Více než polovina Čechů je hrdá na svou národnost, 6 % se za ni stydí
Více než polovina Čechů je hrdá na svou národnost, 6 % se za ni stydí
Zdroj: Thinkstock

Vlastenectví není jen slovo, ale životní styl. Patříte také mezi vlastence a opravdové Slovany? Dokázat to budete muset už příští rok, kdy se láska k vlasti bude hodnotit v testech. Na co se musí Češi, kteří chtějí Čechy zůstat, připravit?

Je zřejmé, že v dnešní turbulentní době hrají čím dál tím větší roli patriotismus, vlastenectví a láska k zemi, která dala světu Jana Husa, Bedřicha Smetanu nebo Davida Limberského. Na rozdíl od ekonomických otázek, zaměstnanosti nebo problematiky školství se však úroveň vlastenectví v jednotlivých krajích a u samotných voličů velmi dá jen velmi obtížně měřit, proto teď statistický úřad přichází s novinkou, jaká jistě každého pravověrného Slovana potěší.

„S radostí ve svém českém srdci mohu oznámit, že projekt testů vlastenectví se dostal do finálového stádia a už příští rok ho hodláme uvést do praxe.“ To jsou slova mluvčího Českého statistického panelu Františka Měcha, který je s neskrývanou hrdostí a malou českou vlaječkou v klopě pronesl na dnešní tiskové konferenci.

K prvnímu testování by mělo dojít už na jaře a zúčastní se ho povinně každý, kdo má volební právo, nejmladším testovaným tedy bude osmnáct let.

Co konkrétního můžeme čekat? To František Měch – jenž přiznal, že uvažuje o změně příjmení na Čech – samozřejmě prozradit nemohl, ale alespoň naznačoval. „Každý skutečný vlastenec jistě ví, kolik přítoků má Vltava, dovede vyjmenovat tři nejvyšší vrcholy České republiky, říct, kdy se rozpadlo Československo a zazpívat alespoň část z vybrané opery Antonína Dvořáka. A ani plánovaný diktát nebude patřit mezi ty nejobtížnější.“ Garantem testů by podle zákulisních informací měl být největší český vlastenec, rodák z Tokia, Tomio Okamura.

Samotný test a jeho výsledky však Měch nedoporučuje podceňovat, protože důsledky můžou být nakonec dost nepříjemné. „Podle výsledků testů rozdělíme Čechy do tří kategorií. Kdo získá více než 80%, bude oficiálně vlastenec a získá i slušivý odznak s nápisem „Čech jako poleno“, uvažujeme i o tričkách.“

Zároveň podle Měcha však ti neúspěšní můžou mít problémy. „Komu se povede získat třicet až osmdesát procent, stane se oficiálně „občanem“, ale ti nejhorší budou muset k reparátů a jestliže se jim nepovede u něj uspět, získají oficiální cejch vlastizrádců.“ Konečná pro neúspěšné to naštěstí být nemá, následující rok mají šanci se cejchu zbavit. „Jestliže v testech v následujícím roce překročí třicet procent, můžou být klidní. Pokud ovšem někdo neuspěje dvakrát za sebou, riskuje ztrátu občanství a deportaci.“

Kam by neúspěšní patrioti putovali, není zatím jasné, i když se údajně uvažuje se o některých opuštěných řeckých ostrovech ve Středozemním moři.

test Vlastenectví Česká republika