midiplayer midiplayer
midiplayer
Upoutávka
Star Trek: Discovery (8)
Upoutávka se přehraje za  2 s.

Star Trek: Discovery

Vysíláme ve středu ve 21:40 na Prima COOL
O pořadu

Star Trek se vrací na televizní obrazovky. Noví hrdinové, nová vesmírná loď a nové mise přilétají na vlně stejných vznešených idejí a naděje v lepší budoucnost, které už inspirovaly celou generaci snílků a vizionářů. Hlavní hrdinkou seriálu Star Trek: Discovery je důstojnice Hvězdné flotily, která musí nejdříve porozumět sama sobě, aby mohla pochopit cokoli „mimozemského”. I když není neohroženou kapitánkou vesmírné lodi, na tom, co udělá, závisí osud celé galaxie. 

Star Trek je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších sérií po celém světě. Po padesáti letech od premiéry legendárního původního seriálu se vrátil na televizní obrazovky díky novému seriálu Star Trek: Discovery. Noví hrdinové, nová vesmírná loď a nové mise přilétají na vlně stejných vznešených idejí a naděje v lepší budoucnost, které už inspirovaly celou generaci snílků a vizionářů.

Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery

Seriál Star Trek: Discovery zachycuje výpravy Hvězdné flotily během jejich misí za objevováním nových světů a nových forem života. Hlavní hrdinkou je důstojnice Hvězdné flotily Michael Burnhamová (Sonequa Martin-Greenová), která musí přijít na to, že aby skutečně pochopila cokoli „mimozemského”, musí nejdříve porozumět sama sobě.

Michael je lidského původu, a přesto se stala sestrou jednoho z nejslavnějších hrdinů ve „vesmíru” Star Treku. Vykonala něco strašného, a přesto má šlechetné srdce. A i když není neohroženou kapitánkou vesmírné lodi, i když o tom ještě neví, na tom, co udělá a jak se rozhodne, závisí osud celé galaxie. 

Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery

Zajímavosti:

