Černobyl vs. diváci
Černobyl vs. diváci
Zdroj: HBO

Dramatický seriál Černobyl od HBO se krátce po své premiéře zařadil mezi nejlépe hodnocená televizní díla všech dob, u jeho diváků ale začíná v posledních dnech docházet ke zvláštním zdravotním problémům.

Pripjať, Ukrajina – Nové chválené drama Černobyl vypráví o jaderné havárii z roku 1986, která se zapsala do historie jako jedna z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem. 26. dubna 1986 otřásla černobylskou jadernou elektrárnou silná exploze, která uvolnila nebezpečné radioaktivní látky nejen na severu Ukrajiny, ale i do zbytku Evropy. Tisíce lidí na následky otravy radiací zemřely. Zdá se, že Černobyl ale ještě neřekl své poslední slovo.

U diváků úspěšné minisérie totiž v posledních dnech začíná docházet ke zvláštním zdravotním problémům. Patří mezi ně například i 17letá Eliška Tomanová z Ostravy, která minulou středu probudila v noci svoji matku, aby si postěžovala na podezřelé krvácení z nosu.

„Šla jsem do postele kolem osmé, předtím jsem si pouštěla nový díl Černobylu. Fakt hustý. Krátce nato mě ale začal divně svědit nos. Začala jsem si ho škrábat a po chvíli koukám, že mám na pyžamu krev. Hned jsem běžela za mámou, že musím zítra k doktorovi. Máma nejdřív říkala, že se chci jen vyhnout písemce z dějáku, ale tak to fakt není! Podle mě mám nějakou nemoc z ozáření, nebo co,“ odpovídala reportérům mladá Tomanová.

K podobnému případu došlo také v Praze. 60letý Jaroslav Uhel právě sledoval třetí epizodu Černobylu se svojí manželkou Helenkou, když v tom ucítil zvláštní lechtání v oblasti hrudníku. Po svléknutí trička se zděsil, na hrudi mu totiž podle všeho vyrostla třetí bradavka! Jeho žena Helenka se však později kamerám svěřila, že její manžel předtím navzdory jejímu varování snědl celé balení čokolády a ona zahlédla několik drobků padat přímo pod tričko. Případ komentuje druhý nejznámější český jaderný fyzik, František Měch.

„Ano, v posledních dnech jsme na našich dozimetrech skutečně zaznamenali významný nárůst ionizujícího záření, zdaleka nejvyšší hodnoty pak přicházely minulé úterý večer, kdy lidé podle všeho sledovali v televizi novou epizodu Černobylu. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli vydat doporučení, aby si lidé ke sledování pořídili speciální ochranné obleky, dýchací masky a ideálně se sprchovali před i po.“ Měch na závěr dodává, že zatímco při sledování seriálu sice existuje malé riziko otravy radiací, samotný děj prý působí mnohem hůř na vaši psychiku.

Autor: Ondřej Mrázek

Černobyl seriál HBO jaderná havárie radiace nemoc reportéři zdravotní problémy František Měch katastrofy