Fandění čeká revoluce
Fandění čeká revoluce
Zdroj: profimedia.cz

Ani ti nejvěrnější fotbalový fandové dnes nemají nic jisté. V rámci boje za lepší fair play se bude omezovat návštěvnost na stadionech.

Počet fanoušků fotbalu, kteří přijdou podpořit svůj tým i na stadion, je klub od klubu různý. Zatímco někde se kvůli fandům musí uzavírat části města a v pohotovosti je i policie, jinde jich dorazí sotva pár desítek a jejich povzbuzování často neslyší ani rozhodčí u postranní čáry. Vliv na návštěvnost má nejen cena vstupenek a permanentek, ale pochopitelně i výkony klubu a přístup k fanouškům. Když se daří, přijedou stovky podporovatelů na druhý konec republiky, aby drželi „těm svým“ palce a postarají se o pořádnou atmosféru. A když ne, zeje sektor hostí prázdnotou. A fotbalové kluby se hodlají na řešení tohoto problému v příští sezóně zaměřit.

V rámci fair play se na stadion bude pouštět stejný počet fanoušků hostujícího týmu jako domácích. „Říká se, že fanoušci jsou dvanáctým hráčem na hřišti a není fér, aby několik tisíc fandů domácích překřičelo dvacítku fanoušků hostí,“ říká fotbalový expert František Měch. Na stadionu tak budou vždy dvě stejně velké skupiny lidí.

„V případě atraktivních zápasů týmů z čela tabulky nebo u derby se o návštěvnost nebojíme, ale pokud se střetnou dva týmy, kterým se zrovna moc nedaří a navíc je od sebe dělí stovky kilometrů, může se to na atmosféře na stadionu projevit,“ podotýká expert.

S celým experimentem s fanděním se začne už příští sezónu. I proto Měch doporučuje všem týmům, aby co nejdříve informovali fanoušky o nadcházejících změnách a o zrušení permanentek, ani jejich majitelé by totiž neměli svá místa jistá. „Jsou to ale jen malé následky proti tomu, jak nefér může někdy být hlasitá divácká podpora pouze jednoho týmu,“ připomíná.

O tom, kolik domácích bude moc vstoupit na stadion, se bude rozhodovat vždy patnáct minut před zápasem, až bude definitivně jasné, kolik přijelo fanoušků hostujícího týmu. Někteří zástupci klubů se však bouří: „Představte si, že u nás bude hrát třeba Jablonec, který žádné fanoušky nemá, jen jednoho pána s řehtačkou a pak Peltovo příbuzenstvo. To kvůli tomu bude náš stadion prázdný?“ zuří pražský činovník, který si ovšem nepřál být jmenován.

Jak bude celá věc fungovat v praxi se dozvíme brzy.

fotbal fotbalista