 • Americký sci-fi seriál Star Trek: Discovery měl premiéru v září 2017. Zatím byly odvysílány dvě série a celkem 29 epizod. Třetí série se právě připravuje.
 • První série má 15 epizod.
 • Druhá série má 14 epizod.
 • Star Trek se zatím dočkal 9 různých televizních seriálů (včetně jednoho animovaného) a 13 filmů.
 • Návrat Star Treku na televizní obrazovky byl komplikovaný a trval dlouho – a to hlavně z právních důvodů. Když v roce 2005 zanikla filmová společnost Viacom, práva na filmy zdědilo studio Paramount Pictures a práva na televizní pořady připadla americké stanici CBS. Prioritou se stalo uvést Star Trek znovu do kin jako úspěšnou filmovou sérii. CBS proto dostala embargo na uvedení nového seriálu až do ledna 2017 – půl roku po premiéře filmu Star Trek: Do neznáma.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Star Trek: Discovery je první seriál, který vznikl exkluzivně pro americkou streamovací službu CBS All Access. První dvě epizody měly premiéru na americké celostátní televizi CBS.
 • Na seriálu Star Trek: Discovery pracovali producenti a scenáristé Bryan Fuller (Hannibal, Američtí bohové, Řekni, kdo tě zabil) a Alex Kurtzman (Transformers, Amazing Spider-Man).
 • Bryan Fuller začínal kariéru jako scenárista epizod seriálů Star Trek: Hluboký vesmír devět a Star Trek: Voyager. Považuje se za fanouška Star Treku a prohlásil, že pracovat na novém seriálu pro něj bylo jako splněný sen.
 • Bryan Fuller dlouhá léta veřejně mluvil o tom, že by se Star Trek měl vrátit na televizní obrazovky. Dle svých slov hlavně proto, že nemohl přestat myslet na to, kolik černých lidí inspiroval pohled na herečku Nichelle Nicholsovou na palubě lodi Enterprise v původním seriálu. Nebo na to, kolik lidí asijského původu inspiroval herec George Takei, a získali díky němu pocit, že budoucnost s nimi počítá. Fuller říká, že chtěl být součástí takovéhoto zastoupení v nové éře.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Bryan Fuller původně navrhoval, aby byl nový seriál antologií z vesmíru Star Treku. Každá série měla být samostatným příběhem na pokračování zasazeným do různých období. Začít se mělo příběhem z éry před původním Star Trekem, pokračovat příběhy v průběhu původního Star Treku a Star Treku: Nové generace a dále z daleké budoucnosti, ve které se dosud žádný příběh neodehrával. Fuller přirovnal svůj koncept k tomu, co úspěšný seriál American Horror Story dokázal udělat pro žánr hororu, a nazval ho „vesmírem startrekovských seriálů”. Ale představitelé televize CBS ho přesvědčili, aby nejdříve vypracoval samostatný seriál, aby se zjistilo, jaká na něj bude reakce. A Fuller se zaměřil na koncept příběhu, který předchází původnímu Star Treku.
 • Během příprav Star Treku: Discovery pracoval Bryan Fuller také na seriálu Američtí bohové.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Protože se přípravy seriálu Star Trek: Discovery neplánovaně protáhly, Bryan Fuller přizval k úzké spolupráci producenty a scenáristy Gretchen J. Bergovou a Aarona Harbertse, kteří s ním dříve pracovali na seriálu Řekni, kdo tě zabil. Televize CBS, která vlastní práva na televizní verze Star Treku, přesto v srpnu 2016 požádala Fullera, aby odstoupil ze své pozice. Star Trek: Discovery následně dostali na starost Gretchen J. Berg a Aaron Harberts. Později se Fuller vyjádřil v tom smyslu, že pokud bude o něj zájem, rád by se vrátil k práci na některé z příštích sérií.
 • Edgar Wright (Baby Driver, Scott Pilgrim proti zbytku světa, Jednotka příliš rychlého nasazení, Soumrak mrtvých) prozradil, že ho Bryan Fuller původně oslovil, aby režíroval pilotní epizodu Star Treku: Discovery, ale televize CBS byla proti.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • V červnu 2018 dostali producenti a scenáristé Gretchen J. Bergová a Aaron Harberts padáka krátce po začátku natáčení druhé série Star Treku: Disvovery. Důvodem bylo, že náklady na natáčení první epizody druhé série výrazně překročily rozpočet, a že se údajně chovali nevhodně k scenáristickému týmu.
 • Producent a scenárista Alex Kurtzman se pohybuje ve „startrekovském vesmíru” od roku 2009, kdy pracoval na filmu Star Trek režiséra J. J. Abramse (Star Wars: Síla se probouzí).
 • Alex Kurtzman dohlíží na veškeré projekty spojené se Star Trekem.
 • Kurtzman říká, že na seriálu Star Trek: Discovery pracují fanoušci, kteří mají „různé vztahy vůči Star Treku, což může jedině prospět.”
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Dalším z producentů seriálu Star Trek: Discovery je Nicholas Meyer, který je autorem scénářů a režisérem filmů Star Trek II: Khánův hněv a Star Trek VI: Neobjevená země – první jmenovaný je považován za jeden z nejlepších (ne-li nejlepší) filmový Star Trek.
