Kubové už asi nebudou...
Kubové už asi nebudou...
Zdroj: thinkstock.com

Budoucí rodiče, zbystřete! Nadvláda Kubíků a Elišek končí, použití nejpopulárnějších křestních jmen chce stát regulovat v součinnosti s EU.

Už od roku 1999 sleduje Český statistický úřad, jaká křestní jména dávají rodiče svým potomkům nejčastěji. U chlapců se na prvních pozicích střídají Jakub, Honzík a Tomáš, u dívek se popularita křestních jmen mění. Momentálně jsou na špici Eliška, Anna a Tereza.

Odborník na křestní jména František Měch tvrdí, že Češi jsou konzervativní a že počet Kubů, Janů a Tomášů začíná být až alarmující. „Učitelé si pletou děti ve škole, na úřadech vznikají zmatky a když se na pracovišti sejdou dva lidé se stejným jménem, vede to často k nepříjemným problémům v účetnictví a při vyplácení mezd.“

Celou záležitostí se soustavně zabývá i Evropská unie a od letošního roku řeší používání křestních jmen evropské kvóty. Bohužel kvůli nedostatečné informovanosti rodičů budou pravdpodobně nejpopulárnější křestní jména pro rok 2016 vyčerpána už v polovině května. „Už od ledna lze ve všech porodnicích zjistit, kolik a jakých jmen může být v jednotlivých krajích použito, ale tyto informace si podle statistik zjišťuje jen každý sedmý rodič. Jakubové, Elišky, Aničky a Honzíkové tak rychle docházejí a pokud to půjde tímhle tempem dál, posledního Tomáška očekáváme první polovině června a Terezku během letních prázdnin," říká Měch.

Ačkoliv omezování používání nejoblíbenějších jmen nemá v Česku velké množství příznivců, může přinést i něco dobrého. Evropská unie je připravená finančně dotovat rodiny, které se rozhodnou svým potomkům dát méně obvyklé jméno. „Rádi bychom motivovali rodiče k tomu, aby svým dětem dávali krásná česká jména, která nejsou tolik rozšířená. Kdo by byl ochotný pojmenovat syna Dětmar, Eustachius či Ohňan, dostal by jednorázovou finanční podporu, která by mohla dosahovat i desítek tisíc korun. Týkalo by se to samozřejmě i dívčích jmen, Mysleny, Střezislavy či Slaveny už téměř vymizely,“ vysvětluje Měch.