Jiří Ovčáček možná přijde o svého úhlavního nepřítele
Jiří Ovčáček možná přijde o svého úhlavního nepřítele
Zdroj: profimedia.cz

Legendární politicko-sociálně-kavárenská platforma Pražská kavárna se rozhodla rozloučit se s českou metropoli. Nemá na nájem a hledá nový domov.

Praha nejsou jen Hradčany, Vyšehrad, Václavské náměstí a Sparta a Slavie, v poslední době je naše hlavní město spojováno především s aktivitami Pražské kavárny. Spolek, v němž se setkávají kritici prezidenta Zemana, vítači uprchlíků, militantní sluníčkáři a neomarxisticko-nihilističtí anarchisté ale podle všeho v našem hlavním městě končí.

„Jednoduše nemáme na to, abychom své aktivity provozovali v centru Prahy,“ říká viditelně zklamaný mluvčí Pražské kavárny František Měch. Nájemní smlouva totiž podniku na konci roku vyprší. A na jejím obnovení se s pronajímatelem kavárenských prostor zatím nedomluvili. „Upsali jsme se v roce 2011 na pět let a dostali jsme poměrně výhodné podmínky. Město po nás však od příštího roku chce trojnásobnou částku než doposud.“ Pro Pražskou kavárnu by tyto podmínky byly likvidační.

„Není to poprvé, kdy se nás někdo z úředníku snaží z Prahy vystrnadit, tentokrát se jim to ale nejspíš povede. Je evidentní, že tlak na likvidaci Pražské kavárny vznikl na objednávku,“ dodává Měch. Aktivity Pražské kavárny jsou podle něj trnem v oku mnoha mocným lidem, kteří se nezastaví před ničím. Tenhle způsob boje proti názorové platformě Pražské kavárny však Měch i jeho kolegové považují za ubohý a zbabělý.

Šance, že kavárna v našem hlavním městě zůstane, však stále existuje. „Pokoušíme se oslovit spřátelené neziskové organizace i pravidelné návštěvníky, s jejichž pomocí zakládáme sbírku. Máme i možnost přestěhovat se z centra Prahy do bývalé haly ČKD, ale nejde zrovna o vyhovující prostory.“ Mnohem reálnější je tedy stěhování z hlavního města. Kam, to zatím netuší ani Měch. „Ozvali se nám z Kardašovy Řečice, Valašského Meziříčí nebo Jiřetína pod Jedlovou. Kardašořečická kavárna naneštěstí nezní tak bojovně, jako Pražská kavárna, tak uvidíme.“

Nabídku z Brna zástupci organizace jednohlasně odmítli, a tak zatím hledají nový domov. „Kvalita kávy je pro Pražskou kavárnu zcela druhořadá,“ vzkazuje Měch potenciálním zájemcům o spolupráci.

pražská kavárna Praha kavárna