Nachystá Rusko vlastní olympiádu?
Nachystá Rusko vlastní olympiádu?
Zdroj: profimedia.cz

Olympijské hry v Riu budou možná pro spoustu sportovců poslední. Sportovci pod vlajkou Moskvy chystají konkurenční sportovní svátek.

Letošní olympijské hry se ponesou ve znamení smutku. Alespoň pro ruské atlety, kteří nedovedli svět přesvědčit, že si ke svým úchvatným výkonům nevypomáhají zakázanými látkami. „Dalo se očekávat, že ruští sportovci a jejich svazy budou reagovat a to velmi ostře, něco takhle razantního a rychlého však nečekal nikdo,“ říká František Měch z Asociace mezinárodní sportovních událostí. O čem je řeč? O zatím nepotvrzené informaci, že Rusko s olympijskými hrami končí definitivně a hodlá vyrukovat do světa s konkurenčním projektem.

„Podle našich informací by měl během následujícího týdne mluvčí Ruského olympijského výboru oznámit rozpad celé organizace a zároveň s tím i promluvit o vzniku Panslovanských her. Rusko hodlá podle všeho začít organizovat vlastní hry. Ty budou těm olympijským velmi podobné, ale údajně by na ně neměli být vpuštěni komisaři antidopingových kontrol. Podle Rusů jsou zkorumpovaní, v žoldu západu a součástí spiknutí na ponížení Ruska v očích světa. „Rusové chtějí údajně přizvat i všechny ostatní slovanské země a státy, které byly součástí Sovětského svazu, takže šanci budou mít i čeští sportovci,“ dodává Měch. Závodit se však má prý jen v těch disciplínách, v nichž Rusko dlouhodobě vyniká.

„Rusové jsou toho názoru, že když hry organizují, chtějí i vymýšlet pravidla, takže sporty, které nemají v zemi takovou popularitu a v nichž závodníci nedosahují světových úspěchu, na hrách jednoduše nebudou.“ Kvalita a fair play by ovšem měla být maximální. O soudcování se postarají přední ruští rozhodčí, na něž má dohlížet vládou jmenovaná komise. „Rusové počítají s tím že se bude soutěžit v jednadvaceti disciplínách a tamní borci přivezou do Moskvy minimálně devatenáct zlatých medailí.“

Český olympijský výbor se zatím k celé akci, která by měla být konkurencí pro Rio nechce vyjadřovat, šeptá se ale, že ti naši sportovci, jimž se povede uspět v Riu, to zkusí i v Novosibirsku, kde by se první letní Panslovanské hry měly konat. A podle Měcha je to jen začátek. „Rusko podle všeho plánuje i zimní variaci her a bylo by překvapivé, kdyby český národní tým nechtěl bojovat o Putinův pohár, jenž je údajně šestkrát větší než Stanley Cup a zvednout se dá jen s pomocí kladky nebo vysokozdvižného vozíku,“ uzavírá kauzu.

Olympiáda Rusko olympijské sporty