Příznivci sudých číslech protestují...
Příznivci sudých číslech protestují...
Zdroj: profimedia.cz

Nejoblíbenější číslo roku je opět liché. Dojde na demonstrace, nebo se vyhlašování výsledků letos obejde bez násilí? A pro jaké číslo jste hlasovali vy?

Stejně jako každý rok i letos uveřejnil Český statistický úřad nejoblíbenější číslo roku. Podle předpokladů se jím stalo 29. „Tušili jsme, že to bude letos devětadvacítka, měli jsme přestupný rok, únor měl o den více a v podobných případech hlasovali lidé stejně i v minulosti,“ říká František Měch z oboru čísel a číslic ČSSÚ. Zároveň ale přiznává, že letošní rok provázejí opět problémy.

„Devětadvacítka se dostala do finále spolu se čtrnáctkou, ale nakonec vyhrála na celé čáře a hlasovalo pro ni víc než 77% lidí. Podobný výsledek jsme tu neměli od roku 1994, kdy vyhrála jedenáctka. Je to úžasné!.“ Zdá se však, že fanoušci sudých čísel si to nemyslí. Jde totiž už o šesté liché číslo v pořadí a milovníci dvojek, čtyřek, šestek nebo osmiček se začínají ptát, jestli jsou lichá čísla skutečně o tolik lepší, nebo někdo v pozadí tahá za šňůrky.

Měch k tomu říká: „Víme, že skupiny militantních podporovatelů sudých čísel a číslic shánějí podpisy na petici, díky níž by mohlo dojít k přepočítání čísel. Jejich obvinění, že lichá čísla jsou protěžována na úkor těch sudých, je však zcela absurdní.“ Podobný problém řešil Český statistický úřadu už před dvěma lety, kdy vyhrála třináctka a „sudaři“ vyhrožovali, že vyjdou do ulic, situaci zklidnilo až nové přepočítání, které ukázalo, že úřad nepochybil a třináctka skutečně dvaadvacítku porazila s velkým náskokem.

„Jde jen o čísla, ne o život,“ uzavírá celý problém Měch a dodává, že pokud sudaři chtějí vyhrát, nesmí podceňovat kampaň a především musí skončit vzájemné půtky mezi fanoušky jednociferných a dvojciferných sudých čísel. „Dokud si neudělají pořádek mezi sebou, nemají šanci.“

čísla 29 nepokoje protesty