 • Na seriálu Star Trek: Discovery se podílel také Rod Roddenberry. Jeho otec Gene Roddenberry vymyslel původní Star Trek a dohlížel na jeho další pokračování až do své smrti v roce 1991.
 • Na první sérii Star Trek: Discovery pracoval také scenárista, režisér a producent Akiva Goldsman (Já, robot, Já, legenda, Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni), který získal Oscara za scénář k filmu Čistá mysl.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Star Trek: Discovery navazuje na legendární, úspěšné, oblíbené a kultovní seriály Star Trek (1966–1969), Star Trek: Nová generace (1989–1994), Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993–1999), Star Trek: Voyager (1995–2001), Star Trek: Enterprise (2001–2005) a dalších 13 filmů.
 • Děj seriálu Star Trek: Discovery se odehrává asi deset let před událostmi z epizod původního Star Treku a mnoho desetiletí před událostmi ze všech ostatních startrekovských seriálů, které dosud vznikly.
 • Hrdinové seriálu Star Trek: Discovery se současně objevují v epizodách mini seriálu Star Trek: Short Treks. Každá epizoda této sci-fi antologie má uzavřený děj a volně souvisí s dějem, který se odehrává v seriálu Star Trek: Discovery.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Star Trek: Discovery je prvním startrekovským seriálem, v jehož hlavní roli není kapitán nebo kapitánka vesmírné lodi nebo stanice. Díky tomu získal seriál jinou perspektivu a vzhledem ke vztahu hlavní hrdinky s kapitánem, kolegy i podřízenými – aspoň podle tvůrců, také bohatší kontext.
 • Hlavní hrdinka Michael Burnhamová má netradiční křestní jméno, které je typické spíše pro muže. Producent a scenárista Bryan Fuller dával typicky mužská jména i hrdinkám předchozích seriálů, na kterých se nějakým způsobem podílel (například dívka jménem Chuck v Řekni, kdo tě zabil).
 • Herec Doug Jones se v roli mimozemského prvního důstojníka Saru musí pohybovat před kamerou ve speciálních botách – jeho hrdina má kopyta místo chodidel. Z toho důvodu se Jones rozhodl založit jeho chůzi na stejném způsobu, jakým se pohybují modelky na vysokých podpatcích na přehlídkovém molu. Jones zároveň prozradil, že mu Saru připomíná gazelu.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Doug Jones říká, že díky tomu, že se narodil v 60. letech dvacátého století, měl možnost sledovat původní Star Trek společně se svou rodinou. Od té doby je fanouškem. Jeho oblíbenou postavou je Spock, protože je podobně vysoký a vytáhlý.
 • Producenti přirovnali prvního důstojníka Saru k postavě Spocka z původního Star Treku a celovečerních filmů a zároveň k postavě Daty ze seriálu Star Trek: Nová generace.
 • Anthony Rapp, který hraje hlavního inženýra a vedoucího vědeckého důstojníka Paula Stametse, je dalším z členů obsazení hereckého štábu, kdo se považuje za fanouška Star Treku.
 • Postavu hlavního inženýra a kosmomykologa Paula Stametse inspirovala skutečná osobnost mykologa stejného jména.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Sonequa Martin-Greenová sledovala epizody původního Star Treku a Star Treku: Enterprise, aby se připravila na roli v seriálu Star Trek: Discovery. Původní Star Trek si vybrala proto, že Discovery se odehrává o deset let dříve, a Enterprise proto, že jsou v něm výrazně zastoupeni Vulkánci.
 • Přízvuk Klingona Voqa je inspirovaný arabštinou. 
 • Postava kadetky Sylvie Tillyové reprezentuje lidi na nejnižších příčkách hierarchie Hvězdné flotily.
 • Mary Wisemanová, která hraje kadetku Sylvii Tillyovou, byla už předtím, než získala roli, fanynkou Star Treku – stejně jako její manžel.
 • Star Trek: Discovery se odlišuje od více než 700 odvysílaných epizod předchozích Star Treků tím, že vypráví příběh na pokračování napříč celou sérií – místo dříve typických striktně uzavřených epizod.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Star Trek: Discovery vychází z ducha původního Star Treku, pro který jsou typické ambiciózní sci-fi příběhy a trefné metafory k současnému stavu naší vlastní společnosti.
 • Star Trek: Discovery má být „mostem” mezi seriály Star Trek: Enterprise a Star Trek, jejichž děj dělí 150 let. Discovery se odehrává blíže v období k původnímu Star Treku, aby bylo možné využít známou ikonografii vesmírných lodí a uniforem příslušníků Hvězdné flotily. V seriálu se navíc objevují vedlejší (a později) i hlavní postavy z původního Star Treku.
 • Podle Alexe Kurtzmana je hlavním faktorem původního Star Treku optimistická vize budoucnosti. Star Trek zároveň vždy odrážel dobu, během které vznikal. Hlavní otázkou v souvislosti se Star Trekem: Discovery se tedy stalo, jak zachovat a ochránit Hvězdnou flotilu Federace tváří v tvář takovým nelehkým výzvám jako je válka a činům, bez kterých se válka neobejde.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Velký úspěch seriálu Hra o trůny znamenal, že scenáristé Star Treku: Discovery se nebrání nápadům „zabít” důležité postavy seriálu z dramatických důvodů – ale od začátku se vyhýbají tomu, aby se to dělo pouze ve snaze šokovat diváky.
