Vegetariáni slaví velký úspěch
Vegetariáni slaví velký úspěch
Zdroj: profimedia.cz

Vegetariáni slaví velký politický úspěch. Na jejich popud zmizí na jaře z obchodů všechny masné výrobky. „Český dobytek dostane šanci si alespoň na pár týdnů odpočinout od požíračů masa,“ říká ke kontroverzní akci skupina Kravská síla.

S nastupujícím jarem a zlepšujícím se počasí přichází i čas oblíbených grilovaček. Letos se ovšem dost možná budeme muset bez žebírek, masa a klobás obejít. Už příští měsíc totiž má dojít ke staažení všech masných výrobků z českých prodejen. Vegetariáni se tak můžou připravit na velkou oslavu.

Hnutí Kravská síla se povedlo už před dvěma lety oslovit vládu s nápadem věnovat květen každého roku osvětě v potravinářství a snaze ukázat lidem, že maso je přežitek a že se dá plnohodnotný život žít i bez něj. „Kdo se jednou podívá do očí krávě, ten už si nikdy neobjedná steak. Kdo se pomazlí s čuníkem, nedovede už bez toho, aby pohrdal sám sebou, sníst vepřový řízek,“ vysvětluje František Měch, organizátor celé akce a mluvčí Kravské síly. Fakt, že řeznictví budou mít podle všeho zákaz prodeje jedenatřicet dní, vítá s nadšením.

„Jsme skutečně rádi, že to vyšlo, rozhodně však nechci, aby lidé měli pocit, že jim Kravská síla vegetariánský způsob života nutí. Jen nabízíme alternativu,“ podle Měcha prý v minulosti nebyl o vegetariánskou stravu a rostlinné výrobky takový zájem, jaký si odpůrci masa, uzenin nebo paštik představovali, a tak muselo dojít na extrémní řešení. „Militantní křídlo naší organizace chtělo být ještě agresivnější, ale plány na vypalování uzenářství a útoky na jatka nakonec zůstaly jen na papíře. Věříme, že nemá smysl lidi ke zdravému životnímu stylu nutit.“ Situace však podle Měcha nebude tak zlá, jak se takzvaní masožrouti obávají. K celé věci říká: „Ano, maso zmizí, ale máme připravené desítky tun zdravějších a mnohdy chutnějších alternativ. Šmakouni, tofu nebo pšenice dodají tělu potřebné vitamíny, chutnají mnohdy lépe a navíc kvůli nim nemusí téct krev nevinných zvířat.“

Ze strany milovníků masa a uzenin bohužel zatím nadšení nezní. „Nazývají nás veganskou lobby, zeleninovými monstry a bylinkovými teroristy, ale my jsme na nadávky a posměšky zvyklí. Obvykle nás jen utuží a potvrdí, že bojujeme za správnou věc a to pochopitelně platí i teď,“ říká Měch. 

Pokud tedy neradi grilujete lilek, doporučujeme zásobit se předem. Neoficiálně se totiž proslýchá, že v případě úspěchu celé akce se může zopakovat i na podzim a mohla by se tentokrát protáhnout na čtvrtletí.

vegetarián vegetariáni maso