I za rozvoz sebe sama ušetříte...
I za rozvoz sebe sama ušetříte...
Zdroj: Koláž redakce a Profimedia.cz

České taxi služby zkouší na trhu uspět s novou nabídkou. Čeká nás revoluce v dopravě?

Po kontroverzním, ale úspěšném pokusu fastfoodového řetězce od kolonela z Kentucky dovážet zcela zdarma jídlo zákazníkům, až k jejich dveřím, se o nový přístup ke klientům pokouší i taxislužby. Už od června se můžete v Praze a okolí svézt zcela zdarma, a pokud bude nový servis slavit úspěch, mohl by se do konce roku rozšířit i do dalších krajských měst. „Zadarmo chceme do konce letních prázdnin jezdit v Brně, Plzni a Valašském Meziříčí. Co bude dál, se uvidí, ale do konce roku bychom chtěli mít pokryta všechna města s více než sto tisíci obyvateli.“ říká mluvčí cechu taxikářů František Měch.

Donedávna museli cestující platit nástupní taxu a odježděné kilometry, případně čas za čekání. Dostávali jsme spoustu stížností a námitek, že cenová politika firem provozující taxi služby je předražená a lidé raději jezdí autobusy, metrem nebo tramvají.“ pokračuje Měch . „Od června však může cestující využít nové služby a jet za vlastní palivo. Jestliže si tedy přinesete vlastní kanystr a dolijete do nádrže potřebné množství benzínu nebo nafty, za jízdu už nic neplatíte.“

Služba, která už několik let funguje v Etiopii nebo Lesothském království, má však svoje mouchy a nedodělky a taxikáři o nich dobře ví. „Samozřejmě se může stát, že zákazník nebude mít dostatek benzínu, ale řidiči budou vyjíždět na směnu vždy s vlastním plným kanystrem, aby se předešlo problémům, pokud ho však budou muset využít, tak už cestující bohužel platit musí. Každý si musí spočítat, jestli mu jeho palivo bude stačit až do cíle, ale příští týden by měla být hotová aplikace pro mobilní telefony, která s výpočtem pomůže,“ přidává Měch.

Aby nedošlo k problémům a mýlkám, je každý pražský taxík od 1. června označený nálepkou, která jasně říká, jestli jezdí na naftu, benzín nebo LPG a na stanovištích taxíků by od příštího týdne měla být možnost doplnit si vlastní kanystr před jízdou.

„Taxikáři jsou neustále osočování z toho, že jezdí draze a podvádějí klienty. Ti teď dostávají možnost jezdit za benzín, který si koupí sami a snadno tak uvidí, kolik jejich jízda stojí. Věříme, že nová služba nejen že usnadní cestování po Praze, ale vrátí i prestiž a čest taxikářské profesi a ubere Uberu,“ uzavírá Měch.