Pivo nepříjemně zdraží, naštěstí jen dočasně
Pivo nepříjemně zdraží, naštěstí jen dočasně
Zdroj: profimedia.cz

Dáte si občas po práci pivo? Tak si připravte peněženky, vás koníček se trošku prodraží. Ale kdo by hleděl na peníze, když jde o dobrou věc?

V žebříčcích spotřeby alkoholu patří Češi ke světové špičce, což není věc, na kterou bychom měli být hrdí. Ačkoliv je pivo nedílnou součástí naší kultury, nemělo by se to s ním přehánět, riziko zdravotních problémů, alkoholismus a s ním spojené osobní, pracovní a nakonec i finanční problémy rozhodně nejsou nic pěkného. Půllitr piva mnohdy stojí méně než to samé množství vody, ale ani to milovníky alkoholu nedonutí dát si něco zdravějšího. Od ledna ale možná dostanou další důvod, proč si pivo odpustit.

Právě první leden je totiž den, kdy se oficiálně spustí program s názvem „Ani kapku“. Vládní zmocněnec pro boj s alkoholismem František Měch k tomu říká následující: „Chceme na první měsíc v roce symbolicky zdražit veškerý alkohol o sto procent.“ Kontroverzní akce má za cíl donutit pijáky, aby se pokusili alespoň na pár týdnů omezit spotřebu piva. A ti, kdo si pivečko neodpustí, alespoň zvýšenou cenou přispějí na léčbu alkoholiků a lidí, kteří svou náklonnost k pití nezvládli udržet na uzdě. Veškerá částka nad rámec normální ceny totiž poputuje na transparentní účty neziskových organizací pomáhajících lidem, kterým pití zničilo život.

„Jsme si vědomi toho, že jde o poměrně drsné řešení situace, ale během těch několika let, kdy mám na starost boj s alkoholem, jsme zkusili všechny formy propagace zdravého způsobu života. Pokoušeli jsme se upozorňovat na rizika spojená s konzumací alkoholu, ale Češi zkrátka jednoduše nechtějí pít zdravě.“ říká Měch a dodává „Věříme, že i ti největší milovnícipiva jsou lidé, kteří rádi přispějí těm, co svůj boj s lahví prohráli.“

„Měsíc s dražším alkoholem není pro nikoho velký problém. Kdo peníze nemá, může si v rámci povánočních slev nakoupit pití do zásoby.V případě, že se akce setká s úspěchem a vybere se dostatek peněz – konkrétní částku Měch upřesňovat nechce – může se opakovat i v létě. „V období hudebních festivalů bychom mohli mít ještě větší úspěch,“ dodává.

pivo ceny