Slovensko přitvrzuje
Slovensko přitvrzuje
Zdroj: profimedia.cz

Diplomatická roztržka mezi Českem a Slovenskem hrozí přerůst v otevřenou válku. Pokud spor o víčka za miliardy neuklidní Evropský soud, čeká nás možná bratrovražedný boj.

Když se prvního ledna 1993 Československo rozdělilo na Českou a Slovenskou republiku, tleskal tomu celý svět. Jen výjimečně se totiž stává, že se něco podobného domluví v klidu u stolu a neskončí to občanskými nepokoji nebo válkou. Dodnes jsou Češi se svými východními sousedy zadobře, ale to se možná velmi brzy změní, šeptá se totiž, že zdánlivě banální diplomatická roztržka by mohla mít nedozírné následky. Ačkoliv nikdo nechce k celé situaci, kterou média překřtila na „Hrochovotýnecký Watergate“ oficiálně říct nic, reálně prý existuje i riziko ozbrojeného konfliktu.

Investigativní novinář František Měch se situaci věnuje už několik měsíců a říká: „Ve hře jsou pochopitelně dnes již skoro zapomenuté doly na víčka u Hrochova Týnce v Pardubickém kraji.“ Ty fungovaly od poloviny sedmdesátých let, ale zásoba víček byla vytěžena ještě před rokem 1989 a od té doby chátrají. „Legálně se sem dnes nedá dostat, šachty a výtahy jsou v havarijním stavu a neopatrný návštěvník by mohl spadnout do několikametrové díry. Je to nebezpečné místo.“

Proč ho tedy stát neuzavře? Odpověď je podle Měcha jednoduchá: „Víčka jsou nejcennější alternativní měnou současnosti a stále existuje šance, že na dně dolu budou nevytěžené žily, Česká republika tu tak každé dva roky provádí geologické výzkumy. A letos jsme byli úspěšní.“ Ačkoliv se ministerstvo pro místní rozvoj zatím snaží celou věc řešit jen na vládní úrovni a žádné oficiální stanovisko nevydalo, Měchovi se povedlo zjistit, že nově objevená žíla by mohla v přepočtu na koruny obsahovat víčka za desítky a možná i stovky miliard korun. „Jde o částku, ze které je hodně lidí nervózních a právě kvůli ní se teď Česká a Slovenská republika začínají na hodně hádat.“

Problém tkví totiž v tom, že důl sice leží na území České republiky, jeho fungování však mělo na starost slovenské Hutní družstvo Tatra a právě to si na nález dělá nárok. „Ve hře je opravdu hodně peněz a celou situací se zabývají právníci a chystá se do ni promluvit i Evropský soud." Měch má ovšem k dispozici nahrávku, na níž jednomu z českých vyjednavačů jeho slovenský kolega vyhrožuje, že pokud Tatra a její pracovníci nebudou vpuštěni do dolů, mohou se k celé situaci začít vyjadřovat lidé, kteří netouží po tom řešit ji diplomaticky.

„Jde o jasné vyhrožování agresí a možná i válečným konfliktem.“ Hlas na pásce je ovšem zkreslený a není jisté, který ze Slovenských diplomatů na ní mluví, ačkoliv podle Měcha jde bezpochyby o sedmačtyřicetiletého poslance Juraje Brynzu, jenž proslul agresivními projevy v parlamentu a je napojený na extrémně pravicovou scénu Slovenska. „Věřme, že jde jen o velkohubé chvástání podprůměrného patriota a že Češi a Slováci dovedou současný problém vyřešit u stolu. Tak jako v roce 1993,“ uzavírá celou situaci Měch.

víčka válka Slovensko