25. července 2017 16:44
Adam Vala

Revoluce v mobilních bateriích je konečně tady! Tahle věc nabije váš telefon za minutu

Tohle zní jako technologický ráj

Už dlouho se spekuluje nad tím, že telefony sice stačí lidem po technické stránce, ale za pohodlností zaostávají kvůli bateriím. Výdrž ani rychlost nabíjení není optimální a lidstvo doslova prahne po nových technologiích. Jedna z nich se jmenuje MXene a jde o nanomateriál, skrze který proudí nabité ionty mnohem rychleji než přes konvenční baterii.

Konkrétně si MXene můžete představit jako extrémně vodivý hydrogel, který umožňuje velmi rychlý pohyb kladně nabitých částic. Tím se dostávají rychle od zdroje – nabíječky – k vlastní baterii, což dramaticky zkracuje dobu nabíjení. Bavíme se tu řádově o vteřinách, během kterých je schopné plně nabít baterii a směle pokračovat v tom, co jste dělali doposud.

O vývoj se stará tým vědců na Drexelské univerzitě ve Filadelfii, kde s nanomateriály pracují už od roku 2011, donedávna se ale zabývali například filtrací vody či stínění elektromagnetického a radiačního záření. Tento experiment by však mohl doslova změnit lidstvo, protože MXene by bylo samozřejmě možné využívat nejen v mobilních telefonech, ale také třeba v elektromobilech. Namísto hodin bychom se museli zastavit (a omezit) pouze na několik minut!

Adam Vala

Sdílejte článek
Štítky revoluce baterie mobilní telefony

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný