Petřín zachrání Nepálci
Petřín zachrání Nepálci
Zdroj: profimedia.cz

Praha by letos mohla přijít o svou turistickou atrakci. Kvůli opravám nebude jezdit lanovka na Petřín, turistická sezóna však v ohrožení není.

Jaro je v plném proudu a začíná i turistická sezóna. Praha hodlá návštěvníky lákat na kulturní události i starobylou historii, kterou jezdí obdivovat návštěvníci z celého světa. Více než polovina cizinců si po procházce Starým městem udělá výlet i na Petřín a slavnou rozhlednu, která je skromnější a ne tak roztahovačnou mladší sestrou Eiffelovy věže.

Problémem je, že se letos v léte bude muset Praha možná obejít bez lanové dráhy na Petřín. „Technický stav lanovky je horší, než jsme předpokládali a oprava se protáhne minimálně do podzimních měsíců. Speciální díly, které je třeba vyměnit, se musí složitě vyrábět v továrně v Laosu a dříve než na konci července hotové nebudou,“ prozradil Pravdivým zprávám exkluzivně vrchní opravář pražských lanovek František Měch.

Pražané i turisté se tak budou muset obejít bez oblíbené atrakce, město je však připravené každému, komu se nebude chtít šlapat do kopce, poskytnout náhradní servis .

„Z Nepálu k nám přijede na letní sezónu třicítka profesionálních šerpů, z nichž někteří za sebou mají i výstupy na osmitisícovky. Ti by měli během období prázdnin plnohodnotně nahradit lanovku a na zádech nosit turisty až na vrchol kopce.“ prozradil nám zastupitel Prahy 1. S Nepálem a jeho šerpy jsou prý vynikající vztahy už od doby, kdy je využil při svém výstupu na Mount Everest bývalý pražský primátor Pavel Bém.

Šerpové si sbalili svých pět krabic a vydali se do Prahy, aby stihli hlavní turistickou sezónu
Šerpové si sbalili svých pět krabic a vydali se do Prahy, aby stihli hlavní turistickou sezónu
Zdroj: profimedia.cz

Šerpové dorazí i se stádem jaků a měli by být schopni lanovku plně nahradit. „Pro jízdu nahoru budou moci cestující využít krátkodobou nebo časovou jízdenku a samozřejmě se svezou i majitelé Opencard. Kdo jakům přinese trs trávy nebo horského lišejníku, bude pochopitelně vyvezen přednostně,“ odtajňuje zastupitel pravidla.

Lety oprýskanou lanovku nahradí lidská síla
Lety oprýskanou lanovku nahradí lidská síla
Zdroj: profimedia.cz
Praha MHD