 • Discovery znamená v češtině „objev”. 
 • Titulní vesmírná loď Discovery byla pojmenována podle fiktivní vesmírní lodi Discovery One z legendárního sci-fi filmu 2001: Vesmírná odysea, raketoplánu Discovery, který provozovala NASA, a pocitu objevování nových planet i nového života.
 • Star Trek: Discovery klade důraz na postavy rozdílných pohlaví, různé barvy pleti a různé sexuální orientace. Jeho tvůrci tvrdí, že v něm účinkuje více hrdinů mimozemského původu než v předchozích seriálech.
 • Star Trek: Discovery klade větší důraz na soukromé životy svých hrdinů. 
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Mezi hrdiny Star Treku: Discovery se objevují neshody – byť založené na rozdílných názorech na etické a podobné otázky, což je pro Star Trek neobvyklé. Ukazovat neshody a hádky mezi členy Hvězdné flotily bylo mnoho let oficiálně zakázáno, protože Gene Roddenberry, který vymyslel Star Trek, měl vizi, že důstojníci Hvězdné flotily budou natolik profesionální, že mezi sebou vždy najdou společnou řeč a vyhnou se vzájemným konfliktům.
 • Ve Star Treku: Discovery se znovu objevují postavy Spockova otce Sareka a podvodníka Harryho Mudda, které byly poprvé k vidění v původním Star Treku.
 • Producent a scenárista Bryan Fuller, který je gay, byl pevně rozhodnut uvést ve Star Treku: Discovery postavy se stejnou sexuální orientací. Fuller o to usiloval už od dob, kdy pracoval jako jeden ze scenáristů seriálu Star Trek: Voyager, a když se tehdy začalo proslýchat, že jeden z jeho hrdinům na sebe prozradí, že je gay, dostal poštou výhrůžky.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Během produkce seriálu Star Trek: Discovery se využívají nejmodernější technologie 3D tisku, pomocí kterých vznikají například prostetické masky pro herce nebo některé rekvizity.
 • Design seriálu Star Trek: Discovery je výrazně inspirovaný původním Star Trekem.
 • Podoba vesmírné lodi Discovery vznikla na základě návrhu malíře Ralpha McQurrieho, který se proslavil prací na původní trilogii Star Wars z přelomu 70. a 80. let dvacátého století. Tvůrci seriálu využili McQuarrieho původní návrh pro vesmírnou loď Enterprise, který vznikl pro potřeby nakonec nerealizovaného filmu Star Trek: Planet of the Titans (Planeta Titánů). McQuarrie vytvořil design na konci 70. let a inspiroval se tehdejšími moderními auty od závodních, a to přes Lamborghini, až po vozy Jamese Bonda.
 • Vizuální podoba seriálu Star Trek: Discovery byla zčásti inspirovaná filmem Star Trek z roku 2009, který režíroval J. J. Abrams.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • Mimozemská rasa Klingonů se ve Star Treku: Discovery objevuje ve výrazně jiné podobě než v původním seriálu Star Trek nebo i pozdějším volném pokračování Star Trek: Nová generace. Nová podoba je inspirovaná uměleckými díly malíře H. R. Gigera, který mimo jiné navrhl monstrum a kulisy slavného sci-fi hororu Vetřelec.
 • Discovery a Short Treks nejsou jedinými současnými seriály z „vesmíru” Star Treku. Na začátku roku 2020 měl premiéru seriál Star Trek: Picard, ve kterém si Patrick Stewart zopakoval roli slavného kapitána Enterprise a který volně navazuje na Star Trek: Novou generaci i Voyager.
 • Průměrný rozpočet každé epizody první série Star Treku: Discovery je 8 až 8,5 milionů dolarů. To znamená, že se Star Trek: Discovery řadí k nejdražším seriálům. 
 • Seriál Star Trek: Discovery se natáčí ve studiích Pinewood v kanadském Torontu a v okolí města, včetně muzea islámské kultury Aga Khan nebo přírodního areálu parků Scarborough Bluffs. Je to tedy první seriál z vesmíru Star Treku, který se nenatáčí ve Spojených státech amerických.  
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery
 • První série Star Treku: Discovery vznikala pod falešným názvem Blue Harvest. Pod stejným falešným názvem vznikal první film ságy Star Wars z roku 1977.
 • Vesmírná loď Discovery má označení NCC-1031.
 • Hrdinové seriálu Star Trek: Discovery se objevili v několika románech a komiksech. Několik hodin obsahu, který vychází ze seriálu, bylo také začleněno do her Star Trek Timelines a Star Trek Online.
 • Mary Wisemanová, která hraje kadetku Sylvii Tillyovou ve Star Treku: Discovery, namluvila stejnou postavu ve hře Star Trek Online. 
 • V současnosti se pracuje na několika dalších nových seriálech z „vesmíru” Star Treku. Jsou to: Section 31, ve kterém se znovu objeví herečka Michelle Yeohová, známá ze Star Treku: Discovery, komediální animovaná podívána Lower Decks a další, dosud nepojmenovaný, animovaný seriál určený hlavně dětem.
 • V roce 2016 uběhlo 50 let od premiéry původního seriálu Star Trek.
Star Trek: Discovery
Autor: CBS Star Trek: Discovery

