Soutěž Maminka roku mění pravidla
Soutěž Maminka roku mění pravidla
Zdroj: koláž Profimedia.cz

Populární soutěž Maminka roku mění svou tvář, letos budou o briliantovou korunku soutěžit i pánové. Jak obstojí v překážkovém běhu s kočárkem a teorii kojení?

Stejně jako každý rok se i letos v červenci budou vyhlašovat výsledky ankety Maminka roku. Populární soutěž letos slaví pětadvacet let a organizátoři slibují, že to bude podívaná, na kterou se nezapomíná. Zároveň ale dodávají, že letošní ročník bude revoluční i v zásadní změně pravidel. Soutěžit totiž nebudou pouze ženy.

Už na konci března se fanouškům představí dvanáct finalistů. Nikoliv finalistek, ale finalistů, od letošního roku totiž soutěží i muži. „Chceme reagovat na společenské změny. Jednadvacáté století je turbulentní a doby, kdy ženy zůstávaly doma s dětmi a pánové vydělávali peníze, jsou už dávno pryč. V soutěži se tyhle změny musí odrazit,“ říká jeden z organizátorů František Měch a dodává: „Chceme ocenit i muže, kteří upřednostnili rodinu před kariérou, starají se o potomky, hrají a učí se s nimi a budují rodinné prostředí plné pohody, klidu a lásky. Pochopitelně chceme dát šanci i registrovaným partnerům, transexuálům, latentním homosexuálům i tzv. polobuznám.

Podle Měcha by letos mezi dvanácti finalisty mohlo být několik tatínků, zároveň ale říká: „Jsme moderní soutěž, reagujeme na trendy, ale nehodláme nikoho upřednostňovat jen kvůli pohlaví nebo sexuální orientaci.“ Všichni soutěžící, ať už budou mít mezi nohama penis, či vagínu, nebo dokonce obojí, budou muset ve veselých úkolech ukázat, jak zvládají domácnost (tentokrát se organizátoři při vymýšlení úkolů inspirovali pohádkami), obstát v náročném překážkovém závodu s kočárkem i znalostním kvízu plném otázek na téma nemoci v těhotenství, metodika kojení a geografie dětských hřišť.

Po dvou letech od nehody, která si vyžádala čtyři mrtvé a několik zraněných, se vrací i oblíbená vložka s nacvičenými úsměvnými scénkami rodičů a jejich ratolestí. „Manipulace s ohněm je však už zakázána, to proskakování hořícími kruhy, po kterém vyhořela polovina nymburské sokolovny, nás poučilo,“ vysvětluje Měch.

Maminka roku je však pouze první ze soutěží, v nichž by muži a ženy měli bojovat společně. Proslýchá se, že už příští rok by například o Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon mohly soutěžit i ženy.

maminka soutěž