V hospodách se po kouření přestane i pít
V hospodách se po kouření přestane i pít
Zdroj: profimedia.cz

V hospodách si už pár týdnů kuřácí nezapálí, teď o svou radost přijdou i milovníci alkoholu. Kdy se začnou vyhazovat půllitry a hospody měnit na centra rodinné pohody?

Kontroverzní nápad zakázat kouření v hospodách sice nakonec prošel, neobešlo se to ovšem bez negativních reakcí ze strany nejen milovníků tabáku, ale i hospodských. Nekuřáci si sice užijí posezení u sklenky vína nebo půllitru dobře vychlazeného piva o řád víc, na druhou stranu podle mnohých výčepních se zákaz kouření začíná projevovat na tržbách. Teď se však v hospodách chystá další změna. A bude vyloženě revoluční.

Už od října by se totiž mělo v restauračních zařízeních výrazně omezit prodávání alkoholu. Předseda Ústavu pro svěží životní styl z Ministerstva zdravotnictví František Měch vysvětluje, proč k podobnému návrhu došlo: „Cigarety jsou škodlivé a jsme rádi, že jsme je dostali z hospod ven. Zdraví nevhodný je ale i alkohol, i ten by bylo vhodné z hospod vytlačit,“ vysvětluje Měch.

„Letos od října chceme nastavit jasný limit tří piv nebo dvou panáků, za které si zákazník zaplatí stejně jako dřív. Za každou další sklenici ovšem zaplatí dvojnásobek ceny, pak trojnásobek a tak dále.“ Podle předsedy Ústavu pro svěží životní styl je tohle ideální řešení problému s vysoce nadprůměrnou spotřebou alkoholu u nás a k plošnému zákazu nedojde dříve než za několik let. A hospodští na tom na rozdíl od zákazu kouření nebudou tratit.

„Třicet procent z tržeb ze spotřeby nad limit zůstane v hospodě, zbytek se odvede do státní kasy.“ Cílem je, podobně jako v případě zákazu cigaret, vyměnit u stolů v hospodách štamgasty za rodiny s dětmi. Tento cíl chce Ministerstvo zdravotnictví podporovat i možností bezúročných půjček na budování dětských koutků, klouzaček nebo heren, které by se tak mohly objevit i v hospodách čtvrté kategorie.

Pití v hospodě se tedy může výrazně prodražit, ale každá koruna navíc za alkohol by se měla vrátit v podobě čistšího prostředí, přátelštější atmosféry a nakonec i rodinné pohody. Bavit se v hospodě jde podle našeho názoru i bez alkoholu, tak proč tomu nejít trošku naproti?“ říká celoživotní abstinent a nekuřák Měch.

pivo cigarety zákaz kouření alkohol hospoda