Armáda se chystá na revoluční zlepšení akceschopnosti
Armáda se chystá na revoluční zlepšení akceschopnosti
Zdroj: profimedia.cz

Armádu čeká dlouho odkládaná modernizace, místo nových tanků a předražených letadel se však bude spoléhat na válečníky, kteří své kvality potvrzují už celá staletí. A nepřátele kosí bez milosti.

Česká republika je malá země, ale podobných je v Severoatlantické alianci víc. Síla NATO tkví ve spolupráci a na Prahu se posledních několik let snáší kritika za to, že investice do armády nejsou dostatečné, od roku 2017 by se to však mělo změnit.

„Nemůžeme nabídnout stovky tanků a letadel. Ale třeba čeští chemici jsou považováni za světovou elitu a my hodláme využít toho, co fungovalo u nich. Chceme poskytnout kvalitní podmínky pro přípravu těm nejlepším a vytvořit další specializovanou skupinu, která by se mohla zapojit do složek NATO,“ popisuje situaci armádní expert v záloze František Měch a dodává: „Při hledání konkrétního řešení jsme se dostali až do Japonska a došli k názoru, že ninjové jsou ideálními válečníky i pro středoevropské armády.“

Z ministerstva a ze stran odborníků zaznívají i opačné názory, ale Měch si za rozhodnutím svých nadřízených stojí: „Ninjové v Japonsku fungují už celá staletí, spoléhají na utajení a specializují se na infiltraci. Jejich výstroj, tedy meče, hvězdice a jed, je navíc výrazně levnější než výroba střelných zbraní, nábojů nebo třeba obrněných vozidel. I náklady na uniformy budou nižší, černá tepláková souprava vyjde levněji než uniforma, přilby a neprůstřelné vesty.

Podle Měcha je však trénink běh na dlouhou trať a s nasazením ninjů se počítá až na rok 2020. Problém tkví v nepřipravenosti mladých vojáků. Ninja musí být rychlý, tichý a záludný, spousta našich vojáků je dnes vhodná spíš pro bojové situace minulosti, kdy se spoléhalo na střelné zbraně, rychlou komunikaci s vedením a elektroniku. Během následujících tří let budou muset vojáci projít přeškolením, kdy se naučí bojovat s meči, střílet z luků a vyrábět si dýmovnice, které mohou zasít strach do srdcí jejich protivníků,“ říká Měch.

S oddílem českých ninjů se počítá i při nasazení v bojových situacích na arabském poloostrově nebo v Afghánistánu. Úmrtnost válečníků bude podle Měcha výrazně vyšší než v současnosti, ale ministerstvo s tím podle všeho počítá. Chceme v našich vojácích probudit to, na co sázeli i japonští šógunové a šlechta, tedy absolutní poslušnost vůči vládcům a ochotu položit za ně i život. Navíc hodláme spolupracovat i s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a zavést základní výcvik už na základních školách. Žáci by se měli od šestých tříd začít učit zacházet s dřevěným krátkým mečem wakizaši i dlouhou katanou. Dvakrát do roka dojde i na meziškolní turnaje, malí válečníci však budou pochopitelně bojovat jen do první krve.“

ninja armáda česká armáda