Vánoce máme spojeny s 24. prosincem. Navždy?
Vánoce máme spojeny s 24. prosincem. Navždy?
Zdroj: profimedia.cz

Dobré zprávy pro fanoušky Ježíška, koled, cukroví a filmových pohádek. Představitelé církve i státu vybírají nové datum pro Vánoce, ale debata nakonec není zdaleka tak vyhrocená, jak se čekalo. Šance, že budeme i letos slavit 24. prosince, je každým dnem větší.

Už jste se stačili vzpamatovat z Vánoc a svátků? Taky nepotřebujete vidět kapra nebo bramborový salát minimálně dalších pár měsíců a CD s koledami jste vrátili zpátky do stojanu? Většina lidí se už s Ježíška stačila vzpamatovat a zase máme pár měsíců na sbírání sil na další kolo. A teď už končeně víme, kdy bude.

V roce 2016 totiž končilo desetileté období, kdy se Vánoce napevno slavily 24. prosince. Jednání zástupců státu i nejvyšších představitelů církve o novém termínu oficiálně proběhne příští týden, podle všeho jde ale už jen o formalitu. Mluvčí Hnutí za tradiční Vánoce (dále jen HZTV) František Měch totiž potvrdil, že Vánoce budou i letos 24. prosince.

„Věřící i ateisté, kteří se schází u stromku, si už na datum zvykli,“ vysvětluje Měch důvod, proč se nakonec svátky nepřesouvají na konec října, jak se původně plánovalo. „Jako velká výhoda se ukázalo i to, že lze pro děti spojit vánoční prázdniny s volným dnem po 31. prosinci. Při změně data by tedy nastaly komplikace minimálně pro školy a učitele.“

Informace HZTV zatím nechce církev komentovat a oficiálně se k celé věci vyjádří až 2. února, tedy na Hromnice, mimo kameru však jeden z předních českých katolíků, který si nepřeje být jmenován, 24. prosinec potvrdil. Měch k celé situaci říká: „Jsme rádi, že k zásadním změnám nedojde. Lidé jsou už mají tohle datum s Vánoci spojené a byla by škoda ho měnit.“ Fámy o tom, že 24. prosinec prosazovala především papírenská lobby kvůli dopředu vytištěným kalendářům, nechce Měch komentovat a dodává: „Je dobré, že v téhle rychle a turbulentní době máme alespoň nějaké jistoty.“ Jestli ovšem bude 24. prosinec vánočním dnem i v roce 2018, to zatím prý netuší ani on.