Prázdniny budou letos delší...
Prázdniny budou letos delší...
Zdroj: profimedia.cz

Kvůli rozmarům počasí letošní prázdniny neskončí 31. srpna, ale protáhnou se téměř o dva týdny. Čekají nás i delší Vánoce?

Konec srpna obvykle znamená i konec letních prázdnin a nástup do školy. Letos se tak ale po téměř padesáti letech nestane. Kvůli nedostatku teplých dní se totiž prázdniny prodlužují až do neděle 11. září.

„Jednoduše nebylo teplo tak často, aby lidé mohli být s prázdninami spokojeni,“ vysvětluje František Měch z hnutí Léto pro všechny. „Český hydrometeorologický ústav se řídí pokyny z roku 1951, které mají zohledňovat průměrné celoroční i letní teploty, počet mrazivých a chladných letních dní a pochopitelně i množství dní, které se dají považovat za teplé nebo dokonce horké. A letos jsme si toho tepla zkrátka tolik neužili,“ vysvětluje Měch.

Podle matematického vzorce zohledňujícího počasí v jednotlivých obdobích roku nedostálo letošní léto předpokladům a lidé tak mají právo na dalších jedenáct dní prázdninového režimu. „Neznamená to pochopitelně, že by všichni měli dovolenou, to si musí každý individuálně domluvit se zaměstnavatelem, děti však do školy mohou nastoupit až o jedenáct dní později. Doporučujeme však všechny vzdělávací ústavy pro jistotu kontaktovat, ne každá škola o tomto nařízení může vědět,“ vysvětluje Měch. Podle něj by do jedenáctého září měly platit i prázdninové jízdní řády.

Organizace Léto pro všechny se zabývá analýzou teplých a chladných dní už více než půl dekády, k podobně extrémnímu prodloužení prázdnin jako letos však nedošlo už několik desítek let. „Čas od času je potřeba přidat jeden či dva dny, v podobných případech však necháváme na školách a podnicích, aby zvážily, jestli je to skutečně nutné. Tak drastické opatření jako letos jsme tu však neměli od roku 1969, kdy se prázdniny protáhly až do devatenáctého září.“

Podle Měcha však není ještě zdaleka všem změnám konec. „Očekáváme, že ani letošní zima nebude moc bohatá na sníh, mráz, množství sněhuláků a prodaných bobů. A i podle toho se určuje, jestli se neprotáhnou i zimní prázdniny. Nechceme dělat ukvapené záběry, ale je možné, že po Vánocích čekají lidi i tři týdny nedobrovolného volna.“

léto prázdniny