Miroslav Kalousek se chystá do Ria
Miroslav Kalousek se chystá do Ria
Zdroj: profimedia.cz

Jde o Kalouskův vrchol, co se týče mezinárodní politiky.

Jeden z nejkontroverznějších domácích politiků se podívá na Letní olympijské hry 2016, které bude už v srpnu hostit brazilské Rio de Janeiro. Nebude tam ale pouze součástí diplomatické delegace, která má zajistit lepší hospodářské vztahy a připravit výrobu animovaného seriálu Krtek a papoušek. Stane se i vlajkonošem Tibetu!

Ten, jak známo, posílá na hry své reprezentanty pod zástavou Tibetské autonomní republiky. Výpravu tvoří z 90% mniši, kteří soutěží povětšinou ve skocích do vody, parkouru a nově i golfu, protože právě tam se nejlépe uplatní jejich vyrovnaná mysl, soustředění a neagresivní projevy špičkové fyzické kondice. Výprava však má pokaždé „hostujícího“ vlajkonoše, čímž jakoby říká světu „díky“ za vytrvalou podporu v boji za nezávislost. A letos tímto vlajkonošem bude právě Kalousek.

Ten si u Tibeťanů šplhl svou akcí s tibetskou vlajkou na Hradčanech v době návštěvy Čínského prezidenta v ČR. „Kalouskovy vůdcovské schopnosti a rozmach, s jakým s vlajkou operoval, nadchly samotného Dalajlámu,“ konstatuje orientalista PhDr. František Měch. „Fotky s ním obletěly celý svět, takže logicky musel dostat přednost před Bonem a Leonardem DiCapriem,“ dodává.

Kalouskovi neublížila ani skutečnost, že je spojen s mnoha skandály, že svého času vyjednával s Paroubkem o koalici podporované komunisty, ani že nemá daleko ke sklence alkoholu. Rozhodující je pro olympijskou výpravu výkonnost, a tu prokázal Kalousek na barikádách, když se tibetskou vlajkou oháněl jako hrdina historických velkofilmů. „Dalajláma v něm prý vidí nového Williama Wallace,“ uzavírá věc Měch.  

miroslav kalousek Tibet dalajláma