Děti si budete moct pronajmout
Děti si budete moct pronajmout
Zdroj: profimedia.cz

Chcete si otestovat své rodičovské schopnosti a zjistit, jestli váš vztah vydrží potomka? Od léta už to nebude žádný problém. Ministerstvo zdravotnictví spouští program krátkodobého pronajímání dětí.

Dlouhodobě platí, že v České republice klesá porodnost a v budoucnu půjde o závažný problém, pokud se nezačne řešit už dnes. Podle odborníků je za pět minut dvanáct a i František Měch z ministerstva zdravotnictví říká: „Už opravdu nemůžeme čekat.“ Tentokrát však politici dělají víc, než že by jen hrozili prstem a Ministerstvo zdravotnictví přichází s odvážným, ale možná ideálním řešením.

„Doba je rychlá, vztahy už nejsou tak pevné jako v minulosti a spousta párů čeká i několik let, než se odhodlá k miminku,“ vysvětluje Měch. A právě tohle čekání je podle něj hlavní problém.Mladí lidé mají strach o svou budoucnost, nejsou si jisti, jestli by dokázali být zodpovědí za dalšího člověka, takže často zbytečně váhají, jestli na svět přivést nový život. My bychom jim ale s programem Vrána a čáp rádi pomohli ukázat, že to půjde.“  Měch a jeho tým se opírají o zkušenosti odborníků z Ázerbajdžánu, kde podobná podpora mladých rodin funguje už několik let a začíná přinášet ovoce.

A o co konkrétně půjde? Měch celý systém přirovnává k půjčovně aut. Mladý pár – a nemusí jít nutně o manžele – si na jeden až tři měsíce pronajme dítě a převezme všechny rodičovské povinnosti. Bude se muset postarat o malého človíčka, zjistí, jaké to je vstávat pětkrát za noc, oba dočasní rodičové přijdou o veškerý volný čas, zvýší se jim stres a může dojít i na finanční problémy.“ Výsledkem by podle Měcha mělo být dokonalé otestování rodičovských schopností párů. „Nechceme však nabízet jen miminka, k zapůjčení budou i puberťáci a klienti si budou moci vybrat z celé řady introvertů nebo extrovertů, aktivních dětí nebo lenochů, umělecky talentovaných prcků i takových kluků a holčiček, u nichž je už v dětství jasné, že to daleko nedotáhnou.“ Vrána a čáp by tak měla nabídnout kompletní servis, při němž si potenciální rodičové otestují své schopnosti v praxi.

„O cenách za pronájem zatím nechceme příliš mluvit, stále ještě se snažíme vše vybalancovat a dořešit celý plán s pojišťovnami, ale určitě už teď můžeme slíbit, že spolu s dětmi zapůjčíme i vybavení jako kočárky, chodítka, fotbalové míče, šminky pro malé slečny i praky pro všechny správné raubíře. Pro projekt, do něhož se zapojí i řada dětských domovů, je půjčování dětí jen začátek. Vrána a čáp začne poskytovat své služby už v červnu, avšak Měch už přemýšlí o budoucnosti: „Rádi bychom upravili legislativu tak, aby mohli spokojení klienti dítě, na němž si testovali svůj rodičovský potenciál, v případě zájmu odkoupit a ujmout se ho natrvalo.“

miminka děti