Bitva o hlavní město začíná...
Bitva o hlavní město začíná...
Zdroj: profimedia.cz

O hlavním městě se bude hlasovat! Přijde Praha o sídlo prezidenta a vlády?

Kněžna Libuše ve Starých pověstech českých věštila Praze velkou budoucnost a ta se naplnila. Naše milionová metropole je v zahraničí známější než jakékoliv jiné české město, láká turisty z celého světa na bohatou historii a sídlí zde prezident i vláda. To se však může změnit. A velmi rychle.

Jak už jsme dříve informovali, do zákonu o regulaci hořčic se formou takzvaného přílepku dostalo nenápadně několik odstavců, které řeší status hlavního města Prahy. Zdánlivě nevýznamné odstavce ale znamenají, že titul „hlavní město“ se počínaje červnem 2016 stane putovním a že o jeho přidělení budou každé čtyři roky hlasovat občané.

Za touto změnou stojí organizace MsMNMO (Města s méně než milionem obyvatel), jíž se povedlo přílepek do zákonu procpat. Ta se po vlně kritiky dušuje, že vše proběhlo podle legislativních pravidel a těší se na to, až prezident vyhlásí termín konání prvního hlasování.

Favoritem prvních voleb je pochopitelně Praha, místní zastupitelé se však bojí, že se hlasující spojí do protipražské koalice a naschvál si za metropoli odhlasují nějaké jiné město. „Je pravděpodobně, že antipražské nálady vyeskalují a zbytek národa se pomstí za léta plná pragocentrismu,“ tvrdí politický analytik František Měch.

„Brno by v takovou chvíli asi nemělo šanci, protože štatlaře nenávidí zhruba stejně Čechů jako Pepíky z Prahy. I Ostrava nebo Plzeň až příliš polarizují občany, v Olomouci zas budou mít problém s morálkou hlasujících, protože v tomto studentském městě jsou většinu času všichni ožralí nebo souloží,“ analyzuje situaci Měch.

Mnohem pravděpodobnější je tak podle něj vítězství například Českých Budějovic, ve kterých by chtěl podle průzkumů žít každý (tedy kromě mě), anebo Liberce. Ten totiž nikomu nevadí, naopak jako město s největšími průměrnými ročními srážkami, jako proslulý deštivý „nočník republiky“, ve kterém se prý zrodila i legendární věta „chčije a chčije“, vzbuzuje lítost a tedy i přízeň lidí.

Ještěd by se mohl stát dominantou ČR. Státní vyznamenání by se pak předávaly na blízkých skokanských můstcích...
Ještěd by se mohl stát dominantou ČR. Státní vyznamenání by se pak předávaly na blízkých skokanských můstcích...
Zdroj: profimedia.cz

Nejmenovaný zdroj z parlamentního zákulisí, nicméně potvrdil, že se už formuje poměrně velká skupina složená z poslanců napříč politickým spektrem, kteří chtějí proti zákonu na poslední chvíli tvrdě bojovat. Nikoliv proto, aby zachovali dominanci Prahy, ale z ekonomických důvodů - stěhovat každé čtyři roky všechny pracovníky Hradu i parlamentu by mohlo daňové poplatníky vyjít na stovky milionů.

Své k tomu jistě řekne i prezidentská kancelář – přeci jen hostit zahraniční delegace například na Ještědu je z kapacitních důvodů výrazně méně praktické než v na to dimenzovaných prostorách Hradčan.