Na Chorvatsko už Češi zapomenou?
Na Chorvatsko už Češi zapomenou?
Zdroj: profimedia.cz

Populární destinace českých turistů chystá velké změny. Od příštího roku tu pro návštěvníky ze středu Evropy nebude místo.

Stejně jako každý rok jsme i letos mohli na chorvatských plážích slyšet češtinu a člověk se tu občas mohl cítit nikoliv jako u Jadranu, ale třeba jako u Máchova jezera. Češi zkrátka mají tuhle zemi rádi a její pláže a moře přijali za své. Pokud i vy patříte mezi milovníky Makarské riviéry a Jaderského moře a zajeli jste si sem i letos, věříme, že jste si to užili. Příští rok totiž budete muset nejspíš hledat pro svou dovolenou jinou destinaci. Jako ostatně všichni Češi.

Mluvčí Asociace česko-chorvatské spolupráce František Měch totiž na tiskové konferenci informoval, že Chorvatsko vypovědělo smlouvu o spolupráci s Českou republikou a s Čechy na svém pobřeží už nepočítá. „Rozhodnutí Chorvatů nás poměrně nepříjemně překvapilo,“ říká viditelně rozladěný Měch. „Od našich slovanských bratrů jsme nůž do zad nečekali.“ V čem konkrétně je ale problém?

Chorvatské pláže si neoblíbili jen Češi, ale za teplem a mořem sem jezdí i turisté z jiných zemí. „Němci si už podle všeho řekli, že se dělit nechtějí, a tak s chorvatskou vládou uzavřeli smlouvu, která jim dává výhradní právo využívat pláže na Jadranu,“ zlobí se Měch. Částka, za níž si pronajali 6278 kilometrů pobřeží (ano, Němci si hodlají pronajímat i ostrovy), nebyla zveřejněna, ačkoliv se mluví o stovkách milionů Eur. „Všichni jsme si všimli, že na plážích nebývá během letních měsíců zrovna moc prostoru a lidé se musí tísnit, ovšem to, co provedl Berlín, je vůči ostatním milovníkům Jadranu nefér.“

Zatím není jisté, jak budou „německé“ pláže fungovat, ale naši západní sousedé si je hodlají pronajímat jen na šest měsíců v roce. „Od května do konce října mají chorvatské pláže patřit Němcům, jindy ovšem zůstanou otevřené všem,“ vysvětluje Měch. Možnost, jak se dostat k Jadranu během léta, by však stále měla existovat. „Kdokoliv má německé občanství, může se koupat podle libosti. Ostatní si mohou objednat zájezd přes německou cestovku, ale dá se očekávat, že cena pro turisty nepocházející z Německa bude výrazně vyšší.“

Příští rok tedy u češtinu na Makarské neuslyšíme a mluvčí Asociace česko-chorvatské spolupráce očekává, že domácí výletníci se přesunou na pobřeží Itálie. I to však bude podle všeho jen dočasné řešení, na její pobřeží si totiž údajně brousí zuby Nizozemci a Belgičané.

Chorvatsko dovolená prázdniny