Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia.cz / koláž redakce

Stejně jako po každých volbách do parlamentu museli i letos politici absolvovat testy znalostí, které měly ukázat, že jsou připraveni na svou novou práci a budou obyvatele České republiky vést k lepším zítřkům. Výsledky ale zatím přesvědčivé příliš nejsou. Zvolili jsme si bandu neschopných budižkničemů?

Parlamentní volby Česká republika zvládla a karty na příští čtyři roky jsou rozdané. Někdo slaví, někdo musí vyklidit kancelář a doufat, že se třeba příště vrátí zpátky. Jak budou nové tváře a rozdělení sil ve sněmovně ovlivňovat budoucnost České republiky a jejích občanů, to zjistíme nejspíš už brzy. Ještě než se poslanci začnou věnovat práci, musí již tradičně vyplnit test inteligence.

„Chceme, aby se politici víc představili těm, kdo je volili,“ vysvětluje organizátor Testů inteligence a gramotnosti poslanců František Měch. Testování politiků se věnuje už více než dvacet let, ale letos je na něm poprvé zřetelně vidět nervozita.

„Není samozřejmě možné jmenovat konkrétní poslance, ale u některých nás jejich neznalost zarazila.“ Měch tím naráží na několik případů, kdy poslanci nebyli schopni napsat úvodní slova české hymny, vyjmenovat země sousedící s Českou republikou nebo určili jako hlavní město USA New York a v jednom případě dokonce Las Vegas. „Každý rok se stane, že někomu test nesedne, letos jsme však narazili na věci, které mě i ostatní hodnotící vyloženě zarazili. Někteří poslanci totiž měli problém test vůbec vyplnit,“ dodává Měch.

„Pochopitelně nemůžeme komentovat a poslanci mají zákonem zajištěnou anonymitu při vyplňování testů, ale ano, na podobné odpovědi jsme naráželi vcelku často,“ říká Měch. Mezi další kuriozity patří například to, že podle jednoho z poslanců složila symfonii Vltava kapela Ortel nebo že nejvyšší hora krkonošského pohoří se jmenuje Krakonoš. Reálně však nesprávné odpovědi nebudou mít pro poslance žádné důsledky, podle Měcha ovšem jedna zásadní změna přeci jen hrozí: „Podle našich informací se má hned po sestavení vlády hlasovat o zrušení Testů inteligence a gramotnosti poslanců a návrh má údajně podporu napříč všemi stranami.“

politika poslanec Poslanecká sněmovna test