Postavy:

Michael Burnhamová (Sonequa Martin-Greenová)

Vědecká důstojnice vesmírné lodi USS Discovery. Je lidského původu, ale vychovali ji na Vulkánu. Jejím adoptivním otcem je Sarek. Jejím nevlastním bratrem je Spock. Je chytrá, samostatná, odvážná, obětavá a impulzivní.

Sonequa Martin-Greenová

Americká herečka se narodila 21. března 1985 v městě Russellville ve státě Alabama. Zahrála si v seriálech Star Trek: Discovery, Živí mrtví, Dobrá manželka, Bylo, nebylo nebo Nová holka. Než se v šestnácti letech rozhodla stát herečkou, chtěla být psycholožkou. Herectví a psychologii považuje za podobné obory, protože v obou je cílem „dostat se do hlavy” jiné osoby. Vystudovala University of Alabama, obor divadlo. Je vyslankyní charitativní organizace Stand Up to Cancer, která shromažďuje prostředky na výzkum léčby rakoviny. Otevřeně se vyjadřuje k problémům rasové a sexuální diskriminace. Jejím manželem je herec Kenric Green, se kterým má syna.

Michael Burnham (Sonequa Martin-Green)
Autor: CBS Michael Burnham (Sonequa Martin-Green)

Saru (Doug Jones)

První důstojník lodi USS Discovery. Pochází z mimozemské rasy Kelpienů. Je schopný a důsledný. Cítí potřebu dokázat, že si zasluhuje místo ve Hvězdné flotile. Dodržuje předpisy a pravidla. Jeho opatrnost se může někdy jevit jako zbabělost.

