Nad Ř se smráká...
Nad Ř se smráká...
Zdroj: profimedia.cz

Češtinu čekají velké změny. Jedno z méně obvyklých písmen bude vyškrtnuto z abecedy. Kolik slov se bude zakazovat a jaká křestní a místní jména se od července nebudou smět používat?

Řehořové, Bedřišky a Jindřichové se budou muset připravit na velké změny, letní jazykové kotrmelce se však budou týkat každého z nás. Evropská lingvistická rada spadající pod EU totiž jednohlasně rozhodla, že od letošního července ruší písmeno Ř. „Téměř nikdo tohle písmeno v Evropě nepoužívá a pro každého, kdo neovládá češtinu, je jeho výslovnost extrémně obtížná. ELR chce zjednodušit komunikaci tím, že problematické znaky a hlásky bude postupně eliminovat. Letos se to poprvé týká i České republiky,“ vysvětluje jazykovědec František Měch. 

Během následujícího týdne by měl být k dispozici seznam slov, která se musí změnit, ale některá budou zrušena úplně. „Samozřejmě to pro nás bude problém. Není sice těžké zvyknout si, že místo řeka se bude říkat reka, ale v některých případech dojde k eliminaci celých slov a výrazů,“ dodává Měch. Týkat by se to mělo například slova řád, ze kterého by po odstranění háčku vzniklo rád a věta „má to rád“ by pak měla dva významy. „Posluchač by nevěděl, jestli mluvčí vyjadřuje svou náklonnost k něčemu, nebo říká, že existuje pořádek – řád“. Náhradní slova tento týden schvaluje český jazykový ústav a očekává se, že z našeho jazyka zmizí několik desítek slov, která by v novém systému nemohla fungovat. 

Podobné jazykové změny už proběhly v jiných unijních zemích a v Portugalsku i v Bulharsku sice byly zpočátku problémy, ale po několika měsících už si zvykli i největší tradicionalisté. Problém čekáme jen u křestních a místních jmen,“ říká Měch.

Zatím není jisté, jaká jména budou muset být zrušena, ale neoficiálně se hovoří o Bořivojovi a Křesomyslovi, u obcí možná čekají změny Heřmanův Městec nebo Řevnice. Měch k tomu dodává: „Jiřího, Kateřinu a další tradiční jména nejspíš uhájíme, ale majitelé těch méně obvyklých jmen si budou muset do konce letních prázdnin vybrat nové, které bude vhodnější a půjde lépe vyslovovat. Třebíč a Chotěboř se také přejmenovávat nebudou.“ 

Vedle odstranění problematického písmene má ale celá akce ještě jeden důvod. Evropská unie chce pečlivě sledovat reakce Čechů a podle toho urychlit, oddálit, nebo třeba i úplně zastavit snahu odstranit E s háčkem. Jeho eliminace sice není na pořadu dne, ale v roce 2020 by mělo na půdě europarlamentu proběhnout další jednání Evropské lingvistické rady a je velká šance, že se bude probírat i tenhle český potížista. „Odstranění E s háčkem by byl ovšem zásadní zásah do našeho jazyka a jeho úprava by musela být skutečně revoluční. Veškeré snahy zrušit toto písmenko tak hodláme vetovat a bojovat proti nim všemi prostředky,“ slibuje Měch. 

Evropská unie EU