Na tyhle houbařské výjevy museli účastníci mistrovství zapomenout
Na tyhle houbařské výjevy museli účastníci mistrovství zapomenout
Zdroj: profimedia.cz

Mykologové truchlí, jejích svátek se nepovedl.

Dlouho očekávané mistrovství Evropy ve sbírání hub, které se konalo od pátku do úterý poblíž polských Katovic, se vůbec nezdařilo. Účast byla hojná, pouze však co se týče sběračů a hledačů – samotné houby chyběly.

Jako velký přešlap se tak ukázalo přesunutí termínu konání na konec července místo klasické půlky září. „Organizátoři se celkem rozumně pokusili načasovat termín konání mezi fotbalové EURO, Tour de France a olympijské hry, tak aby se tento nový dynamický sport dostal do televize. Bohužel nepočítali s vrtochy počasí a vrcholícími vedry, které v podstatě zničily veškerou lesní úrodu,“ konstatuje šéf české delegace František Měch.

V polských lesích tak nebylo k nalezení vůbec nic. „Obvykle první závodník machruje s pestrou paletou hřibů, silnou armádou křemenáčů, legií kozáků a komandem nejrůznějších raritních hub, například jedlých holubinek. Letos ale nic z toho nešlo najít. I těch prašivých prašivek bylo v lese míň než podpapíráků. Bylo to na houby!“ zuří Měch.

I ostatní soutěžící se shodli, že mistrovství v houbaření bez hub, je jako porno bez sexu. Sice vás může bavit samotný příběh, ale když chybí to nejdůležitější, v tomto případě orgasmus úspěšného mykologa, nemůže radost vynahradit ani vědomí, že na medailové umístění letos stačily dvě babky a jedna červivá bedla. „Některé týmy frustrovaně odjížděly domů předčasně. Portugalec to kupříkladu zabalil, i když našel solidní lišku, čímž se vyhoupl na průběžné páté místo. Jeho celkové rozladění ale bylo příliš veliké.“

„Předloňský ročník skončil taky pohromou, protože soutěžící našly leda houby s octem. Letos se ale bohužel nepovedlo najít ani ten ocet,“ uzavírá zkroušeně František Měch.

houby houba