Facebook se bude studovat!
Facebook se bude studovat!
Zdroj: profimedia.cz

Z nejpopulárnější sociální sítě je nový vysokoškolský obor.

Ano, Facebook dorazil i na univerzitní půdu. Stane se totiž středobodem jednoho z vyučovaných oborů na Fakultě sociálních věd pražské Univerzity Karlovy.

„Univerzita Karlova jako nejprestižnější vysoká škola ve střední Evropě vždy ctila aktuální trendy,“ tvrdí jeden z vysoce postavených činitelů Fakulty sociálních věd, jenž si však s ohledem na citlivost celé věci nepřál být jmenován. „Pokaždé jsme dokázali zareagovat na poptávku a zařadit i obory, k jejichž osvojení by vám obyčejně stačil měsíc praxe nebo přečíst jednu brožurku, a vždy se to setkalo s velkým úspěchem,“ naráží na poměrně nedávné otevření oboru marketingová komunikace a public relations.

„Facebook je nedílnou součástí naší existence, a přestože na něm dominují třináctileté děti a duševně nevyspělí jedinci, kteří si lajky honí ego, nelze jeho význam přehlížet,“ podotýká k tomu specialista na univerzitní vzdělávání Doc. PhDr. František Měch, CSc.

Z předběžného soupisu předmětů a pedagogů je zřejmé, že o uchazeče tento obor mít nouzi nebude. Takovou sestavu erudovaných odborníků, kterou složil garant oboru Jakub Horák, by totiž Facebookovým studiím mohl závidět:

Povinné předměty:
Analýza facebookového diskurzu – Mgr. Jakub Horák
Základy buditelství – Michal Horáček, Ph.D.
Buditelství v kontextu dnešních médií a Facebooku – Mgr. Erik Tabery
Politický marketing na sociálních sítích – Tomio Okamura
Kapitoly z dějin studia Facebooku - Doc. PhDr. Barbara Köpplová, CSc., Prof. PhDr. Jan Jirák, Ph.D.
Selfie v praxi I. – Ing. Miloš Čermák
Selfie v praxi II. – Darina Rolincová
Selfie v praxi III. – Ing. Zdeněk Škromach
Efektivní nástroje na šíření xenofobie – Doc. Mgr. Martin Konvička, Ph.D.
Trendy současného Facebooku – Mgr. Daniel Zeman
Estetika Facebooku – Mgr. Emma Smetanová
Facebook a multikulturalismus – Dominik Feri
Hype a kritika – Mgr. Kamil Fila
Facebook, gender a emoce – Mgr. Radka Třeštíková
Výzkum a facebookové analytiky – Mgr. Michal Kašpárek

Volitelné předměty:
Trolling a jeho paradigma – Mgr. Jaroslav Cerman
Facebook v globálním kontextu – Monika Bagárová
Hejtování  - východiska a současný význam – Lukáš Vychopeň
Facebook bez wi-fi – Ladislav Zibura
Samovolné sbírání lajků – Jaromír Jágr
Facebook na vesnici – MgA. Matěj Hollan

Největším problémem při schvalování oboru byl velký počet nevzdělaných přednášejících – někteří nejen že nemají diplom, ale dokonce ani maturitu. Nakonec ale prý převážila jiná kritéria. „Kdo potřebuje maturitu, když má lajky a followery,“ podotýká náš zdroj.

„Tento obor v republice potřebujeme. Na Facebook jsou napojeny stovky, ba tisíce pracovních příležitostí. Takto vzdělaný člověk bude mít nepochybně větší uplatnění na trhu práce než absolventi antropologie,  indonesistiky či novořecké filologie,“ přidává nezvratná fakta expert Měch.

Univerzita pochopitelně doufá, že školu slavnostně otevře sám Mark Zuckerberg. „Po manévrech s čínským prezidentem teď sice není příliš diplomatické vůle na další velké návštěvy, Facebook v Čechách ale otáčí více peněz než celá Čína, takže to rozhodně je v našem ekonomickém zájmu. Škromach se navíc těší,“ připojují se další argumenty.

Facebooková studia se budou otvírat až během podzimního semestru 2017. Předběžné přihlášky a žádosti o další informace lze nicméně posílat už teď na speciálně zřízenou adresu stestisizalajkynekoupis@fsv.cuni.cz.