Desatero se dočkalo aktualizace
Desatero se dočkalo aktualizace
Zdroj: archiv a profimedia.cz

Katolická církev jde s dobou. Její Desatero se rozroste o tři novinky, které bude muset člověk toužící po spáse dodržovat. Bude cesta do nebe těžší i pro vás?

Katolická církev se pod vedením papeže Františka pokouší zmodernizovat, zaujmout mladé a přizpůsobit se turbulentnímu světu 21. století. Dva roky stará zpráva, že se bude aktualizovat i do té doby nedotknutelné Desatero, tehdy šokovala svět. A teď tu máme výsledky.

Změny nakonec nebudou tak razantní, jak se bálo konzervativní křídlo, ale přeci jen se nejen katolický svět dočká tří novinek. „Chceme jít s dobou. To, co platilo před tisíci lety, se dnes může zdát trochu jako přežitek a Desatero pochopitelně nepočítalo s tím, jak bude svět vypadat v roce 2016,“ říká specialista na výklad Bible pro Česko republiku Ladislav Měch.

První dvě novinky reagují na technologický pokrok. Přikázání Nepohlédneš do telefonu bližního svého je asi tou nejzásadnější. „Člověk dnes věnuje mobilním telefonům víc času, než by bylo třeba a svěřuje jim svou duši. Ta je tím nejcennějším, co máme a nechceme riskovat, že ji člověku někdo ukradne tím, že zjistí přístupové heslo do jeho mobilního telefonu. Na duši má právo jedině Bůh,“ komentuje změnu Měch.

Dalším přikázáním je Nestaneš se zajatcem sítí sociálních. „Cesta ke spáse není snadná, ale nevede přes lajky ani sdílení na Facebooku,“ lakonicky vysvětluje Měch.

Posledním novým přikázáním bude Nesesmilníš do otvoru, v němž dítě počato býti nemůže, které zjevně postihuje anální či orální sex. „Moderní svět dává lidem více svobody, ale ne ve všem je to dobře. Sexuální experimenty jsou rok od roku divočejší, církev však zastává boží názor, že láska muže a ženy by pořád měla vést k početí dítěte. To se pochopitelně při některých hříšných aktivitách a rozkoších stát nemůže,“ dodává.

V nové variantě naopak chybí přikázání Nesesmilníš, Nevezmeš jména Božího nadarmo a Pomni, abys den sváteční světil. Zakazovat smilstvo totiž už není v sílách církve a přikázání o onom „pomni“ skoro nikdo z běžných občanů nerozumí.

Nové Desatero by mělo začít platit od června, ale Vatikán neoficiálně naznačuje, že se celá akce možná o několik dnů až týdnů zdrží. Vatikánské tiskárny jsou v provozu dvacet čtyři hodin denně a sedm dní v týdnu, ale počet Biblí, které je potřeba dodat do celého světa, jde do milionů," uzavírá Měch.

církev papež desatero