Falešné zprávě uvěřily miliony nevinných lidí
Falešné zprávě uvěřily miliony nevinných lidí
Zdroj: Koláž redakce a Profimedia.cz

Smyšlená zpráva paralyzovala domácí politickou scénu. Hoaxu přitom uvěřili i samotní zaměstnanci ministerstva vnitra.

Velký rozruch vzbudily v posledním týdnu zprávy o tom, že bylo na Ministerstvu vnitra zřízeno Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, jehož hlavním posláním má být odhalování a následné popírání falešných zpráv na internetu, tedy tzv. hoaxů. O to větší šok způsobilo zjištění, že žádný takový úřad neexistuje a že zprávy o jeho existenci jsou kompletně falešné.

„Ano, je to tak. Zprávy o centru, které bojuje proti šíření smyšlených zpráv, jsou zcela smyšlené. Jde o případ tzv. simulované mediální reality: Byly velmi sofistikovaně vyrobeny falešné webové stránky, sepsány rozhovory s neexistujícími lidmi, které naivní novináři následně otiskli, a rozšířeny fotografie domnělé šéfky tohoto centra,“ komentuje chaotickou situaci mediální expert Doc. František Měch, CsC. „Ve skutečnosti jde o nic netušící tureckou herečku, jejíž fotka byla odcizena z fotobanky. Ta paní vůbec neví, že se stala součástí takového skandálu, v Istanbulu právě zkouší na premiéru očekávané divadelní hry Kurdi se také střílejí,“ vysvětluje Měch.

Falešné zprávě přitom všichni politici uvěřili, a to například i včetně prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, jenž o činnosti úřadu zuřivě píše na Twitteru. Důkazy jsou přitom nezvratné, jde o hoax. A jakékoliv zprávy jej popírající jsou zkrátka jen dalšími zákeřnými hoaxy.

Tato smutná situace nicméně nemění nic na tom, že takový úřad proti terorismu a jiným hrozbám Česká republika potřebuje jako sůl. Smyšlených zpráv je totiž na internetu čím dál více. Stávající policejní složky navíc nejsou schopny dostatečně přesně vyhodnotit, nakolik teroristi z ISIS ohrožují trhy v Golčově Jeníkově, v Uhříněvsi nebo ve Zruči nad Sázavou. A zároveň se tajným službám stále nedaří zjistit, který z šedesáti migrantů, již byli loni ochotni přijít do České republiky a dobrovolně zde zůstat, plánuje bombový útok. Bylo by proto vhodné Centrum založit co nejdříve.