Ztratí Sněžka svůj primát?
Ztratí Sněžka svůj primát?

Jaká hora bude královnou České republiky? Po letech příprav a plánů spouští Krkonošský park nejambicióznější projekt ve svých dějinách.

Nejvyšší horou České republiky je Sněžka, to by mělo vědět každé malé dítě. To, že měří 1603 metry je také většině lidí dobře známá informace, ale brzy ji možná budeme moci zapomenout. Krkonošský národní park totiž přechází do poslední fáze projektu, při němž se změní tvář našeho nejvyššího pohoří.

„Sněžka byla nejvyšší horou dostatečně dlouho, každý rok přiláká tisíce turistů a na jejím vrcholu stál alespoň jednou každý správný Čech,“ říká František Měch, mluvčí KRNAP. Ten teď potvrdil, že Českou republiku ještě letos čekají zásadní změny. „Popularita Sněžky dosáhla svého vrcholu na přelomu století a od té doby stagnuje. Připadá nám, že je to škoda a posledních deset let žádáme tedy o povolení navýšit velikost Luční hory a udělat nejvyšší bod Česka právě z ní.“

Luční hora měří 1555 metrů, tedy téměř o padesát metrů méně než Sněžka, na návštěvnosti se to však podle Měcha projevuje extrémně. „Necelých padesát metrů je opticky skutečně malý rozdíl, ale turistů na Luční hoře potkáte výrazně méně než na její vyšší sestřičce.“ Co se tedy bude dít? Podle Měcha začne během září do Krkonoš jezdit každý den několik desítek nákladních aut, která mají na Luční horu přivážet hlínu a zeminu a ještě letos na podzim by měla její výška překonat 1620 metrů.

„Plán existuje na papíře už od roku 2007, ale čekalo se na povolení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Navýšení hory totiž bude mít za následek nutnost vydání nových atlasů a učebnic a to není levná záležitost, nakonec se nám však podařilo čerpat peníze z Evropských fondů, takže se do práce můžeme pustit ještě letos,“ vysvětluje evidentně nadšený Měch. Posledním teoretickým úskalím může být odpor turistického klubu Sněžníci, jehož členové vyhrožují stávkou, hladovkou a v nejhorším případě jsou prý ochotni okolo Luční hory postavit živý řetěz.

Transparenty s nápisy Sněžka je naše jednička jsme už zaznamenali, ale věříme, že se v příštích dnech se Sněžníky dohodneme a sedmdesátimetrové přístavbě na vrcholu nic nezabrání,“ uzavírá kauzu měch.

Krkonoše sněžka Česká republika