Češi se jako protřelí účastníci zájezdů už těší na moře...
Češi se jako protřelí účastníci zájezdů už těší na moře...

Sen o moři se České republice možná splní už letos. Vláda údajně projevila zájem o ostrov v jižním Karibiku.

Jihoamerická Venezuela se pod vedením prezidenta Huga Cháveze stala naprosto nevypočitatelnou ekonomikou. Země bohatá na ropu a zemní plyn je na pokraji zhroucení a jejím obyvatelům chybí základní komodity a nezdá se, že by se situace měla v následujících letech změnit. Venezuelská vláda tedy minulý týden v tichosti rozhodla o odprodeji několika ostrovů a jedním z nich je i Isla de Cubagua. A právě o něj má podle všeho zájem Česká republika.

Zdroj blízký vládě Bohuslava Sobotky, který si nepřeje být jmenován (redakce však jeho jméno zná), prozradil, že o odkupu Isla de Cubagua se za zavřenými dveřmi jedná už od čtvrtka. Ostrůvek s rozlohou 24 km² leží přibližně šestnáct kilometrů od venezuelského pobřeží a najdete na něm především písečné pláže a skalnaté útesy. A právě to je prý pro Českou republiku největším lákadlem.

Pokud by se Isla de Cubagua opravdu stala majetkem ČR, nebyly by jeho místa zasvěceny pouze Punťům, ale i Alíkům, Brokům, Azorům či Nellynkám
Pokud by se Isla de Cubagua opravdu stala majetkem ČR, nebyly by jeho místa zasvěceny pouze Punťům, ale i Alíkům, Brokům, Azorům či Nellynkám

Mluvčí Asociace pro cestování do přímořských letovisek František Měch tvrdí, že Česká republika se dlouhodobě snaží získat některý z karibských ostrovů, aby uspokojila poptávku obyvatel po vlastním moři. „Mácháč už kapacitně nestačí, Lipna se zmocnili developeři a výlety k moři jsou čím dál tím složitější. Češi jsou nervózní, jak to bude s cestováním, když přední politici v čele s Matějem Stropnickým brojí proti létání a v oblíbených destinacích jako Chorvatsko se množí komáři, uprchlíci i zákazy vlastních dovezených paštik,“ popisuje napjatou situaci.  

Zájemců o Isla de Cubagua, je však víc a vzhledem k ceně, která se odhaduje na přibližně 400 milionů dolarů, se dá očekávat, že se ostrůvek pokusí získat i Slovensko, Maďarsko, či Polsko, jež má dlouhodobě zájem zvyšovat svůj vliv v karibské oblasti.

Možnost, že by se o zatím ještě venezuelský Isla de Cubagua přihlásily všechny země společně jako Visegrádská čtyřka, maďarský prezident Viktor Orbán odmítl už před dvěma lety, kdy byl na prodej kolumbijský ostrov San Andrés. Na maďarské pláže prý Poláci a Češi své smradlavé nohy strkat nebudou.

moře isla de cubagua