zjištění, že k propuknutí občanské války v 90. letech částečně přispěla potyčka mezi příznivci Dynama Záhřeb a FK Crvena zvezda Bělehrad. Danny navštíví Chorvatsko a Srbsko a na party Grobari ultras zjistí, že tam frčí jídlo, alkohol, drogy, karaoke a zbraně. Brazílie má jedno z nejvyšších procent vražd na světě a fotbalový svět je tam plný vášně a brutality. Když se Danny přesouvá se skupinkou fanoušků ze Sao Paula do Rio de Janeira, začne na ně střílet konkurenční skupina Botafogo.

 

Polsko zase trpělo dlouholetou komunistickou diktaturou a gdaňská skupina Chuligani Wolnego Miasta ji pomáhala svrhnout. Danny cestuje do Krakova, aby okusil „Svatou válku“ – derby mezi kluby Cracovia a Wisla. V průběhu osmnácti měsíců před zápasem zemřelo následkem fotbalového násilí osm fanoušků a Krakov získal v hooliganských kruzích přezdívku Město nožů. Nizozemsko je sice proslavené tolerancí a liberálním přístupem k sexu a drogám, ale podsvětí má zastoupení i tady. Třeba nepřátelství Ajaxu s Feyenoordem Rotterdam má ve své historii na svědomí bombové útoky a vraždy. V Rusku Dannyho jeho herecká sláva předstihla. Fanoušci CSKA Moskva a Spartaku se šli společně podívat na film Hooligans a pak se na jeho oslavu porvali na ulici. V Moskvě také potká světový unikát – ženskou hooliganku. Dokument končí nahlédnutím pod pokličku problémů v rodné Anglii a ve Skotsku.

 

Danny Dyer
Danny Dyer se narodil 24. června 1977 ve východním Londýně. Už ve třinácti ho v nedělní škole objevil castingový agent a Danny získal roli ve filmu Hlavní podezřelý: Divné chutě. Zahrál si po boku Helen Mirrenové, Davida Thewlise a Marka Stronga. Má nevšední londýnský přízvuk a byl velice vyhledávaným divadelním hercem. Objevil se v řadě televizních inscenací, ale proslavil se rolemi ve filmech Human Traffic a Thief Takers. A byla to hlavně role násilnického fanouška Tommyho v kultovním filmu Hooligans (The Football Factory), která ho přivedla k porozumění temnější straně fotbalového světa a vysloužila mu důvěru pravých hooligans. Sám je velkým příznivcem klubu West Ham United. S partnerkou Joanne Massovou žije už od čtrnácti let a vychovávají dvě dcery.

 

Zajímavosti
Pořadu předcházel dokument The Real Football Factories, kde se Danny Dyer věnoval problematice hooligans ve Velké Británii v posledních padesáti letech.