Doug Jones

Americký herec a mim se narodil 24. května 1960 v městě Indianapolis ve státě Indiana. Proslavil se tím, že často hraje nelidské postavy, obvykle s využitím výrazných masek nebo digitálních efektů. Pravidelně spolupracuje s režisérem Guillermem Del Torem a zahrál si v jeho filmech Tvář vody, Purpurový vrch, Faunův labyrint, Hellboy, Hellboy 2: Zlatá armáda a Mimic. Kromě toho si zahrál v seriálech Star Trek: Discovery, Agresivní virus nebo Falling Skies. Považuje se za „křesťana z (amerického) Středozápadu” natolik, že kvůli démonickému původu titulního hrdiny měl původně výhrady přijmout roli v Hellboyovi. Je ženatý.

Saru (Doug Jones)
Autor: CBS Saru (Doug Jones)

Voq (Shazad Latif)

Klingonský válečník je albín a jako takový je mezi svými považován za někoho podřadného. Jeho víra hraničí s fanatismem. Je odhodlaný prokázat, že je hoden být velkým válečníkem.

Shazad Latif

Britský herec se narodil 8. července 1988 v Londýně. Zahrál si v seriálech Star Trek: Discovery, Penny Dreadful nebo MI5. jeho otec je pákistánského původu. Studoval herectví na Bristol Old Vic Theater School. Navzdory tomu, že jeho postava v seriálu MI5 je expertem na moderní technologie, sám o sobě tvrdí, že se ve skutečnosti technologií bojí.

Voq (Shazad Latif)
Autor: CBS Voq (Shazad Latif)

Paul Stamets (Anthony Rapp)

Hlavní inženýr lodi USS Discovery je také vedoucím vědeckým důstojníkem. Specializuje se na astromykologii – studium vesmírných hub. Je gay. Jeho manželem je doktor Hugh Culber.

Anthony Rapp

Americký herec a zpěvák se narodil 26. října 1971 v Chicagu ve státě Illinois. S velkým úspěchem hrál a zpíval na Broadwayi v muzikálech Rent/Bohémové nebo You're a Good Man, Charlie Brown. Zahrál si v seriálech Star Trek: Discovery, Dobrý boj nebo Knick: Doktoři bez hranic. Po rozvodu rodičů vyrůstal s matkou. Jeho bratrem je divadelní autor, spisovatel a filmař Adam Rapp. Divadlu a zpěvu se věnoval už od dětství. Je bisexuál. V říjnu 2017 prohlásil, že když mu bylo 14 let, stal se obětí sexuálního obtěžování ze strany herce Kevina Spaceyho. Rapp musel následně čelit útokům na vlastní osobu, ale po jeho prohlášení se přihlásilo dalších 14 osob, kteří uvedli, že mají stejně špatnou zkušenost – Spacey kvůli tomu nakonec přišel o úspěšnou hereckou kariéru.

Paul Stamets (Anthony Rapp)
Autor: CBS Paul Stamets (Anthony Rapp)

Sylvia Tillyová (Mary Wisemanová)

Kadetka odvelená na loď USS Discovery pracuje pod vedením hlavního inženýra Stametse a je spolubydlící vědecké důstojnice Michael Burnhamové. Je optimisticky založená ale někdy trpí nízkým sebevědomím a určitou nerozhodností, která z toho vyplývá.

Mary Wisemanová

Americká herečka se narodila 30. července 1985. Zahrála si v seriálech Star Trek: Discovery, Star Trek: Short Treks nebo Drsný šerif. Vystudovala obor divadelní umění na Boston University a následně prestižní newyorskou konzervatoř Juilliard. Byla fanynkou Star Treku ještě před tím, než získala roli v seriálu Star Trek: Discovery. Jejím manželem je herec Noah Averbach-Katz.

Sylvia Tilly (Mary Wiseman)
Autor: CBS Sylvia Tilly (Mary Wiseman)

Gabriel Lorca (Jason Isaacs)

Kapitán lodi USS Discovery je charismatický a neohrožený hrdina a geniální vojenský stratég.

Jason Isaacs

Anglický herec a producent se narodil 6. června 1963 v Liverpoolu. Upozornil na sebe rolí Luciuse Malfoye ve filmové sérii s Harrym Potterem. Zahrál si ve filmech Patriot, Ztratili jsme Stalina a v seriálech Ztracená archa, Procitnutí, Bratrství, Star Trek: Discovery nebo OA. Je židovského původu a jeho rodiče nyní žijí v Izraeli. Jako mladý zažil šikanu. Říká, že to ho teď inspiruje, když hraje nějakého zloducha. Sám sebe popisuje jako židovského muže, na jehož životě není takřka nic židovského. Je ženatý a má dvě dcery.

Gabriel Lorca (Jason Isaacs)
Autor: CBS Gabriel Lorca (Jason Isaacs)

Hugh Culber (Wilson Cruz)

Hlavní lékařský důstojník lodi USS Discovery je chápavý a starostlivý. Jeho manželem je hlavní inženýr Stamets.

Wilson Cruz

Americký herec se narodil 27. prosince 1973 v newyorské čtvrti Brooklyn. Zahrál si v seriálech Tak tohle je můj život, Star Trek: Discovery nebo Proč? 13x proto. Vystupoval v muzikálech uvedených na Broadwayi a účinkoval v představení Rent/Bohémové. Jeho rodné jméno je Wilson Echevarría. Je africko-portorického původu. Je gay a zastáncem práv především dospívajících gayů tmavé pleti. Když v 19 letech pověděl rodičům o své sexuální orientaci, otec ho vyhodil z domu, takže musel několik měsíců přespávat v autě a u svých kamarádů. Později se usmířili. O své sexuální orientaci mluví otevřeně od začátku kariéry. Díky tomu se stal prvním gayem, který si zahrál gaye v americkém seriálu (Tak tohle je můj život).

Hugh Culber (Wilson Cruz)
Autor: CBS Hugh Culber (Wilson Cruz)

Philippa Georgiou (Michelle Yeoh)

Kapitánka lodi USS Shenzou je zkušenou a neohroženou velící a vyniká i nad vysokými standardy Hvězdné flotily. Stala se vzorem pro vědeckou důstojnici Michael Burnhamové.

Michelle Yeohová

Malajská herečka se narodila 6. srpna 1962 v městě Ipoh. Proslavila se v hongkongských akčních filmech, které vznikaly v průběhu 90. let. Zahrála si v bondovce Zítřek nikdy neumírá, ve filmech Tygr a drak, Šíleně bohatí Asiati, Gejša a v seriálech Star Trek: Discovery, Protiúder nebo Marco Polo. Její celé rodné jméno je Michelle Yeoh Choo-Kheng. Pochází z čínské menšiny žijící v Malajsii. Už od dětství ráda tančila, ve čtyřech letech začala studovat balet. V patnácti letech se přestěhovala s rodiči do Velké Británie. Vystudovala balet na Royal Academy of Dance v Londýně. Ale kvůli zranění páteře se nikdy nezačala věnovat baletu profesionálně. Místo toho se zaměřila na choreografii a další umělecké činnosti včetně herectví. Ve dvaceti letech získala titul Miss Malajsie a vyhrála také v několika dalších soutěžích krásy. Díky tomu si zahrála v reklamě s akční hvězdou Jackiem Chanem a odtud se dostala do akčních filmů, ve kterých sama zvládala většinu svých kaskadérských kousků. Je buddhistkou. Usiluje o záchranu ohroženého tygra čínského. Je rozvedená. Jejím snoubencem je Jean Todt, bývalý závodník a člen představenstva firmy Ferrari.

Philippa Georgiou (Michelle Yeoh)
Autor: CBS Philippa Georgiou (Michelle Yeoh)

reklama